Tabákový průmysl po 50 letech stagnace prochází radikálními změnami především díky popularitě e-cigaret. Mezi mladou generací je používání e-cigaret čím dál oblíbenější, čemuž napomáhá i agresivní marketing.
„Staré“ tabákové stálice jako Philip Morris jsou ohroženy zákazy a omezováním kouření, poklesem popularity kouření u spotřebitelů i zvedáním daní z tabákových produktů. Na klasické cigarety agresivně útočí také růst popularity elektronických cigaret a vlna legalizace marihuanových produktů.
Co je to e-cigareta?
E-cigarety jsou zařízení, která zahřívají tekutý roztok na dostatečně vysokou teplotu, takže vzniká aerosol, který se vdechuje. Roztoky, někdy nazývané e-liquidy, téměř vždy obsahují nikotin, příchuť a zvlhčující látku.
Proč jsou e-cigarety mezi mládeží populární
Pro klasické tabákové firmy představují bezkouřové cigarety hrozbu i příležitost. Díky minimu kouře je „nové“ e-kouření společensky mnohem přijatelnější. Dá se říci, že kouření se u mladých lidí po mnoha letech dostává do trendu a je „in“.
Nejčastěji uváděnými důvody pro užívání e-cigaret mezi mladými lidmi i mladými dospělými jsou zvědavost, příchuť/chuť a nízká vnímaná škodlivost ve srovnání s jinými tabákovými výrobky. Užívání e-cigaret jako pomoc při odvykání kouření klasických cigaret není mezi mládeží a mladými dospělými uváděno jako hlavní důvod užívání.
Novinky na tabákovém trhu tak po letech útlumu zájmu vychovávají novou generaci kuřáků, která představuje potenciál růstu tržeb tabákových firem. E-cigarety jsou nejčastěji používaným tabákovým výrobkem mezi mládeží.
Výrobci a prodejci e-cigaret se agresivně zaměřují na mladé lidi, představují atraktivní příchutě a slibují společenskou prestiž a bezškodlivost. Společnosti vyrábějící e-cigarety využívají mezi mládež preferované marketingové kanály, včetně internetu, sociálních sítí a zábavních akcí.
Škodlivé účinky e-cigaret
E-cigarety byly uvedeny na trh v roce 2003 a v roce 2007 byly mezinárodně patentovány. Ve stejném roce vstoupily e-cigarety na americký trh a od té doby si získaly oblibu mezi kuřáky i nekuřáky. Používání e-cigaret může být méně nebezpečné než kouření spalitelných tabákových cigaret. Ačkoliv kouření v těhotenství se ani tak nedoporučuje.
E-cigarety mají velký potenciál pomoci při odvykání kouření tabáku, čímž prospívají veřejnému zdraví tím, že snižují škody spojené s kouřením klasických cigaret. Na druhou stranu obsahují spoustu chemických látek.
Přestože e-cigarety mohou obsahovat méně toxinů než spalitelné cigarety, krátkodobé a dlouhodobé účinky jejich používání jsou nejasné. Nejsou bez toxinů a dodávají škodlivé chemické látky.
V e-tekutinách bylo nalezeno nejméně 60 chemických sloučenin a ještě více jich je přítomno v aerosolu produkovaném e-cigaretami. Byly zjištěny těžké kovy, jako je kadmium, olovo, nikl, cín a měď. E-cigarety zvyšují riziko kardiovaskulárních a respiračních onemocnění.