Kryptoměny fungují celosvětově v síti, která nezná hranice. Není ale problém, když praxe naráží na legislativu jednotlivých zemí?
To je otázka, na kterou asi nikdy kvalifikovaně neodpoví jedna osoba, protože nikdo nemůže rozumět všem národním restrikcím různých států. Kryptoměny je možné označit jako neadresné aktivum. Je to podobné jako gauč nebo křeslo, které máte doma v obývacím pokoji. I Bitcoiny jsou součástí vašeho majetku, ke kterému existuje jistý druh klíče.
A pokud bychom si chtěli dělat například inventuru majetku v rodině, tak můžeme říci, že máme Bitcoiny, ale nikomu už nic není do toho, kolik Bitcoinů to přesně je.
Kdybychom nejprve řekli, že máme dva Bitcoiny a pak jen jeden, tak by to akorát mohlo někoho vystrašit, proč byly nejprve dva a pak jeden. Jinak co se týče přístupu k majetku, tak ten je jednoduchý například prostřednictvím našeho laptopu.
Virtuální peněženku mám i ve svém mobilu, a otázkou například je, pokud mám zaheslovaný telefon, kde jsou veškeré přístupové kódy k bitcoinovému jmění.
Jak by se ale v případě nutnosti k tomuto jmění dostal zbytek rodiny? Neexistuje nikdo, za kým by bylo možné přijít a zeptat se, kde jsou přístupové kódy?
Různé státy světa nejsou z kryptoměn příliš nadšené – ztrácejí přehled o příjmech obyvatel a firem. Také mohou existovat daňové úniky…
Je jasné, že vlády milují daně a vždycky si budou chtít ukrojit z koláče.
To ano, kryptoměny ale nemají špatnou pověst jen u vlád – problém je i s veřejným míněním kvůli nestabilnímu kurzu a virtuální platidla také například slouží pro obchod s drogami…
To ano, ale s drogami se obchoduje i v amerických dolarech a to vůbec nikoho neudivuje. A také si musíme uvědomit, že Bitcoin není anonymní. Na druhou stranu existují i různé jiné, anonymní kryptoměny. A vůbec se nemůžeme divit, že je využívá podsvětí.
Kriminálníci totiž pokaždé patří k těm, kdo využívá potenciál nových technologií jako první, protože jejich byznys je pokaždé velice riskantní. A to, co je pro jiné malým benefitem, může být pro různé mafie benefitem opravdu velkým. Toto je ale myšlenka mých kolegů a šířím ji dál, protože na ní něco je…
Ale to nic nemění na tom, že obchod s drogami moc dobrou věcí není…
Ano. A prvotní instinkt nám dokonce říká, že bychom kvůli obchodu s drogami měli kryptoměny zakázat. Jenže ty prvotní instinkty jsou většinou mylné. A když budeme chvíli přemýšlet, přijdeme na to, že kromě obchodu s drogami jsou kryptoměny vhodné i pro různé humanitární účely i mnoho dalších způsobů a tím se to všechno vyváží.
A máte přehled, jak velký počet lidí například dnes dostává mzdu v Bitcoinech? Jak velké je u tohoto platidla pokrytí? Kde na světě se zatím kryptoměny nejvíce uchytily?
Tak to nevím. Nejvíce lidí dostává mzdu přímo od svých zaměstnavatelů. Ale existuje služba s názvem Bitwage, která právě umožňuje každému získávat příjmy v Bitcoinech. Jde o jakéhosi prostředníka, který stojí mezi bankou, zaměstnavatelem a Bitcoiny.
Služba dokonce funguje takovým způsobem, že zaměstnavatel ani nemusí vědět, že zaměstnanci pobírají část platu v Bitcoinech. A každý si může svobodně zvolit, jak velkou část platu chce v kryptoměně dostávat.
A proč by mělo být zrovna toto řešení výhodné?
Výhoda spočívá hlavně v tom, že velké společnosti by bylo jen velice těžké přesvědčit, aby zaměstnancům platily v kryptoměně. Byla by to pro ně účetní i logistická noční můra. Neumožňovala by to často ani legislativa a problémy jsou i s účetními systémy atd.
A výhodou je, že naprosto každý může svou výplatu díky Bitwage dostávat v Bitcoinech. Samozřejmě se dá namítat, že výplatu si může za Bitcoiny vyměnit každý sám. Problém je ale s disciplínou a s tou pravidelností – Bitwage pracuje jednoduše, automaticky.
Ale není trochu problém s volatilitou Bitcoinu?
Dá se nakupovat i za dolarový průměr. Někdo má čas si vychytat na trhu ten pravý okamžik, který je pro něj nejvýhodnější – každému jednoduše vyhovuje jiné řešení.
A co je dnes u Bitcoinu největším problémem?
Bitcoin je super-bláznivé platidlo. Jestli je vaše původní měna americký dolar, tak se vám bude s kurzových rozdílů motat hlava. Jestliže jste byli ale zvyklí na venezuelský Bolivar, tak už je ta perspektiva naprosto jiná. A Bitcoin je najednou tvrdou měnou. A stále více lidí vnímá kryptoměny jako bezpečný přístav pro ukládání majetku.
Jak se z vás stal někdo, kdo cestuje po světě a přednáší o kryptoměnách?
Nevím, jestli jste fanouškem Quentina Tarantina, ale dnes jsem něco jako Quentin Tarantino pro oblast kryptoměn, působím jako CEO společnosti, které se jmenuje Third Key Solutions. Jsme firma, která se specializuje na konzultace a management.
Pomáháme různým subjektům, aby mohly držet kryptoměny bezpečně, tedy aby se v případě nějakých neočekávaných událostí nejen jejich Bitcoiny nemohly ztratit. V tomto směru pracujeme i s jednotlivci, a pomáháme jim držet kryptoměny více bezpečně, aby věděli, co se s jejich Bitcoiny například stane, když zemřou, jak se pak dědí atd.
Obecně klientům pomáháme nacházet řešení, aby nemohli o svůj majetek přijít.
Mezi odborníky na kryptoměny mnoho vystudovaných právníků, jako jste vy, není…
Právní vzdělání jsem neabsolvovala kvůli tomu, abych se stala právničkou, jen jsem chtěla získat znalosti v oboru. Přála jsem si, abych mohla cestovat a vzdělávat ostatní o právních aspektech v oblasti kryptoměn.
Na právnické škole jsem byla zklamaná, protože právo nebylo o spravedlnosti, tomu se mi nechtělo věřit. Pak jsem prozřela, a začala jsem hledat něco, co by více souviselo se spravedlností. Po škole jsem nějakou dobu pracovala jako advokátka, to mě ale tolik nenaplňovalo, a tak jsem hledala dál.
A nakonec jsem uplatnění našla v oblasti vzdělávání podnikatelů. K tomu jsem měla blízko, protože i mí rodiče jsou oba podnikatelé.
Pak jsem začala vzdělávat dokonce profesory, kteří se zabývali výukou podnikatelů. Tak to ale bylo jen do té doby, než mě můj šéf poslal na konferenci zaměřenou na startupy v řeckých Aténách.
To bylo v roce 2013. Konference byla opravdu pestrá, jeden s příspěvků byl například o prezidentské kandidatuře Hillary Clintonové, což mě moc nezaujalo. Pak ale přišla na řadu prezentace o Bitcoinech, kterou jsem byla naprosto ohromena.
A řekla jsem si, že i kdyby byla pravda jen půlka z toho, co bylo řečeno, tak je to opravdu důležitá technologie.
Jak se změnil váš život?
Po skončení konference jsem si začala zjišťovat všechno možné o kryptoměnách i jak fungují. Přečetla jsem si všechno, co jsem mohla a po dvou měsících studia jsem se rozhodla se kryptoměnám věnovat na plný úvazek a začala jsem s nejen právním poradenstvím pro různé startupy i ve věci, jak si mají organizovat firemní dokumenty atd.
Ale také věci nutné pro to, aby se formy nedostaly do problémů. Byla to pozoruhodná doba ještě před tím, než začaly fungovat „multisignature“.
O co se jedná?
To je způsob, jak je možné technologicky dosáhnout toho, aby určitá transakce byla proveditelná jen tehdy, pokud dojde ke splnění určitých specifických podmínek – že například souhlasí více osob – podle toho, jak jsou nastavena ve firmě pravidla.
Dnes se tomu říká „social engeneering“. A zrovna na tomto příkladu se mi velmi líbí vysoká míra jistoty, která tu pro všechny účastněné je. Pravidla pro „multi signature“ se ale do všech systémů poměrně složitě implementují, pracuje se s celou řadou různých rozhraní.
My se různým společnostem snažíme pomáhat. A bezpečnost se například zvýší tím, že podmínkou k provedení operace bývá diverzifikované schvalování z několika různých stran. Pokud se něco takového připravuje například na úrovni firem, vyžaduje to i různé technické expertízy.
Jak bychom definovali vaši společnost, dalo by se říci, že to je softwarová firma?
Third Key Solutions, nevyvíjí vlastní software – je to hlavně konzultační společnost nabízející mimo jiné právní servis. Hlavní je poradenství v oblasti multi signature. Právní aspekty se toho týkají ale jen částečně. Důležitější jsou konzultace. I když právní či daňové aspekty samozřejmě také mají svou váhu.
My jsme někde napůl a pracujeme se softwarovými developery a právními firmami zároveň.
Jaké máte s vaší společností plány?
Naše firma je hodně přetížená a máme mnoho klientů. Naše odvětví se po celém světě velice intenzivně rozvíjí. A to nejen u nás v USA, ale po celém světě. Každý týden ale musíme kvůli současnému boomu a nedostatečné kapacitě odmítat mnoho poptávek.
Samozřejmě, že bychom to mohli vyřešit tak, že bychom nabrali nové zaměstnance, ale my jsme se rozhodli, že chceme, aby naše firma zůstala malá. Jsme jen tři, ale v závislosti na typu implementace spolupracujeme s dalšími – externími konzultanty.
Stavíme řešení pro naše klienty na míru. Pro klienty se snažíme vymýšlet pokaždé taková řešení, která v maximální možné míře využívají software i hardware, který už lidé mají k dispozici, což se pochopitelně jeví jako nejpřijatelnější cesta.
Co tak velkou poptávku po vašich službách – kromě rostoucího kurzu Bitcoinu – generuje?
Nejdůležitější je, že s kryptoměnou mají lidé nad svými prostředky absolutní kontrolu – není to jako například s penězi v bance, kde na ně dosáhne například exekuce a hrozí i jiné problémy. To zdánlivé bezpečí je ale dvojsečné a problémy mohou nastat v případě selhání techniky, a proto je například nutné myslet na zálohování.
Opatrnosti není nikdy dost a i drobná chyba se může změnit v nenávratnou ztrátu kryptoměny. Neexistuje žádný soud, žádná banka, prostě žádná instance, která by ztracené peníze pomohla vrátit zpět. A já ráda pracuji s našimi klienty a pomáhám jim se zlepšováním bezpečnosti držení jejich majetku.
Volba vhodného řešení přitom závisí na celé řadě okolností – například na tom, jak často s virtuálními penězi provádějí nějaké operace, jaký typ elektronické peněženky používají a jaké si provádějí zálohy. Systémy musejí být nastaveny tak, aby bylo cesty zpět, když nastane problém.
A mě právě velice baví vylepšovat u našich klientů bezpečnost jejich kryptoměn. Držení virtuálních peněz je díky spolupráci s námi bezpečnější, a totéž platí i pro transakce, které jsou prováděny.
Jak pro vaše poradenství získáváte nové klienty?
Většinou účastí na konferencích a psaním článků. Co se týká software, se kterým pracujeme – tak se většinou jedná o open source, případně se jedná o licence Creative Commons, kdy autoři software poskytují bezplatně.
Software s otevřenou licencí má také často dostupný zdrojový kód, a je tak jednodušší ho adaptovat. A do naší firemní filozofie patří, že kromě čistě ziskových aktivit chceme komunitu uživatelů kryptoměn podporovat například ukázkou různých řešení.
Jaký vývoj pro oblast kryptoměn do budoucna předvídáte?
Mohu mluvit hlavně za právní oblast, na kterou se nejvíce specializuji – a v té je několik zajímavých projektů. Jedná se například o CommonAccord. Druhý je OpenLaw od ConsenSys. Nabízejí se řešení na pomezí smart contracts, automatic contracts, což je obdoba klasických smluv pro svět kryptoměn.
A jde o jejich implementaci do současného právního světa. Právní smlouvy tak, jak jsme je doposud znali, se radikálně mění. A tyto věci jsou i předmětem konferencí a workshopů, které v oblasti kryptoměn pořádám pro právníky po celém světě.
Zaměřujeme se na různá témata – jako například jaké dopady mohou mít všechny ty věci okolo kryptoměn v praxi, jak je uvádět v život, jak různé věci zkoumat, hledat důkazy, jak to celé funguje a co dělat v různých situacích.
Historie kryptoměn
Kryptoměny jsou digitální měny, které si na světovém trhu získávají stále větší oblibu. Zatímco používání kryptoměn se stalo široce populární teprve v posledních několika letech, historie kryptoměn sahá až do konce 90. let 20. století.
Historii kryptoměn začali psát počítačoví vědci David Chaum, Wei Dai a Nick Szabo. Koncem 90. let 20. století Chaum učinil průlom v oblasti kryptografie tím, že umožnil transakce v digitálních měnách, které nebylo možné zvrátit ani dvakrát utratit. To byla základní technologie, na níž byly postaveny pozdější kryptoměny.
Wei Dai navrhl v roce 1998 první decentralizovanou digitální měnu, známou jako b-money. Wei navrhl digitální měnu, která by využívala síť počítačů k ověřování transakcí a jejich kryptografickému zabezpečení. Přibližně ve stejné době Szabo navrhl Bit Gold, decentralizovanou digitální měnu se stejnou základní myšlenkou jako Bitcoin.
Teprve v roce 2009 však osoba nebo skupina osob pod jménem Satoshi Nakamoto vytvořila první moderní kryptoměnu Bitcoin. Bitcoin umožnil uživatelům převádět peníze digitálně, bez centralizované třetí strany. K zabezpečení a ověřování transakcí využíval síť peer-to-peer, která využívala kryptografii a distribuované výpočty.
Od vytvoření Bitcoinu se v jeho průkopnických stopách vydala celá řada dalších kryptoměn. V následujícím desetiletí vznikly Ethereum, Litecoin, Zcash a mnoho dalších. Tyto nové měny nabízejí ve srovnání s bitcoinem různé vlastnosti, například lepší škálovatelnost nebo lepší soukromí.
Kryptoměny urazily od svého vzniku dlouhou cestu a jejich obliba jen roste. Vzhledem k tomu, že se ke kryptoměnám začínají hlásit velké společnosti a finanční instituce, vypadá jejich budoucnost jasněji než kdykoli předtím. Jak se technologie kryptoměn dále vyvíjí, jejich používání jistě dosáhne nové úrovně všudypřítomnosti.
Kryptoměny ve světě
Kryptoměny si v posledních několika letech rychle získaly ve světě obrovskou popularitu, a to z řady důvodů, jako je decentralizace a bezhraniční povaha. Kryptoměny jsou pro investory i jednotlivce stále atraktivnější, protože ve srovnání s fiat penězi nabízejí jedinečné výhody, jako jsou rychlé, bezpečné a rychlé platby a anonymita.
Rostoucí poptávka se odráží v neustálém růstu cen kryptoměn. Například bitcoin (BTC) zaznamenal masivní růst své tržní hodnoty, která se za poslední dva roky zvýšila z 1 000 USD na téměř 10 000 USD. Podobně rychlý růst cen zaznamenaly i další populární kryptoměny, jako je Ethereum, LiteCoin a Ripple.
Široká obliba kryptoměn je přisuzována především jejich vysokému potenciálu zpracování plateb, rychlejším transakcím, efektivnímu ukládání hodnot a nižším poplatkům. Na rozdíl od tradičních měn nemají kryptoměny žádnou centrální autoritu, což z nich činí spolehlivou formu placení pro jednotlivce po celém světě.
Kryptoměny jsou stále oblíbenější také z investičních důvodů. V posledních několika letech ceny různých digitálních měn, jako jsou Bitcoin, Ethereum, Ripple a LiteCoin, prudce vzrostly, což přitahuje pozornost investorů. Velké zisky těchto digitálních aktiv vyvolaly ve finančním tisku velký humbuk.
Kromě investorů investují do kryptoměn také jednotlivci ze všech společenských vrstev, aby diverzifikovali svá portfolia a zajistili se proti rizikům. Držitelé kryptoměn mohou také využívat funkce, jako jsou částečné převody a transakce prakticky zdarma, díky nimž jsou převody pohodlné a cenově výhodné.
K rostoucí oblibě kryptoměn přispívá také nástup nových blockchainových technologií, díky nimž jsou dostupné, rychlé a bezpečné. Velké technologické společnosti po celém světě investují velké prostředky do řešení souvisejících s blockchainem a do základního datového rámce investují také vlády.
K celosvětovému rozšíření kryptoměn dále přispívá jejich rostoucí akceptace ze strany podniků, včetně velkých korporací. Maloobchodníci a prodejny potravin stále častěji přijímají kryptoměny jako formu platby a očekává se, že tento trend se bude v příštích letech rozšiřovat.
Rostoucí popularitu kryptoměn a technologie blockchain provází několik výzev. Mnoho vlád po celém světě je zatím neuznává jako zákonné platidlo, přičemž hlavními překážkami zůstávají omezená škálovatelnost, vysoké transakční poplatky a hrozby hackerských útoků.
Navzdory těmto výzvám si kryptoměny rychle získávají oblibu po celém světě. Neustále se vyvíjející technologie, která je jejich základem, z nich činí atraktivní nabídku pro investory i jednotlivce. S tím, jak technologie dozrává, mají kryptoměny dobré předpoklady stát se v blízké budoucnosti významnou formou placení a vhodným aktivem pro investiční portfolia.