Tepelná izolace svépomocí skrývá mnoho úskalí. Jaké jsou možnosti a na co si při zateplování stavby dát pozor? Jaké použít materiály?
Používání izolačních systémů a dalších energeticky úsporných technik ve fasádách budov má zásadní význam pro zlepšení energetické účinnosti domů, a to jak při nové výstavbě, tak při rekonstrukci. Díky tomu se ušetří energie a emise, což je pro dosažení udržitelnějších měst zásadní. Nemělo by se zapomínat, že budovy se podílejí 40 % na celkové spotřebě energie v EU.
Tepelnou izolaci nemovitosti lze provést svépomocí nebo zaplatit stavební firmě. Ve druhém případě je žádoucí si vybranou společnost důkladně prověřit na internetu a přeptat se mezi známými na reference. Pokud majitel domu nemá potřebné zkušenosti se zateplením domu, neměl by se snažit ušetřit peníze a provádět izolaci domu sám.
Špatně provedená montáž izolace se může následnou opravou velmi prodražit a její účinek se sníží. Proto se vždy vyplatí dodržet správný technologický postup, který zajistí optimální výsledky a zabrání snížení tepelných ztrát.
Projektová dokumentace a stavební dozor pohlídají postupy
Před samotným zateplením domu je nutné si zpracovat nebo chtít vidět projektovou dokumentaci. Ta je klíčovým dokumentem nejen pro technologický postup, nýbrž i pro případnou reklamaci. Nezapomenout také na návštěvy stavebního dozoru – odborník při nich pomůže najít stavební nedostatky, které by v dalších letech mohly dělat problémy.
Dobrá izolace fasády má mnoho výhod: zabraňuje infiltraci vzduchu a problémům s vlhkostí, neutralizuje tepelné mosty a zpevňuje samotnou strukturu obvodového pláště. Tím přispívá k dosažení izolace požadované národními předpisy.
Výhody a nevýhody různých typů zateplení fasády
Mezi nejběžnější izolační materiály patří polystyren – ať už pěnový nebo extrudovaný -, polyuretan, korek a minerální vlna. Nejúčinnější venkovní tepelná izolace bude taková, která má dobrou odolnost proti teplu a chladu a také proti vodním parám.
Hodnotit je třeba také požární odolnost a schopnost akustické izolace. Ze všech možností nabízejí polyuretanové systémy nejlepší izolační schopnost a jsou také flexibilní, univerzální a výhodné.
Odvětrávaný fasádní izolační systém
Na vnitřním plechu fasády je ukotvena kovová konstrukce, která podpírá izolační vrstvu a vnější povrchovou úpravu a ponechává několikacentimetrovou vzduchovou komoru, která chrání před nepříznivými klimatickými podmínkami.
V exteriéru může být umístěna od kamene po panely, břidlici, dřevo, nebo vláknocement. Polyuretan se díky své flexibilitě přizpůsobí struktuře a geometrii budovy, aniž by během instalace zmenšil užitný prostor nebo ovlivnil životnost interiéru. Na druhou stranu nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Poskytuje tepelnou i zvukovou izolaci a zároveň chrání konstrukci budovy.
Vnější izolační systém ETICS
Spočívá v umístění izolačních panelů přímo na vnější stranu fasády pomocí lepidel a mechanického upevnění. Umožňuje povrchové úpravy v závislosti na estetice budovy. ETICS je snadno instalovatelný a ekonomický systém.
Výchozí profily se umístí před izolační desky, které se k profilu připevní lepidlem. Následně se rohy ochrání kovovými profily a nanese se vrstva základní malty. Poté se položí výztužná síťovina, na kterou se nanese druhá vrstva malty pro provedení základního a dokončovacího nátěru.
Injektáž tepelné izolace do vzduchové komory
Je to nejlepší způsob, jak dosáhnout úplného přizpůsobení zvláštnostem každé kamery. Vstřikovaná polyuretanová pěna zajišťuje tuhost, aniž by se zmenšil užitný prostor uvnitř i vně. Její údržba je navíc minimální a je cenově dostupnější než umístění dvojitého pláště.
Jakoukoli dvoukřídlou fasádu lze vstřikovat polyuretanem bez ohledu na její materiál. Je to skvělá volba v případech sanace budov. Důležité je, že má vzduchovou komoru. Do ní se vstřikuje polyuretan, který uvnitř expanduje a vytváří vrstvu tuhé pěny s velmi nízkou izolační hustotou.
Díky své univerzálnosti, snadné aplikaci a tepelným a akustickým vlastnostem je polyuretan materiálem, který nabízí nejlepší izolaci pro fasády.
Výběr materiálu k zateplení
Pro výběr nejlepšího zateplení fasády, je třeba zhodnotit mnohostranné možnosti zateplovacích systémů na trhu, přizpůsobené různým požadavkům stavby. V případě renovací je navíc třeba při výběru izolačního materiálu zohlednit, zda se bude provádět zvenku nebo zevnitř a co je hlavním cílem prací.
Výběr materiálu záleží na stavebních podmínkách – velikosti plochy, vlhkosti, podkladu a dalších. Dále je potřeba zjistit, jaké vlastnosti od izolace majitel očekává a jaká bude potřeba tloušťka. Následně sám nebo s pomocí stavební firmy vybere ideální materiál.
Není dobrý nápad snažit se na materiálu izolace ušetřit, nemuselo by se to v budoucnu vyplatit. Stejně tak je důležité dodržet postup instalace a vyhnout se tak technologickým chybám snižujícím účinnost izolantu.
Kvalitní zateplení domu šetří výdaje
Pokud chce majitel domu ušetřit výdaje za vytápění, je zateplení nemovitosti tím správným krokem. Předem si zjistit správný technologický postup nebo se domluvit na spolupráci s profesionály. Nesnažit se ušetřit na kvalitě materiálu ani na odborné montáži – všechny chyby se rychle promítnou a celá izolace by mohla přijít vniveč. Chtít za své peníze kvalitu, která udrží teplo domova po dlouhá léta.