Sedavé zaměstnání je práce, která člověku umožňuje pracovat jen na jednom místě. Tento typ práce se často objevuje v kancelářích a dalších administrativních pozicích. Pracovníci, kteří mají sedavé zaměstnání, často tráví celé dny sedící za počítačem nebo na telefonu. K čemu může sedavé zaměstnání vést?
Sedavé zaměstnání může být v některých ohledech prospěšné, ale v jiných může mít negativní dopad. Pracovníci, kteří pracují v sedavých zaměstnáních, čelí hrozbě trpět bolestí zad a ztuhlosti svalů, což může samozřejmě vést k větší únavě nebo v menší míře zdravotnímu postižení.
Sedavé zaměstnání – bolest zad
Lidé, kteří tráví celé dny sezením u počítače, často čelí stresu a jejich dlouhé sezení u počítače jim může způsobit celou řadu problémů. Zejména pokud je jejich životospráva chatrná, mají málo pohybu a jejich sezení u počítače není správné. Všechny tyto faktory mohou přispět k nejrůznějším komplikacím, přičemž nejčastějším bodem úrazu jsou záda, která bývají ztuhlá, namožená a bolavá.
Jak správně sedět u počítače:
- výška desky stolu by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů
- na stole by měl být dostatek místa pro monitor i klávesnici
- vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů
- monitor by měl být umístěn ve výšce očí, aby nedocházelo k hrbení
- správná židle by měla být nastavitelná a umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech
- kvalitní monitor, klávesnice i myš
Jedná se o úplně nejzákladnější způsoby, jak si ulevit a pomoci při práce na počítači. Existuje samozřejmě mnohem více způsobů, jak předcházet bolesti zad.
Některé lidi při práci na počítači mohou trápit kromě zad také i ruce – zánět šlach a karpály nejsou v žádném případě příjemné, a proto je vhodné nahradit klasickou kancelářskou myš vertikální.
Jak zlepšit svou práci u počítače?
- pravidelné přestávky během pracovního dne
- procházky každý den
- koordinace pracovních postupů
- omezení konzumace kofeinu a alkoholu
Někdy je zkrátka vhodné se zaměřit na sebe i v době, kdy člověk již nesedí v zaměstnání. Je důležité využívat volný čas k tomu, aby člověk předcházel problémům, které jsou spojeny se sedavým sezením.
Práce z domova se většinou vykonává na počítači v sedě a i když práce na tzv. home office láká spoustu lidí, je důležité nezapomínat na záda, oči a další věci, které jsou při celodenním sezení u počítače namáhány.
TIP: S bolavými zády při sedavé práci může pomoci přestávka na menší rozcvičku. Nárok na přestávku v práci má každý zaměstnanec po 6hodinové směně.
Prevence
S bolavými zády je nejlepší bojovat ještě dříve, než na ně dojde. Bolest zad je velmi častým problémem pro lidi všech věkových skupin. Vzhledem k tomu, že zdraví zad je tak důležité pro kvalitu života, je důležité, aby se každý zaměřil i na to, jak bolesti předcházet.
Především je nutné posílit svaly zad. Posílení svalů zad pomůže při podpoře a udržení páteře. Existuje mnoho cvičení, která se mohou provádět doma. Některá cvičení, která jsou vhodná pro posílení svalů zad, jsou třeba most, činky, kliky a dřepy. Jak správně dřepovat, poradí každý fitness kouč.
Dalším způsobem prevence bolesti zad je výběr správné matrace. Správná matrace by neměla být ani tvrdá ani měkká. Měla by poskytovat podporu páteři, což zaručí, že bude ve správné pozici. Je důležité zajistit pevnou, ale pohodlnou pozici při sedění a vyhnout se příliš měkkému nábytku, který nedodává dost podpory.
Dále, pokud člověk musí sedět delší dobu, měl by se pravidelně procházet. Také je vhodné se vyhýbat síťovým aktivitám. Dělat nějakou fyzickou aktivitu, jako je běh, plavání, jízda na kole, chůze nebo cvičení je vynikajícím způsobem, jak se vyhnout bolesti zad.
Důležité je také myslet na záda během spánku, kvalitní matrace nestačí. Člověk by neměl dlouho spát na stejné straně. Prevence proti bolesti zad může také zahrnovat dodržování správné výživy. Správné živiny jsou důležité pro správnou regeneraci svalů a kloubů, které jsou velmi důležité pro prevenci.
Pokud člověk stráví osmihodinovou směnu pouze v sedě za počítačem, nebo dokonce ještě směnu delší, není divu, že jeho tělo bude ztuhlé a časem přijde i bolest.
Prevencí jsou také dechová cvičení do břicha, která zlepšují břišní peristaltiku. Ta totiž může mít na záda velký vliv. Dechová cvičení se neprovádějí dobře s plným žaludkem, proto je vhodné jíst po menších porcích a častěji. Určitě je lepší spíše lehčí strava, která zabrání i únavě při trávení. Vhodná je například jóga, při které se člověk naučí správně dýchat a zapojovat nejrůznější svaly.