Dříve velmi oblíbený benefit práce z domova se během pandemie stal téměř nutností. Dnes na home officu funguje velká část zaměstnanců, jejichž prezence v zaměstnání není nutná. Nazmar tak přijdou dříve poskytované výhody ve formě stravování, příjemného prostředí či školení. Jaké nové výhody však home office zaměstnancům nabízí? A jaký celkový vliv na práci toto prostředí má?
Po přechodu na home office v první vlně opatření proti koronaviru se v průzkumech hovořilo o velké spokojenosti zaměstnanců i zaměstnavatelů. Nepřešli na něj jen nejnutnější zaměstnanci či lidé, kteří zkrátka svou činnost z domova vykonávat nemohou.
Přes počáteční popularitu se postupem času však průzkumy proměnily a dnes již mnoho zaměstnanců práci z domova považuje za povinnost a stereotyp. Důvodem je nedostatek sociálního kontaktu, ztráta motivace i workoholismus.
Výhody práce z domova
Dříve byl home office velmi oblíbeným hybridem pro ženy po mateřské dovolené, ty totiž měly více času na domácnost a práci se věnovaly jen ve stanoveném čase. Právě toto ušetření času bylo jedním z hlavních benefitů práce z domova. Zaměstnanec tak mohl ušetřit nejen čas strávený dojížděním, ale i prostředky na něj vynaložené.
TIP: Práci z domova vykonává i jedna ze sedmi nejlépe placených profesí v ČR. Která to je?
Mnoho zaměstnanců home office také považuje za pohodlnější. Práci si mnohdy mohou rozložit po svém, díky čemuž jim zbývá čas i na jiné aktivity. Při práci z domova také opadávají uspěchaná rána či pozdní návraty domů. Díky práci z domova je také mnohem jednodušší najet na fitness jídelníček, který je v kancelářích často kvůli své pravidelnosti zanedbáván.
Firmy se také snaží home office co nejvíce zpříjemnit, a tak stále častěji nabízí online mimopracovní aktivity, ve kterých mohou zaměstnanci získat alespoň nějaký sociální kontakt.
Práci z domu nabízí i velké a známé firmy, jako například Amazon – práce z domova tak může být i příležitostí, jak se uchytit ve velkém korporátu.
Nevýhody práce z domova
Mezi hlavní nevýhody práce na home office, kterým se věnují i psychologové, patří ztráta sociálního kontaktu. Samozřejmě, že pokud má zaměstnanec pracovat z domova pouze jednou za čas, tento problém mizí. V dlouhodobém měřítku však může mít vliv i na pracovní morálku zaměstnance. Není možné využít čas na práci na koupel ve vířivce.
TIP: Vytvořit si stabilní příjem lze také nezávisle na zaměstnavateli. Jednou z možností je rentiérství. Povědomí o tom, kdo to je rentiér a náplň jeho práce, je v současné době čím dál tím rozšířenější.
Nedostatek sociálního kontaktu paradoxně dle výzkumů může v delším časovém období více uškodit introvertům, kteří kontakt nutně nevyhledávají a následně jej omezí na minimum. Komunikace uvnitř pracovních týmů může být tak složitější.
V dlouhodobém měřítku může také nastat problém s workoholismem. Práce na home office vyžaduje precizní time management, který počítá i s časem na odpočinek. Lidé pracující v online marketingu či copywriteři, zvyklí na práci z domova již před pandemií, často varují před dvěma protipóly, prokrastinací a workoholismem.
Najít ten správný work-life balance může být ještě složitější než běžně. Mnoho zaměstnanců však na home office pracuje, aniž by si odpočinek dopřálo. Častější se tak staly i dobrovolné víkendové směny či večerní přesčasy. A i přestože streamovací stránky zažívají boom, mnohem více se pro odpočinek po práci doporučují vycházky do přírody, které pomohou tělu i po fyzické stránce.
TIP: Kde sledovat filmy online zdarma v roce 2022?
V neposlední řadě se mohou také zvýšit celkové náklady zaměstnanců. Doma totiž spotřebují více energií a benefity na stravování či kulturu již nemají smysl. Někteří zaměstnavatelé tak poskytují „nové benefity“ v podobě pracovních počítačů i telefonů, online školení či dokonce příspěvků na elektřinu.
Při home office bohužel zaměstnavatel neproplácí návštěvu lékaře, na takzvanou propustku k lékaři. Zaměstnanec je v takovém případě odkázán si vyšetření naplánovat podle svých časových možností.
Budoucnost práce z domova?
Práce na home office má tedy své pro i proti. Firmy se však netají tím, že finančně je home office rozhodně výhodnější. I proto je možné, že v budoucnu práce z domova bude standardem a kanceláře budou fungovat pouze jako sdílený prostor pro nejnutnější případy. Tento model fungoval však již před pandemií v zámořských státech, kde se prokázal jako velmi funkční.
Se zlepšující se digitalizací přichází také nové možnosti, jak práci z domova zaměstancům usnadnit a zaměstnavatelům ji kontrolovat. Neustále se tedy vyvíjí nové stránky a aplikace, které mohou napomoci ke komunikaci, monitoringu či koordinaci pracovníků.