Riziko je neodmyslitelnou součástí života a má mnoho podob. Může jít o různé druhy rizik, od riskantního podnikání přes riskantní investice až po prosté překročení komfortní zóny. Jak vnímají riziko Češi?
Vzhledem k široké škále situací, v nichž se riziko může projevit, je obtížné určit, která z nich je největší. Existují však některé oblasti, které, pokud jde o riziko, vynikají všude na světě. Jedná se o tři kategorie: finanční, zdravotní a životní styl.
Finanční riziko je jednou z nejčastěji vnímaných oblastí, která je zároveň jednou z potenciálně nejškodlivějších. Toto riziko má podobu půjček, investování do akcií nebo sázení. Podstupování finančního rizika může pro jednotlivce znamenat vážné ztráty.
Další oblastí, kde je riziko často vnímáno, je zdraví. Může jít o cokoli od neléčených zdravotních potíží až po zapojení se do nebezpečných aktivit. Rizikové chování, které může potenciálně vést k onemocnění nebo zranění, jako je kouření nebo pití alkoholu, výrazně zvyšuje riziko, že se u člověka později v životě objeví vážné zdravotní problémy.
Poslední oblastí, kde se riziko běžně projevuje, je životní styl. Ten může zahrnovat všechny činnosti, které člověk vykonává, od cestování až po typy lidí, s nimiž se stýká.
Pokud se člověk rozhodne věnovat vztahům, které jsou emocionálně nebo fyzicky škodlivé, může to v pozdějším věku vést k vážným problémům. Stejně tak cestování do nebezpečných oblastí světa nebo účast na nebezpečných aktivitách může přinášet vážná rizika.
A jak to mají s rizikem Češi?
Češi a riziko
Podle průzkumu jedné ze životních pojišťoven Češi nejvíce řeší otázky týkající se etiky a morálky, následuje obava o zdraví a finance. Naopak ve vztazích se cítí úplně nejbezpečněji.
Průzkum také naznačil, kde Češi vidí hranice slušného a nebezpečného chování, jaký je jejich vztah k adrenalinu a jaké jsou ochotni podstoupit riziko kvůli vyššímu výnosu z investic.
S tím, jak se svět vyvíjí, je stále obtížnější určit, kde je hranice mezi slušným a nebezpečným chováním. Názory lidí, hodnoty a společenské normy se neustále mění. Jak to vnímají Češi?
Češi podle průzkumu jasně vnímají největší riziko v situacích, které mohou vypovídat o jejich charakteru. Zajímavé přitom je, že Čechům přijde riskantnější upravit si daňové přiznání než mít pletky se zadaným partnerem.
Čtvrtina lidí by také nebrala jako risk nevrátit peněženku plnou peněz a osm procent lidí by nemělo problém chlubit se prací někoho jiného.
Češi a peníze
Třetí nejrizikovější oblastí života jsou pro Čechy peníze. Průzkum ukázal zajímavou spojitost mezi vnímáním rizika u investic a hazardu.
Zatímco při investování jistě existují určitá rizika, rizika spojená s hazardními hrami je obtížné předvídat. Investování je v podstatě o řízení a minimalizaci rizika, zatímco hazardní hry jsou o podstupování rizika bez větší kontroly nad výsledkem.
Přesto je investování desetiny ročního příjmu do konzervativního fondu pro Čechy skoro stejně rizikové jako vsadit ve sportce denní výdělek. A podobná je i představa lidí o rizikovosti investic do akcií a sázení v kartách.
Češi si zřejmě neuvědomují, že investování je obvykle nejbezpečnější a nejzodpovědnější možností, jak zhodnotit peníze. Hazardní hra je riziková činnost, která s sebou nese vysokou pravděpodobnost ztráty peněz. Přesto je tato činnost pro Čechy lákavější.
Češi a bezpečí
Všichni v určitém okamžiku svého života touží po pocitu bezpečí a jistoty. Snaží se cítit pohodlně a v pohodě ve svém prostředí, ať už se nachází kdekoli. Ať už se cítí nejbezpečněji doma, v přírodě, nebo třeba s blízkým přítelem, otázka, kde se člověk cítí nejbezpečněji, se u každého liší.
Pro mnohé je domov místem číslo jedna, kde se člověk může cítit skutečně bezpečně. Mít fyzický prostor, kam se může člověk vracet, je významné pro zajištění pocitu bezpečí. Čtyři stěny, které člověka obklopují, vytvoří pocit jistoty pro ty, kteří se ve svém prostředí necítí bezpečně.
Podobně to mají i Češi. Kromě domova se nejbezpečněji cítí mezi přáteli. O důležitosti vztahů v životě svědčí velká neochota dotázaných stěhovat se někam daleko. Tři čtvrtiny dotázaných také nemají žádný problém oponovat svým kamarádům.
V práci už je to jiné. Třetina Čechů se podle průzkumu bojí vyjádřit nesouhlas se šéfem nebo říct nepopulární názor před kolegy.