Už od dob Josefa Lady a jeho obrazů z českých vesnic jsme zvyklí vídat kouř z komínů a zasněžené domky bílým sněhem. Co tam ale vidět není, je popel, který sníh barví do černa a dělá z něj bahnitou břečku.
Jaké ale máte jiné možnosti, než topit uhlím nebo dřevem? Nabízí se elektřina, plyn, topný olej, dřevo nebo uhlí. Jenže elektřina, plyn či topný olej jsou poměrně drahé a co se dřeva nebo uhlí týče, připravit si uhlí nebo dříví na zimu, je samo o sobě celkem fyzicky náročná záležitost.
V čem je kouzlo pelet a proč nad nimi uvažovat?
Máte-li kotel, který si umí pelety tzv. „podat“ a zapálit, jsou právě pelety tím nejjednodušším topidlem. Nemusíte přikládat, díky velikosti pelet se nemusíte bát, že se podavač ucpe a v podstatě prožijete zimu v naprostém komfortu a v teple budete nostalgicky vzpomínat na to, jak jste museli skládat uhlí nebo štípat dříví.
I proto se postupně upouští od topení uhlím nebo dřevem, a postupně se přechází na dřevěné pelety. A to i proto, že dotace na nové kotle jsou na vzestupu a umožňují českým domácnostem přejít na topení které je pohodlnější a v konečném důsledku i levnější.
Spotřeba pelet za den se nikde neudává, podstatná je celá topná sezóna, během níž se průměrně spotřebuje kolem 4 tun pelet.
Výhody pelet
Pelety jsou ekologické. Po spálení pelet zbyde z jejich objemu jen půl procenta popela, kterým můžete efektivně pohnojit zahradu. Navíc se vyrábí bez jakýchkoli dalších chemických příměsí, takže opravdu pálíte „čistý materiál.“ Pelety jsou v podstatě zhutněné piliny do forem válečků o délce cca 4 cm. Jsou skladné díky objemové hmotnosti 650 kg/m3 a kotle si je ze skladu sami přiloží. Zapomeňte tedy na bolavá záda z dob přehazování uhlí lopatou, nebo ze štípání dřeva a jeho skládání do dřevníku.
Jaké pelety vybrat?
Ty nejkvalitnější jsou podle mezinárodního certifikátu ENplus označeny jako A1. Znamená to, že jsou z čistého dřeva zbaveného kůry a dalších nečistot, jako je třeba písek nebo hlína. Cokoli jiného než dřevo, totiž snižuje výhřevnost, zvyšuje množství popela a jeho spékání. Pro kvalitní dřevěné pelety tedy hledejte označení A1, kterým svému kotli a vlastně i sami sobě prokážete tu nejlepší službu.
Pelety samy o sobě patří k nejlevnějším topivům. Náklady na vytápění peletami se dlouhodobě drží pod cenami elektřiny, plynu a topného oleje. Jsou srovnatelné s cenami hnědého uhlí, pokud půjdeme po poměru účinnost/cena/obsluha, mají i větší výhřevnost než hnědé uhlí nebo výhřevnost plynu. I z tohoto pohledu se investice do kotle, který si umí poradit i s peletami, opravdu vyplatí.
Co když nemáte nový kotel?
Pouvažujte nad ním. Od září 2022 budou totiž domácnosti povinnost prokázat, že jejich kotel či kamna splňují podmínky alespoň 3. emisní třídy podle ČSN EN 303-5. Neprokážou-li kvalitu svého kotle, může domácnost dostat pokutu až 50 000 Kč. I z toho důvodu jsou nyní k dispozici dotace, které mohou zajistit až 85% ceny nového kotle nebo kamen, kde bude možné spalovat kusové dřevo, brikety anebo právě dřevěné pelety.
Proto je budoucnost vytápění neplynofikovaných obcí v České republice, ať už chceme nebo nechceme, právě v peletách. Jednou ze společností, která se věnuje právě peletám a všemu kolem nich, je společnost Waldera, která se nejen vyrábí a distribuuje pelety z Valašska, ale je odborníkem právě i na vytápění samotné. A jejich pelety a brikety mají právě certifikát A1, jsou vyráběny z českého dřeva a českým výrobcem.