Salvador uzákonil bitcoin jako oficiální měnu, Ukrajina ho zlegalizovala

Nákupy běžného zboží a služeb za kryptoměny již nejsou jen hudbou budoucnosti. O tom se svět přesvědčil v září minulého roku, kdy byl v Salvadoru jako první zemi na světě uzákoněn bitcoin jako oficiální platidlo. Jaké má salvadorský prezident plány do budoucna? Jak se ke kryptoměnám staví Ukrajina? A jaké jsou dnes možnosti investic do digitálních měn?

Salvador se 7. září 2021 stal historicky první zemí, jež zavedla kryptoměnu bitcoin jako oficiální měnu. Bitcoin je v Salvadoru na stejné úrovni jako americký dolar, tudíž jím lze platit například v restauracích nebo v kadeřnictví.

Tímto poměrně revolučním krokem si však vláda znepřátelila řadu obyvatel, kteří svůj negativní názor na nové platidlo projevili hned první den prostřednictvím protestů. Takřka bezprostředně po zavedení bitcoinu se také objevily komplikace v podobě technických problémů, a aby toho nebylo málo, novou měnu přijal jen zlomek obchodů a provozovatelů služeb.

Za odmítavým postojem vůči bitcoinu stály obavy z finanční nestability, kterou by uzákonění kryptoměny mohlo způsobit. Dle všeobecného názoru rovněž hrozí zvýšení ilegálních transakcí včetně těch, které jsou spojené s korupcí.

Salvador je historický prvním státem, kde je bitcoin oficiální měnou.
Salvador je historický prvním státem, kde je bitcoin oficiální měnou.

Vláda Salvadorské republiky nakoupila celkem 400 bitcoinů v hodnotě 20 milionů dolarů a každému obyvateli slíbila bitcoiny v hodnotě 30 dolarů. Prezident Nayib Bukele se nechal slyšet, že bitcoin dle něj pomůže Salvadoru ušetřit až 400 milionů dolarů na poplatcích za zahraniční transakce.

Během 24 hodin poté, co byl bitcoin zaveden jako oficiální měna, se jeho kurz propadl o 19 % na 42 921 USD.

Propad se v návaznosti na to nevyhnul ani druhé nejsilnější kryptoměně ethereum a dalším virtuálním měnám. Tato skutečnost se neobešla bez jízlivých komentářů opozičního politika Johnnyho Wrighta Sola, nicméně Bukele, kterého entusiasmus neopustil a zřejmě jen tak neopustí, uvedl, že vláda tohoto poklesu využila a nakoupila další bitcoiny v hodnotě asi sedm milionů dolarů.

Prezident Salvadoru Bukele v bitcoinu vidí budoucnost

A nadšení Bukele neztrácí ani dnes, déle jak čtvrt roku poté, co byl bitcoin v Salvadoru uzákoněn jako oficiální platidlo. V prosinci v jednom ze svých tweetů napsal mimo jiné to, že bude-li mít bitcoin pozitivní vliv na ekonomiku země, bude to pro fiat měnu znamenat konec.

Zhruba měsíc před tím uvedl, že plánuje vybudovat první „bitcoinové město“ na světě. Bude se nacházet podél zálivu Fonseca a za účelem jeho financování bude vydán bitcoinový dluhopis v hodnotě 1 miliardy dolarů. Prezident přitom počítá s tím, že zavedení bitcoinu bude mít příznivý vliv na investice i ekonomiku země, tedy alespoň za předpokladu, že si jeho cena udrží vzestupnou tendenci.

Bitcoinové město má přilákat zahraniční investory. Jeho obyvatelé nebudou platit žádné daně z příjmu, majetku a dokonce ani ze mzdy.

Ukrajina uzákonila platby bitcoinem

Ukrajinský parlament v září schválil zákon, který reguluje používání kryptoměn. Díky tomu bude možné s kryptoměnami legálně obchodovat. Dosud zde žádný zákon nedefinoval, k čemu je možné virtuální měnu jako například bitcoin používat. Ukrajina je nyní pátou zemí s oficiální vládní stanoviskem vůči kryptoměnám.

Ukrajinské kryptopodniky však prosperovaly i před schválením zákona. Podle dat společnosti Chainalysis se Ukrajina v roce 2020 dokonce zařadila mezi deset zemí, které nejvíce vydělaly na obchodování s bitcoiny.

O legalizaci kryptoměn jednal parlament již od roku 2020, úprava zákona byla poté takřka jednohlasně schválena 8. září 2021.

Jak investovat do kryptoměn?

Investice do kryptoměn lákají stále větší množství lidí. Každý, kdo se k takovému kroku rozhodne, by se však měl dobře orientovat v tom, jak kryptoměny danit. Užitečné informace pro každého, kdo se zajímá o kryptoměny, přináší investiční portál Vpenize.cz. Dozvědět se zde lze například:

Investice do kryptoměn jsou rizikové, proto je při jejich nákupu nezbytná jistá dávka obezřetnosti. Nejjednodušší a nejbezpečnější je kryptoměny nakupovat na online burzách, například na:

Jako další možnost se nabízí směnárny, bitcoinmaty či nákup přímo od držitele dané kryptoměny. K následnému uložení virtuální měny slouží tzv. kryptoměnové peněženky.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang