Představitelé australské společnosti European Metals Holdings (EMH) poskytli další informace, které mohou být investorům nápomocny při jejich investičním rozhodování ve vztahu k firmě. Zda se investice do akcií společnosti EMH, jejíž hodnota již nyní dosahuje 1,7 miliardy korun, stane případným „zlatým dolem“, i tak zůstává velkou neznámou.
Generální ředitel EMH na tiskové konferenci potvrdil, že jedinou aktivitou celé skupiny je zájem těžby na Cínovci. Zanedlouho by tak firma měla zveřejnit výsledky z posledních průzkumů. Ty mají zpřesnit dosavadní odhady o vydatnosti hornin vybraných oblastí na lithium, potažmo dále hlavně na cín či wolfram.
Ohledně v rudách rovněž obsaženého rubidia šéf dceřiné firmy Geomet v reakci na dotaz kg.cz uvedl, že jeho případné získávání při těžbě je ekonomicky nerentabilní. Ať už z pohledu výše povinných odvodů státu, či samotné tržní ceny a celkové světové poptávky. Rubidium tak firma z vydobytých rud nehodlá získávat.
Memorandum, proveditelnost, těžba…
Šéf EMH je připraven k dalším jednáním s vládními představiteli v kontextu i s očekávanou novou vládní garniturou. Věří, že podepsané memorandum zůstane v platnosti, což napomůže v realizaci celého projektu. Firma se nebrání možné spolupráci i při těžbě, například se státní společností Diamo, o které se zmínili někteří politici.
Vzhledem k nutným výrazným investicím pro zahájení těžby zůstávají dle firmy dveře otevřeny i pro možný kapitálový vstup. Jednání o spolupráci v celém řetězci výroby již proběhlo například se státním podnikem Palivový kombinát Ústí či s firmou HE3DA, která v Horní Suché u Havířova začíná stavět továrnu na výrobu baterií.
V okamžiku zahájení těžby na konkrétním ložisku bude muset skupina EMH do jednoho roku zaplatit státu prostředky vynaložené v dobách socialismu za dřívější průzkum. Například v oblasti „Cínovec-jih“ se jedná bezmála o 108 milionů korun.
Rovněž tyto prostředky by se mohly stát předmětem možné kapitalizace. Obecně, jakou formou by se stát mohl případně stát „akcionářským“ účastníkem fyzické těžby, zůstává nezodpovězeno. Sama EMH na tiskové konferenci zmínila, že její investice do projektu zatím dosáhly 350 milionů korun.
Aktuální časový plán počítá v lepším případě s těžbou již v roce 2021. Do konce roku 2018 má být nejprve zpracována konečná studie o proveditelnosti, společně s dalšími povoleními by mělo být rozhodnuto o těžbě po dalších šesti měsících.
Další dva roky má zabrat výstavba zpracovatelských závodů s otvírkou těžby. Nicméně už v dubnu EMH vyčíslila tyto očekávané náklady na bezmála 400 milionů dolarů (8,7 miliardy korun).
Ekonomický potenciál projektu
V rámci výhledu EMH, který počítá s těžbou po dobu 21 let, by měla vnitřní míra návratnosti, diskontovaná 8 %, dosáhnout po zdanění téměř 21 %. Počítá za dané období s diskontovanými zisky ve výši 540 milionů dolarů (11,8 miliard korun), resp. tedy ročně 25,7 miliony dolary (560 milionů korun). Vzhledem k odhadovaným zásobám nerostů na Cínovci se zdá být potenciál těžby mnohem delší.
Další analytik k takovému výhledu uvádí: „Alfou a omegou skutečné návratnosti investic, potažmo zisku pro akcionáře EMH, budou reálně dosažené náklady na zahájení těžby a zpracování a dále náklady na těžbu samotnou, v kontextu s příjmy z následného prodeje surovin.
Při dodržení predikované nákladovosti projekt počítá se ziskovostí při ceně lithia, resp. Li2CO3 (LCE) nad 5200 USD, což lze při dnešních cenách jistě považovat za atraktivní. V těžbě lithia lze na jedné straně sice čekat v následujících letech nárůst konkurence, nicméně i poptávka se může dočkat dalšího dramatického nárůstu.
Jen při pohledu zpět se za posledních 5 let byznys v samotných Li-on bateriích téměř zdvojnásobil. Navíc se nyní ohledně elektromobilismu konečně probudily také velké automobilky. Celkově dle mého stojíme v tomto směru na prahu nové ‚průmyslové revoluce‘, kdy v kontextu dojde k většímu energetickému využívání slunce, potažmo krátkodobého uchovávání elektřiny v bateriích.“
Samotné hospodaření EMH je logicky výrazně ztrátové, když finanční prostředky tečou prakticky jen jedním směrem – vně, do investic na průzkum. Zatímco v účetním roce 2016 firma vykázala ztrátu 1,59 milionu dolarů, v následujícím roce 2017 pak 4,14 milionu.
Pokud se opomene relativně nevýznamných 5 milionu akcií třídy B, má v současnosti EMH vydáno 131,8 milionu akcií. Hodnotu firmy tak lze při aktuálním kurzu 0,77 AUD ocenit na 101,5 milionu AUD. V přepočtu tedy přes 1,7 miliardy korun. Připomenout lze, že akcie EMH lze rovněž obchodovat sekundárně v Londýně. Zalistovány jsou dokonce i ve Frankfurtu. Obchodování s akciemi EMH je tak pro případné české investory dostupné.
Financování EMH aneb počet akcií nadále roste
Zdrojem financování aktivit EMH jsou akcionáři, kteří za další poskytované prostředky získávají akcie. Ještě v účetním roce 2016 jich firma měla vydáno v průměru „jen“ 89,5 milionu, v následujícím roce to už bylo 126,5 milionu.
Dochází tak vlastně k postupnému ředění podílů stávajících akcionářů, resp. naposledy začala firmě poskytovat prostředky australská „6466 Investments“. S cenovým 10 % diskontem zatím od léta v pěti tranších získala dohromady 1,88 milionu akcií za poskytnutých 1,25 milionu AUD.
Celkem se zavázala do 27. června roku 2018 investovat 2 miliony AUD (v přepočtu téměř 34 miliony korun).
Analytik k tomu dodává: „Odhadovat tak například nějakou budoucí ziskovost na akcii EMH je v této chvíli značně složité nebo dokonce nemožné. Počet akcií EMH se totiž dle mého jistě dále zvýší, když investiční aktivity firmy nejsou zdaleka u konce.
Navíc management disponuje 4,15 miliony opcí na akcie EMH. Firma podle dosud schválených podmínek může mít vydáno celkem až 200 milionů akcií. Jak navíc naznačilo vedení EMH, nebrání se navíc do projektu nechat vstoupit stát. Můžeme tak spekulovat, že EMH by například nemusela v budoucnu být ani 100 % vlastníkem samotné firmy Geomet, která má v rukou daný projekt.“
Akcionářská struktura
Některé mediální spekulace, kdo stojí za firmou EMH, jsou spíše liché nebo až zcestné. Alespoň podle jmen v akcionářské struktuře, která je navíc poměrně již dlouho z velké části zveřejněná. Až na zmiňovaných „výkonnostních“ 5 milionu akcií třídy B vydaných managementu, které nemají žádná zvláštní práva, resp. mohou se konvertovat do běžných akcií, má EMH jen jednu třídu veřejně obchodovaných akcií.
Přehled největších jejich držitelů
1. Computershare Company Nominees Limited – držící 26,9 %
Sice společnost držící největší podíl, nicméně poskytuje jen služby spojené s úschovou cenných papírů. Celkový počet tak představuje souhrn akcií několika drobných akcionářů – k 12. říjnu celkem 125 majitelů. Největší z nich drží 2,32 %.
2. HSBC Custody Nominees (Australia) Limited – držící 20,59 % aneb reálně největší akcionář
Pověřený akcionář HSBC zastupuje společnost Cadence Minerals Plc – britskou investiční společnost kótovanou na burze AIM. Jedná se mimo jiné právě o největšího akcionáře EMH, který v účetním roce 2016 poskytl firmě například 2,6 milionu dolarů, za což získal 5 milionu akcií.
Zajímavostí je, že Cadence Minerals, dříve Rare Earth Minerals, má také 9,3 % podíl v konkurenční firmě Bacanora Minerals či 7,7 % v Auroch Minerals. Posledně zmiňovaná firma je přitom účastna v projektu taktéž na území ČR.
Společně s českou firmou Golden Pet chce na Sokolovsku prozkoumat zásoby mědi, kobaltu a dalších kovů. Bacanora Minerals se pak hodlá účastnit těžby lithia na Cínovci z německé strany. Má totiž společný podnik „Deutsche Lithium“ se SolarWorld.
3. JP Morgan Nominees Australia Limited – držící 9,5 %
Podobně jako u HSBC rovněž „custody“. Držitelem účtu je totiž společnost Clearstream, což je dceřiná společnost Deutsche Borse. Ta poskytuje služby spojené s úschovou cenných papírů. EMH podala formální výzvu k dohledání konečných držitelů akcií.
Každý akcionář EMH, který vlastní více než 3 % akcií tak musí společnost informovat. Z celkových současných 680 akcionářů tak lze zmínit pouze tři firmy:
1. Cadence Minerals Plc 20,59 %
2. Armco Barriers Pty Ltd 9,76 % (soukromý australský investor)
3. Inswinger Holdings Pty Ltd 6,45 %
Zdroj: EMH
Co je to lithium?
Lithium je materiál, který se v posledních letech stává stále oblíbenějším díky svému širokému využití a schopnosti účinně uchovávat a přenášet elektrickou energii. Lithium je nejlehčí ze všech kovů a je široce používáno v bateriích pro spotřební elektroniku, elektrická vozidla a skladování energie. Obvykle se lithium vyskytuje v přírodním stavu jako oxid lithný, lze jej však zpracovat na řadu dalších sloučenin.
Díky vysoké hustotě energie jsou lithium-iontové baterie (LIB) obzvláště účinné ve srovnání s jinými dobíjecími bateriemi, jako jsou nikl-kadmiové nebo olověné baterie. Lithium-iontové baterie se často používají ve spotřební elektronice, jako jsou chytré telefony a notebooky, a také v elektrických vozidlech a systémech pro ukládání energie. Kromě toho jsou baterie LIB ve srovnání s jinými typy baterií relativně malé a lehké, takže jsou ideální volbou pro přenosná zařízení.
Kromě baterií lze lithium nalézt také v mnoha lécích. Lithium je účinnou léčbou některých duševních poruch, jako je například bipolární porucha, díky své schopnosti vyrovnávat hladinu neurotransmiterů v mozku, jako je serotonin a noradrenalin. Lze jej také použít ke zmírnění příznaků migrény, epilepsie a chronické bolesti.
Lithium je klíčovým prvkem v mnoha průmyslových odvětvích, od baterií a spotřební elektroniky až po medicínu. Díky svým pozoruhodným vlastnostem se stalo důležitým materiálem v našem každodenním životě a nepochybně se bude používat i v dalších letech.
Zajímavosti o lithiu
- Lithium je nejlehčí kov. S pouhými 5,4 gramy na centimetr krychlový je to nejlehčí kov, který člověk zná. Díky tomu je lithium neuvěřitelně užitečné v průmyslu, protože se často používá k výrobě lehkých součástek, které jsou dostatečně pevné a lze je použít v nejrůznějších aplikacích.
- Lithium je jedním z nejrozšířenějších prvků ve vesmíru. Odhaduje se, že lithium je 25. nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru, což z něj činí neuvěřitelně bohatý zdroj, který je k dispozici pro těžbu a použití na Zemi.
- Lithium je třetím nejběžnějším prvkem na Zemi. Pokud jde o prvky, které se nacházejí na Zemi, je lithium třetím nejrozšířenějším prvkem. Ve skutečnosti se odhaduje, že pod povrchem Země se nachází více lithia než kdekoli jinde v naší sluneční soustavě.
- Lithium je vysoce reaktivní. Jelikož se jedná o jeden z nejreaktivnějších prvků, které člověk zná, lithium se často kombinuje s dalšími prvky a látkami a vytváří řadu užitečných sloučenin.
- Lithium má nízkou teplotu tání. Je to jeden z pouhých dvou prvků (druhým je sodík), který má teplotu tání nižší než průměrná teplota lidského těla. Díky této nízké teplotě tání je ideální pro různé průmyslové a lékařské aplikace.
- Lithium se používá v bateriích. Lithium-iontové baterie se dnes běžně používají v našich mobilních telefonech, noteboocích a další elektronice. Tyto baterie jsou neuvěřitelně energeticky účinné a způsobily revoluci v používání elektroniky.
- Lithium se používá k léčbě duševních onemocnění. Lithium je běžně předepisovaný lék používaný k léčbě stavů, jako je bipolární porucha a klinická deprese. Působí tak, že moduluje hladiny určitých neurotransmiterů v mozku.
- Lithium se v lidském těle vyskytuje ve stopovém množství. I když o tom možná často nepřemýšlíme, lithium je v našem těle přítomno ve stopovém množství. Předpokládá se, že pomáhá udržovat stabilitu našich nálad a emocí.
I když lithium možná není nejuznávanějším prvkem periodické tabulky prvků, jedná se o neuvěřitelně všestranný a důležitý prvek, který hraje zásadní roli v mnoha aspektech moderní technologie a medicíny. Znalost faktů o lithiu může pomoci lépe pochopit jeho význam a ocenit jeho všestrannost.