Malé fotovoltaiky na střechy jsou v kurzu, lidé využívají dotace

Dotace jednotlivým domácnostem a projektům výrazně napomáhají, mohou totiž pokrýt až 50 procent veškerých nákladů na realizaci systému pro objekty určené k bydlení. Počet poptávek po fotovoltaikách se pravidelně zvyšuje, nezřídka až o stovky procent.

Administrativu pro systémy do deseti kilowattů omezila novela energetického zákona, Zákona č. 458/2000 Sb. Majitelé těchto zdrojů již nepotřebují licenci, navíc pro ně byla zavedena investiční podpora, která je postupně rozšiřována. Domácnosti mohou v rámci dotační kampaně Nová zelená úsporám získat dotaci 40 až 200 000 korun na pořízení fotovoltaické elektrárny s výkonem více než 4000 kWh za rok.

Fotovoltaické systémy u rodinných domů

Nová zelená úsporám poskytuje dotace na domácí solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se přednostně využívá v domě. 

Kdo může žádat

  • Vlastníci stávajících rodinných domů
  • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
  • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik činí dotace

  • Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem – 40 000 Kč
  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – 60 000 Kč
  • Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
  • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
  • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč

Žádat o dotaci lze online před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací.

Fotovoltaické systémy u bytových domů

Dotace na fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se přednostně využívá v bytovém domě. Výše dotace na fotovoltaiku se stanovuje jednoduchým způsobem, a to za každý kWp instalovaného výkonu, za každou kWh el. akumulačního systému a každý připojený byt.

Vyrobená elektrická energie z fotovoltaického systému může být využita pro společné prostory bytového domu a v bytových jednotkách, ohřev teplé vody a pro dobíjení elektromobilů uživatelů domu.

Kdo může žádat

  • Vlastníci stávajících bytových domů
  • Společenství vlastníků jednotek stávajících bytových domů
  • Pověření vlastníci bytových jednotek (kromě novostaveb)
  • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik činí dotace

  • Za 1 kWp instalovaného výkonu – 15 000 
  • Za 1 kWh elektrického akumulačního systému – 10 000 Kč
  • Za připojenou bytovou jednotku k FV systému – 5 000 Kč

Průměrná cena solární elektrárny pro rodinný dům v ČR zhruba 300 000 korun bez státní dotace. V závislosti na použitém řešení a na výkonu instalované elektrárny se tak může počáteční investice pohybovat přibližně v rozmezí 200 až 600 tisíc korun.

Trend strmého zvýšení počtu instalací je očekáván. Zájmu nahrává energetická krize spojená se zdražováním, která vede ke zvýšené poptávce po alternativních zdrojích elektrické energie. Zájem o podobné systémy pravděpodobně neskončí ani ve chvíli, kdy dotační podpora skončí. Celému byznysu prospívá technologický vývoj. Ceny instalací zkrátka klesají. Velká poptávka je i po tepelných čerpadlech.

S tím, jak se technologie stává postupně dostupnou, bude v budoucnosti konkurenceschopná i bez dotací. Obchodníci také poukazují na to, že roste podíl malých solárních instalací, které jsou instalovány včetně bateriových systémů pro uložení energie. Například společnost PRE uvedla, že instalaci s bateriemi u ní požaduje 90 procent zákazníků.

Pokud domácnost s fotovoltaickými panely vyprodukuje více energie, než aktuálně potřebuje, může přebytečnou energii uložit do tzv. virtuální baterie. Jaká je nejvýhodnější virtuální baterie a kdo ji nabízí zmiňuje např. článek na www.times.cz.

TIP: Na střechu lze instalovat také hromosvod, který chrání dům či budovu především před škodami způsobenými úderem blesku. Výhodou je, že hromosvod lze instalovat také svépomocí.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang