Pokud se člověk rozhodne rekonstruovat byt, opravit dům, postavit vilku či koupit nemovitost, určitě přemýšlí nad zřízením hypotéky. Dnešní trh je však přesycen různými produkty, může být velmi obtížné se tedy zorientovat. Určitě jsou nejznámější bankovní hypotéky. Existují však méně známé hypotéky, které jsou mnohdy i výhodnější – nebankovní hypotéky. Jaké jsou podmínky hypotéky?
Na našem trhu působí nebankovní společnosti několik let, které si za tu dobu získaly skutečně mnoho spokojených klientů zejména při sjednávání půjček bez registru nebo půjček pro dlužníky. Nebankovní hypotéky, které nabízí, se staly vyhledávaným produktem, který již pomohl mnoha rodinám či jednotlivcům. Co je to nebankovní hypotéka a jak se dá využít nebankovní hypotéka na nákup nemovitosti?
Rozdíl mezi bankovní a nebankovní hypotékou
V čem se liší nebankovní hypotéky od hypotéky standardní? Jednoduše se dá říci, že hlavní rozdíl je v přístupu. Nebankovní hypotéky se vyznačují individualitou – každý klient dostane přesně takový produkt, jaký vzhledem k finanční situaci potřebuje.
Banky jsou v tomto trochu jiné. Vše řídí podle stanovených tabulek, stejné je to i u schvalování bankovních půjček. Zatímco u nebankovních společností získá nebankovní půjčky téměř každý, u bank nemají lidé s nízkým příjmem či s bývalým nesplácením šanci. Je to především z důvodu minimalizování rizika nesplácení, je to však kontraproduktivní.
Nebankovní společnosti se tedy snaží nabídnout kvalitní produkt těm, kteří si nemohou dovolit hypotéku v bance. V současné době jsou nebankovní hypotéky na takové úrovni, že jsou i běžně výhodnější než hypotéky v bance. Nebankovní hypotéky jsou tedy zájmem nejen neplatičů a nezaměstnaných, ale i těch, kteří si mohou dovolit hypotéku v bance bez problému.
Co je to hypotéka?
Hypotéku lze charakterizovat jako dlouhodobý úvěr určený k bydlení. Nemovistost se musí nacházet v katastru nemovitostí a být na území České republiky. Na rozdíl od běžné půjčky ihned na účet se u hypotéky musí sjednat zástavní právo k nemovitosti.
Typickým příkladem je mladý pár, který si chce vzít hypotéku na družstevní byt. Jenže je vyžadováno, aby bylo sjednáno zástavní právo k jakékoliv nemovitosti. Buď to bývá nemovitost, na kterou hypotéka jde, nebo rodiče se za jednoho z nich zaručí svým domem nebo bytem.
Typy hypoték
Je možné si sjednat 2 typy hypoték. Jednou z nich je klasická hypotéka, která slouží k pořízení bydlení. Ze získaných peněz se nemovitosti buď koupí, nebo přestaví, zrekonstruují.
Dalším typem je takzvaná americká hypotéka. Ta je specifická tím, že z ní jde financovat cokoliv. Funguje však na stejném principu, a tak i americkou hypotéku je třeba zajistit zástavním právem k nemovitosti.
Hypotéky se obecně splácejí pravidelnými měsíčními splátkami, které nesou název podle způsobu výpočtu. Nejčastěji je možné se setkat se splácením anuitním, kde se úroková míra nemění. Změna je pouze v poměru mezi splátkou úroku a jistinou.
Podmínky hypotéky
Jak pro bankovní, tak pro nebankovní hypotéky platí, že o ni mohou zažádat osoby starší 18 let s pobytem v České republice. Výše hypotéky nesmí být vyšší než stanovený násobek čistého ročního příjmu. Výše hypotéky také nesmí být větší než hodnota nemovitosti, na kterou je dána zástava.
Jestliže nemá žadatel o hypotéku jinou nemovitost do zástavy, pak je možné dát tu, kterou si dotyčný bude pořizovat. Je nutné mít však navíc vlastní úspory, které dosahují dostatečné výše.
Nebankovní hypotéka
Řada žadatelů o hypotéku sáhne po nebankovní hypotéce. Co to vůbec je a jak to funguje?
Nebankovní společnosti se vyskytují na trhu již mnoho let. Nejčastěji je využívají lidé, jejichž žádost o půjčku nebo hypotéku u bankovní společnosti byla zamítnuta z důvodu vedení jejich jména v registru dlužníků. Banky chtějí mít jistotu, že se jim peníze vrátí, a tak rizikové klienty nepodpoří.
Nebankovní společnosti poskytují hypotéky podobné americkým. Společnost poskytne hypotéku na cokoliv proti zástavě vlastní nemovitosti. Často jsou nebankovní hypotéky využívány podnikateli, kteří tak splácejí své dluhy nebo obchodní příležitosti.
Nebankovní společnosti mají mírnější podmínky pro získání hypotéky. Výše půjčení hypotéky je však zpravidla nižší a je stanovena daleko kratší doba splatnosti. Aby člověk mohl získat hypotéku, musí mít alespoň 50 % odhadované ceny nemovitosti.