Jen 4 % Čechů nejí maso, jejich počty však rostou

Nedávný průzkum ukázal, že naprostá většina Čechů se v konzumaci živočišných produktů nijak neomezuje. Jen zlomek populace se hlásí k veganství či vegetariánství, číslo však s každým rokem stoupá. Rostoucí oblibě se těší i další druhy alternativního stravování.

Průzkumu agentury Ipsos ve spolupráci s Asociací společenské odpovědnost se zúčastnilo celkem 1015 respondentů. Vyplývá z něho mimo jiné to, že 82 % českých mužů a 77 % českých žen maso do jídelníčku zařazuje přinejmenším jednou týdně. Počítá se sem také například polévka s játrovými knedlíčky.

Rostlinné stravování vyhledávají zejména mladí lidé

Zcela se masu vyhýbají pouhá 4 % Čechů, z nichž naprostá většina spadá do kategorie do 44 let. Také veganství je v Česku na vzestupu převážně mezi mladými lidmi.

Důvodem je to, že se více zajímají o novodobé trendy, zdravé stravování a klimatickou krizi. Živočišná strava totiž výrazně přispívá k růstu uhlíkové stopy, který s každým rokem rapidně zrychluje.

Rozdíl veganství od vegetariánství tkví v naprostém vyřazení veškerých živočišných produktů, nejen masa. Co vegani jedí, když nemohou ani mléko a vajíčka?

Na českém trhu již dnes působí obrovské množství firem, které vyrábí vitaminy a minerály pro vegany a také veganské alternativy živočišných produktů. Oblíbená je například MojeMana.

Veganské stravování není pouze o ovoci a zelenině. Třeba hummus je pomazánkou, která by neměla chybět v žádném jídelníčku.

I ten, kdo je vegan, si tak může dát mléčné výrobky třeba v podobě rostlinného mléka nebo burger s masovou náhražkou, s tofu nebo třeba s falafelem. Obzvlášť důležité pro ně jsou luštěniny jako černá čočka, červená čočka nebo cizrna. Taková staročeská čočková polévka potěší nejednoho vegana.

Zástupci starší generace jsou obvykle donuceni na rostlinnou stravu přejít nedobrovolně na doporučení lékaře. Nejčastějším důvodem bývá laktózová intolerance, která jim znepříjemňuje konzumaci mléčných výrobků.

Řada lidí s diagnózou žije i několik let, než se o ní vůbec dozví. Zařazení rostlinné stravy přitom není nic složitého. I bez užití mléčných výrobků lze připravit výbornou chřestovou polévku, rajskou polévku s rýží nebo ředkvičkovou pomazánku.

Další zdravé recepty třeba na tempeh, samosu nebo na pokrmy z quinoi jsou k dohledání na webu Vegan.cz.

Pomalými kroky ke změně

Před veganstvím a vegetariánstvím Češi upřednostňují spíše mírnější omezení. Jedna desetina dotázaných se nechala slyšet, že se o omezení živočišného stravování alespoň snaží. 4 % Čechů si maso a ryby dopřávají příležitostně.

U tohoto novodobého trendu, který se nazývá flexitariánství, se v nejbližších letech očekává další vzestup. Zařazení většího množství rostlinných produktů na úkor těch živočišných totiž plánuje 28 % respondentů.

Polévka z červené čočky tělu dodá velké množství bílkovin, vlákninu a také potřebné vitaminy a minerály.

Podle výkonné ředitelky Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlové popularita těchto trendů souvisí s tím, že si lidé uvědomují negativní dopady živočišné produkce na životní prostředí a na změnu klimatu.

Respondenti upřesňují, že se nechystají rovnou přejít na veganství, nýbrž upustit od masných výrobků, například od uzenin. Alespoň těmito drobnými kroky by rádi přispěli ke změně k lepšímu.

TIP: Vhodnými doplňky veganské stravy jsou různé rostlinné náhražky masa. Pro samotné vegany jsou pak vhodné vybrané produkty doplňků stravy Herboxa, například Herboxa Colon.

Dalšími důvody, proč se lidé vyhýbají určitým potravinám a experimentují s alternativními druhy stravování, jsou snaha o zdravý životní styl a redukce hmotnosti. Roli hraje i etická otázka. Lidé se k veganství uchylují kvůli šetrnosti k přírodě a respektu ke zvířecím právům. To jsou také důvody proč čím dál tím víc lidí upřednostňuje raw stravu.

Další národy jsou napřed

Oproti řadě dalších zemí, včetně těch evropských, je v Česku zájem o vegetariánskou a vegan stravu stále nízký. Vůbec se o ni nezajímá celých 90 %, což je podstatně více než ve zbytku Evropy. Za „všežravce“ se považuje například 75 % Španělů, 71 % Francouzů, 81 % Poláků a 69 % Němců.

Zcela opačně vyznívají čísla, která udává Turecko. Tam maso z jídelníčku vyřazuje již téměř polovina obyvatel. Také Anglie hlásí pokrok, konkrétně se za posledních 10 let jedná o nárůst počtu veganů o 350 %.

V Americe se podle údajů společnosti GlobalData podíl veganů jen za poslední tři roky zvýšil dokonce o 600 %. O změnu usiluje také Čína. Zdejší vláda vydala příručku o stravování, v níž vyzývá občany, aby svou obvyklou spotřebu masa zredukovali na polovinu.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang