Období největší slávy mají předplacené karty za sebou už dávno. V současnosti bylo jejich aktivní vydávání již ukončeno všemi vydavateli. Nejdéle vydržela Cool karta od ČSOB. Na webu Cool karty se v současnosti nenachází ani možnost objednání, ani vysvětlení klientům, proč již není možné ji objednávat.
Projekt Cool karty byl zahájen v srpnu 2015. Tiché ukončení proběhlo v dubnu 2019, přičemž nejpozději vydané karty měly expiraci do února roku 2022. Zjistit si, do kdy Cool karta platí, není složité. Stejně jako většina jiných platebních karet – kreditní karty nevyjímaje – je tato informace uvedena přímo na kartě. Během vydávání Cool karty se podmínky pro její získání měnily, a i její funkce prošly jistými změnami.
Nejprve šlo předplacenou Cool kartu od ČSOB zakoupit za 99 Kč a mnozí uživatelé oceňovali možnost jejího využívání zcela anonymně. Řada lidí si ji tak pořizovala především z důvodu bezpečnosti. Následně Cool karta zdražila, platilo se za ni 149 Kč a byla zcela zrušena možnost anonymního režimu.
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Cool karta byla velice oblíbená hlavně kvůli možnosti jejího získání zcela anonymně.
Zlatá karta od Vodafone obsahuje 15 GB dat a neomezené SMS na první měsíc zdarma za 249 Kč.
O2 nabízí např. 3 GB dat, 100 minut volání do všech sítí po celé ČR a 25 SMS za 299 Kč měsíčně.
T-Mobile nabízí limitovaný balíček 10 GB dat na 30 dní za 99 Kč.
Předplacená platební karta není propojena s bankovním účtem.
Předplacené karty – co to je a kdo je nabízí?
Předplacené karty byly po dlouhou dobu jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si zajistit telefonní služby, aniž by bylo potřeba uzavírat dlouhodobý závazek. Nicméně se zdá, že tento model se pomalu dostává na okraj zájmu spotřebitelů. Může za to kombinace změn v technologickém prostředí, měnící se preference zákazníků a neustále rostoucí popularita paušálních tarifů.
Karty byly skvělé zejména pro mladé lidi, kteří měli omezený rozpočet, pro seniory, kteří potřebovali jednoduchou a flexibilní možnost pro občasné volání, nebo pro lidi, kteří chtěli mít druhé telefonní číslo pro různé účely. Kromě toho byly předplacené karty populární i mezi turisty, kteří chtěli mít kontrolu nad svými náklady během krátkodobého pobytu v zahraničí.
Dnes jsou na trhu tři hlavní poskytovatelé, kteří nabízejí předplacené karty: Vodafone, O2 a T-Mobile.
Cool karta
Předplacené karty obecně byly využívány především pro děti, protože jejím prostřednictvím mohly zkusit hospodařit s penězi stejně, jako kdyby se jednalo o běžnou debetní platební kartu. Stejně tak ji bylo možné využít jako vhodné uložení kapesného i pro běžné nákupy v obchodech včetně těch internetových.
Tzv. „předplacenky“ fungovaly tak, že si je člověk dopředu před používáním nabil určitým finančním obnosem.
U Cool karty dobití probíhalo skrze platební bránu z přesměrování ze stránek www.coolkarta.cz/ck/topup, dále potom přes internetové bankovnictví ČSOB a Poštovní spořitelny nebo převodem. Dobití bylo zatíženo poplatkem 5 Kč.
Cool karta byla zaměřena především na mladé uživatele, kteří chtěli mít snadnou kontrolu nad svými výdaji, a zároveň využívat moderní technologie jako jsou mobilní platby a aplikace pro správu financí. Nabízela jednoduchý způsob, jak propojit telefon s platební kartou, čímž umožňovala snadné a rychlé platby, aniž by bylo potřeba tradičního bankovního účtu.
Vodafone předplacená karta
Vodafone nabízí několik různých variant předplacených karet, nicméně jednou z nejpopulárnějších je tzv. Vodafone předplacená karta. Tato karta nabízí možnost volby různých balíčků dat, volání a SMS, čímž dává uživatelům větší kontrolu nad tím, jak utrácejí své peníze. Ceník této karty je přehledný a variabilní – zákazníci si mohou vybrat balíčky podle svých aktuálních potřeb.
Podle ceníku Vodafone předplacené karty si zákazníci mohou například aktivovat balíček „Edice Volej“ s 1,5 GB dat a neomezeným voláním na první měsíc zdarma za 200 Kč, nebo balíček „Zlatá karta“, která obsahuje 15 GB dat a neomezené SMS na první měsíc zdarma za 249 Kč. Toto řešení je vhodné pro ty, kteří chtějí mít absolutní kontrolu nad svými náklady a zároveň možnost flexibilně měnit své služby podle potřeby.
O2 předplacená karta
Dalším významným hráčem na trhu předplacených karet je společnost O2. O2 předplacená karta je zaměřena především na zákazníky, kteří chtějí jednoduché a přímé řešení. O2 nabízí několik variant předplacených karet, z nichž každá přichází s určitou výhodou.
Například karta „O2 GO 3 GB“ nabízí 3 GB dat, 100 minut volání do všech sítí po celé ČR a 25 SMS za 299 Kč měsíčně. Pro méně náročné klienty nabízí také kartu „O2 GO Neomezené volání“ s neomezeným voláním do všech sítí v ČR a 300 MB dat na den za 25 Kč denně.
O2 také nabízí balíčky dat, volání a SMS, které mohou být aktivovány podle potřeby. Tento model je populární zejména u lidí, kteří nechtějí pravidelně platit vysoké částky za paušální tarify, a zároveň chtějí mít dostupné všechny potřebné služby.
Předplacená karta T-Mobile
Předplacená karta T-Mobile je také velmi oblíbená mezi zákazníky. T-Mobile nabízí širokou škálu tarifů pro předplacené karty, které zahrnují jak data, tak i volání a SMS.
Například limitovaný balíček „10 GB Dat“ nabízí 10 GB dat na 30 dní za 99 Kč, s balíčkem „50 minut a 50 SMS“ mohou klienti pro změnu využít 50 minut volání a 50 SMS do všech sítí, a k tomu jako dárek 100 MB dat na první den použití za 150 Kč.
Je předplacená karta stále nejvýhodnější volbou?
Je důležité si uvědomit, že pro určité skupiny lidí jsou předplacené karty stále velmi atraktivní volbou. Například pro seniory, děti nebo turisty mohou být předplacené karty ideální díky své jednoduchosti, přehlednosti a absenci dlouhodobého závazku. Jak ukazuje trh, mnoho zákazníků se postupně přesouvá k paušálním tarifům, které nabízejí větší objem dat, volání a SMS za výhodnější cenu.
To, která předplacená karta je ta nejvýhodnější, bude vždy záležet na konkrétních potřebách uživatele. Pro někoho, kdo potřebuje pouze občas volat nebo posílat SMS, může být předplacená karta stále ideální. Na druhé straně, pro uživatele s vyšší spotřebou dat a volání může být výhodnější přejít na paušální tarif.
Anonymní karta
Kromě výuky finanční gramotnosti a zodpovědnosti dětí se předplacené karty využívaly také jako možná železná zásoba vlastních finančních prostředků. I z bezpečnostního hlediska se hodila mnoha lidem, hlavně v době, kdy bylo možné ji získat anonymně. V mnoha situacích mohlo vyjít výhodněji využití anonymní karty než platební s veškerými osobními daty.
V neposlední řadě předplacené karty sloužily pro lidi s exekucí. V rámci anonymní karty na ni mohli mít schované peníze, které jim však exekutor nemohl zabavit. Právě z těchto právních důvodů byly anonymní karty značně omezeny.
Alternativy Cool karty
Cool karta se stala poslední předplacenou kartou, kterou měly české banky v nabídce. Na výběr jich svého času bylo celkem dost. Jejich podmínky se od sebe lišily spíše kosmeticky, přesto mohl každý najít tu, která mu opravdu vyhovuje. Jaké karty byly k dispozici?
Biip karta od České spořitelny
Biip karta byla nabízena Českou spořitelnou, provozovatelem však byla její dceřiná společnost MOPET CZ. Tato společnost pak stála i za další předplacenou kartou – Blesk peněženkou. Zájemci o biip kartu za ni zaplatili 200 Kč a 67 Kč za dopravné. V případě biip karty se nejednalo o anonymní variantu.
Převod peněz probíhal zdarma bezhotovostně z bankovního účtu, prostřednictvím SAZKA terminálu za poplatek 25 Kč a on-line přes platební bránu České spořitelny za poplatek 15 Kč.
K ukončení vydávání biip karty došlo 31. prosince 2018.
Blesk peněženka
Blesk peněženka se stala průkopníkem předplacených karet na českém trhu. Stejně jako ostatní předplacenky, šlo s ní platit v kamenných obchodech, na internetu, a to i na zahraničních nákupních portálech (i na čínských e-shopech typu Alibaba, Wish nebo AliExpress).
U Blesk peněženky se akceptoval i anonymní režim, dále bylo možné podstoupit několik stupňů ověření a podle toho zvyšovat limity karty. Cena za pořízení Blesk peněženky dosahovala 125 Kč. Nabít Blesk peněženku šlo skrze terminál Sazky, bankovní účet, prostřednictvím platební karty nebo přes bankomat České spořitelny. Poplatek za dobití činil 25 Kč.
K ukončení vydávání Blesk peněženky došlo již v roce 2017.
Crypto karta
Zájem o kryptoměny v České republice roste. Dle výsledků průzkumu společnosti STEM/MARK do kryptoměn investovalo 8 % Čechů a dalších 17 % investici zvažuje.
Karta Crypto.com může být zajímavou alternativou předplacených karet právě pro kryptoměnové nadšence. Tato služba umožňuje jak nákup kryptoměn, tak převod interní měny na eura, tudíž se lze kryptoměnám vyhnout obloukem.
Vyplatí se tedy karta Crypto.com? Výhodou této karty je zejména cashback z každého nákupu, který může dosáhnout do výše až 8 %. Další bonus pak představuje streamovací služba Spotify či Netflix naprosto zdarma.
Čím nahradit předplacené karty?
Mnoho rodičů si teď může lámat hlavu, čím nahradit předplacené karty. Jak své děti již v raném věku naučit finanční odpovědnosti v případě držení platební karty, nákupů na internetu, v obchodech apod.?
Nemají teď prakticky jinou možnost než využít některou z nabídek dětských bankovních účtů, jejichž součástí jsou i platební karty. Nemusí se přitom bát, že tím ztratí nad útratami svého potomka kontrolu. Dětské účty jsou nastaveny tak, aby měli rodiče dokonalý přehled o veškerém dění.
Předplacené platební karty
Zajímavým fenoménem posledních let je růst popularity předplacených platebních karet. Tyto karty fungují podobně jako předplacené telefonní karty, jsou však zaměřené na platební styk. Uživatelé si mohou dobíjet kartu určitou částkou a následně ji používat k platbám v obchodech nebo online.
Předplacená platební karta je typ debetní karty, na kterou si uživatelé předem nahrají určitou částku peněz, kterou mohou následně používat pro různé platby. Karta funguje podobně jako tradiční debetní karta, nicméně její klíčovou vlastností je, že není propojena s bankovním účtem. Uživatelé si jednoduše kartu dobijí a mohou ji používat, dokud nedojde kredit.
Tento koncept předplacených karet byl původně určen především pro mladší generaci, která hledala alternativu k tradičním bankovním produktům, avšak v současné době si ho oblíbili lidé všech věkových kategorií a ze všech společenských vrstev.
Předplacené platební karty jsou dostupné v mnoha bankách, finančních institucích, online platformách a dokonce i v některých obchodních řetězcích. Různí poskytovatelé nabízejí různé druhy předplacených karet s různými podmínkami, poplatky a funkcemi.