Letní měsíce poskytují skvělou příležitost uniknout z všedního každodenního života, navštívit nová místa a odpočinout si v teple slunečních paprsků. V tomto období plném vzrušení je však důležité mít na paměti, že se mohou stát nehody a nečekané události. Proto je důležité mít cestovní pojištění.
Cestovní pojištění se vztahuje na léčebné výlohy, osobní věci, zpoždění nebo zrušení cesty. V závislosti na zemi, do které člověk cestuje, se však krytí může lišit a pro určité aktivity mohou být zapotřebí další připojištění.
Jaká připojištění lze sjednat? Jaké je nejlepší cestovní pojištění? A jak se na dovolenou pojišťují Češi?
Z dat vyplynulo, že za cestovní pojištění na dovolenou průměrná domácnost utratí 1 817 korun. Trendem posledních let je však sjednávání nižších limitů. Například v minulých sezónách si 75 % cestovatelů sjednávalo limit pro léčebné výlohy minimálně 7,5 milionu až neomezený, následně si takové krytí sjednalo „jen“ 69 % procent lidí.
Co kryje cestovní pojištění?
Cestovní pojištění ochrání před výdaji, které vzniknou v případě nemoci, úrazu nebo jiné události. To zahrnuje i krádež nebo náhodné poškození věcí. Pokud pojištěný během cesty onemocní nebo se zraní, cestovní pojištění pokryje veškeré výdaje, jako jsou účty za pobyt v nemocnici nebo lékařskou evakuaci.
Každé cestovní pojištění zahrnuje pojištění léčebných výloh. To pomůže v případech náhlého onemocnění, úrazu nebo smrti v zahraničí. Z tohoto pojištění je hrazeno:
- ambulantní lékařské ošetření,
- předepsané léky a zdravotnický materiál,
- hospitalizace,
- lékařsky neodkladná operace,
- převoz nemocného do ČR,
- převoz tělesných ostatků do ČR,
- zubní ošetření k odstranění akutní bolesti.
Cestovní pojištění také zahrnuje asistenční služby, tedy pomoc v nouzi. Pojišťovny spolupracují s asistenčními službami, které zařizují potřebnou pomoc v zemi, kde došlo k pojistné události. Asistenční služby fungují 24 hodin denně v českém jazyce.
Která připojištění jsou populární?
Nejpopulárnějším připojištěním je úrazové připojištění. Větší zájem klienti projevili i o pojištění odpovědnosti. Toto připojištění se vyplatí především rodinám s dětmi, které mohou poškodit například hotelové vybavení nebo majetek jiného turisty.
Nejmenší zájem je zatím o pojištění storna zájezdu, které uzavírá pouze 1 % klientů.
Velký zájem u zákazníků budí také připojištění asistence vozidla. To se vyplatí hlavně při delší cestě do zahraničí. Výhodou pro majitele vozidel je, že mají jistotu, že v případě autonehody nebo poruchy vozidla se asistenční služba postará nejen o vozidlo, jeho opravu a případný převoz, nýbrž také o posádku, které zajistí náhradní dopravu a ubytování.
Při sjednávání by si měli lidé hlídat limity krytí opravy, repatriaci vozidla a případné sešrotování vraku, které se u pojišťoven liší. Průměrná cena připojištění je 500 korun.
Letový asistent, veterinární péče a krátkodobé pojištění domácnosti
Řada pojišťoven nabízí pro klienty různé produkty, kterými se svou nabídku snaží od konkurence odlišit. Kdo jede například na dovolenou se svým čtyřnohým mazlíčkem, určitě ocení možnost pojistit ho na případné zdravotní komplikace.
Pro aktivní cestovatele, kteří nechtějí plánovat, nabízí pojišťovny pojištění na rizikové sporty jen na dny, kdy bude klient opravdu sportovat. To stačí oznámit den dopředu.
Pojišťovny rovněž nabízí připojištění letového asistenta, který v případě zpožděného letu, nestihnutí přestupu nebo poškození zavazadla vše vyřeší za klienty a zajistí jim kompenzaci.
Jak vybrat cestovní pojištění?
Cestovní pojištění se liší především rozsahem pojistného krytí a pojistnými limity. Rozsahem pojistného krytí se přitom myslí výčet toho co bude pojišťovna platit. Pojistný limit udává maximální částku, kterou pojišťovna v případě pojistné události zaplatí.
Před výběrem cestovního pojištění je nutné prostudovat pojistné podmínky. Sjednává-li se pojistka online, v kalkulaci většinou bývají jednotlivá připojištění i s pojistnými limity rozepsaná.
Co se týká cestovního pojištění, není ani tak důležitá jeho cena, jako spíše rozsah a limity krytí.