Hypotéky jsou často nazývány jako jeden z nejdůležitějších finančních produktů, ale mnozí nevědí, co skutečně obnáší. Jak to s tou hypotékou je?
Jedná se o dlouhodobý úvěr, který se potvrzuje závaznou smlouvu mezi bankou/poskytovatelem úvěru a žadatelem o úvěr.
Hypotéka od banky
Uchazeč o hypotéku žádá u banky nebo jiného poskytovatele úvěru (tj. hypotečního společníka), aby mohl dosáhnout na koupi nemovitosti – obvykle domu, nebo družstevního bytu – v závislosti na tom, co je to schváleno.
Hypotéka je založená na základě oceňování prodejní ceny daného objektu, výše úvěru, jeho požadovaných úrokových sazeb a dalších finančních parametrů. Kupující uhradí část prodejní ceny pomocí vlastních prostředků.
Měsíční splátky hypotéky jsou v podstatě kombinací částky jistiny a úroků. Při zahájení úvěru je většina splácené částky úroková sazba, která se postupně mění v poměr, když se částka dluhu snižuje. Hypotéky obvykle musí být dokončeny do určité období. Doba splácení u hypotéky je obvykle 25 nebo 30 let.
Jak získat hypotéku
Hypotéky od bankovních společností může být velký problém získat zejména těm, kteří měli v minulosti problémy se splácením a ocitli se v registru dlužníků, nebo těm, kteří mají nízký nebo žádný pravidelný příjem. Tito zájemci nemají šanci získat hypotéky v bance. Banky se totiž snaží minimalizovat množství neplatičů, mnohdy je to však kontraproduktivní.
Pokud má člověk v úmyslu pořídit si vlastní bydlení a potřebujete finanční prostředky, může se rozhodnout, že bude žádat právě o hypotéku. Zamýšlená investice však vyžaduje opatrnost.
Půjčka od státu
V minulosti lákala půjčka od státu zájemce o vlastní bydlení především díky nízké úrokové sazbě, která se pohybovala okolo 1,12 %.
Jedná se o úrokovou sazbu, která je dneska již opravdu minulostí a ani půjčka od státu již žadatelům o hypotéku nezaručuje nízkou úvěrovou sazbu. Jaké jsou výhody a nevýhody půjčky od státu, respektive od banky či stavební spořitelny?
Stát poskytuje půjčky sezdaným či registrovaným párům, kdy je alespoň jeden z partnerů v době podání žádosti mladší 36 let. Pokud jsou oba partneři starší, bohužel o hypoteční úvěr od státu žádat nesmí.
O půjčku může zažádat i jedna osoba do 36 let věku, která pečuje o dítě mladší 15 let. Žadatelé ovšem v té době nesmí vlastnit či alespoň spoluvlastnit jinou nemovitost určenou k bydlení. Tito žadatelé nemohou ani být nájemci v družstevním bytu.
Dokonce vadí i například zděděný podíl na chalupě, která je v katastru vedena jako rodinný dům.
Stát poskytuje hypotéku na výstavbu rodinného domu, jehož podlahová plocha nesmí přesáhnout 140 m2 a to maximálně částku dva miliony korun. Je proto dobré vědět, jak se počítá m2.
Hypotéka od státu ani jiné další úvěry nesmí v součtu činit více jak 80 % skutečných nákladů na výstavbu domu. Bez vlastních prostředků se tedy žadatelé neobejdou ani v případě dofinancování hypotékou se zástavou nemovitosti rodičů.