Spoření peněz je důležitou součástí správy financí a existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Od odkládání peněz na důchod až po vytváření rozpočtu na každodenní výdaje. Jak jsou na tom Češi se spořením?
Průzkum jedné z bank ukázal, že Češi spoří nejčastěji na bežných účtech. Ty jsou ovšem nevýhodné. Druhou nejčastější formou je penzijní spoření a až na třetím místě se umístily klasické spořicí účty, přestože střadatelům nabízejí nejvyšší zhodnocení.
Jak spořit?
Spoření se v průběhu let mění. Zatímco dříve lidé v souvislosti se spořením přemýšleli, kam doma schovat nejlépe peníze nebo jaká je nejvýhodnější vkladní knížka, dnes už jsou cesty trochu jiné.
Spoření peněz by mělo být prioritou pro každého bez ohledu na jeho finanční situaci. V závislosti na cílech by si měl každý vybrat typ spoření, který je pro něj vhodný, a začít s ním ještě dnes. Čím dříve začne, tím snadněji dosáhne svých finančních snů.
Spoření pomůže zajistit si finanční polštář a splnit dlouhodobé cíle. Zde jsou různé typy spoření, které lze zvážit.
Rezervní (pohotovostní) fond je základní formou úspor pro případ neočekávaných výdajů, jako je ztráta zaměstnání, větší účty za lékařskou péči nebo opravy domu. Měl by obsahovat dostatek peněz na pokrytí potřeb na tři až šest měsíců. Peníze by měly být ukládány na snadno dostupném účtu.
Peníze naspořené na důchodovém účtu budou k dispozici až ve vyšším věku, obvykle po dosažení věku určitého věku. Důchodové spoření je nezbytné pro zajištění bezpečného a klidného důchodu. Příspěvky na penzijní spoření jsou také daňově zvýhodněné, což umožní snížit si zdanitelný příjem. Kolik si našetřit na spokojenou penzi?
Všestranný spořicí účet poskytuje bezpečné místo pro spoření na budoucí plány, jako je dovolená, svatba, auto a další velké nákupy. Tyto typy spoření pomohou odkládat peníze na výdaje v blízké budoucnosti.
Investování je často přehlížená forma spoření, avšak je stejně důležitá. Investování zahrnuje podstupování rizika s cílem zvýšit v průběhu času své úspory. Akcie, dluhopisy, podílové fondy, ETF, nemovitosti a další investice nabízejí potenciál dlouhodobého růstu, i když jsou spojeny s riziky.
Spořit na stáří lze i pomocí státu, a to třeba prostřednictvím Fondee DIP. Jde o dlouhodobý investiční produkt s daňovými výhodami a příspěvky zaměstnavatele.
Klíčem k úspěchu je pravidelnost
Jak funguje spořicí účet? Spoření se vyplácí každému. I drobnější vklady, například již stokoruny, pokud jsou ukládány pravidelně, mohou ve výsledku střadatelům pomoci dosáhnout vytyčených spořicích cílů. Nejlepším finančním produktem pro zhodnocení pravidelných úspor jsou bezesporu spořicí účty.
Klíčem k úspěchu je pravidelnost. Kdo chce něco naspořit, měl by si nastavit automatické převody ze svého primárního bankovního účtu na spořicí účty, aby se peníze převáděly bez jeho dalšího úsilí.
Začít lze klidně s malými úsporami a postupem času spořenou částku zvyšovat. I když se zpočátku nepodaří ušetřit mnoho, odkládání malé částky každý měsíc se časem nasčítá. Místo toho, aby se člověk snažil tlačit na úspory po velkých částech, měl by se zaměřit na malé změny ve svých každodenních výdajových návycích.
Malé škrty v každodenních výdajích se mohou v dlouhodobém horizontu projevit ve větších úsporách.
Jak spoří Češi?
Jak jsou na tom se spořením Češi? 23 % obyvatel spoří 100 až 500 Kč měsíčně, pětina lidí spoří 500 až 1 000 Kč a 19 % dotázaných mezi jedním až dvěma tisíci Kč. Více než 10 000 Kč měsíčně si je schopno ukládat 2,5 % Čechů.
Finanční rezerva „na horší časy“ je nejdůležitější pro skupinu 30–44letých. Lidé nad 45 let spoří na penzi, mladí hlavně na bydlení a koníčky.
Průzkum ukázal, že téměř tři čtvrtiny Čechů mají své úspory uložené na běžných účtech. Je potřeba si však uvědomit, že na těchto běžných účtech se vložené peníze především kvůli růstu inflace v poslední době nezhodnocují.
Obecně využívají různé jiné způsoby spoření spíše lidé s vyšším vzděláním a vyšším příjmem. Téměř vůbec naopak nespoří lidé bez maturity. Čtyřem pětinám respondentů naopak nedělá problém ukládat peníze alespoň jednou měsíčně. 13 % lidí si spoří tajně, aby to jejich partner nevěděl.
Alespoň jeden účet, ke kterému má přístup pouze jeden z partnerské dvojice, vlastní 55 % respondentů a jedná se opět především o mladé. Společné účty mají převážně starší generace a také téměř polovina domácností o třech a více členech.
Více než polovina Čechů si nechává i pro společné soužití účet, do kterého nemá druhý z partnerů přístup. Více než 60 % párů společně konzultuje výdaje na dovolenou anebo vánoční dárky.
Pravidelné spoření vyžaduje disciplínu a tvrdou práci. Z dlouhodobého hlediska se však vyplatí a pomůže lidem dosáhnout finančních cílů, o kterých snili.
Utrácení bez rozmyslu
Nakupování věcí je součástí každodenního života, ovšem je důležité, aby každý přemýšlel o tom, kolik peněz utrácí a na co tyto peníze používá. Utrácení peněz za věci, které člověk nepotřebuje, jen proto, že jsou dostupné nebo že v danou chvíli vypadají lákavě, může způsobit zadlužení a finanční problémy.
A právě tajné a impulzivní nákupy podrývají spoření. K tajným nákupům se uchyluje čtvrtina Čechů, peníze však berou ze svých osobních rezerv, i když účty mají společné. Tajné nákupy dělají a bez rozmyslu utrácejí zejména ženy a mladí do 30 let.
Necelá třetina z nich se k tomuto chování nechává nalákat akčními slevami v obchodech. Téměř třetina dotázaných neumí obětovat menší nákupy kvůli spoření.
Jen pro „dobrý pocit“ z nákupu utrácejí spíše ženy a paradoxně také vzorek s nejnižším objemem příjmu. Zbylých 79 % však s tímto problém nemá. Muži a obecně lidé s vyšším vzděláním častěji porovnávají různé ceny na internetu.
To jim pomáhá vyhnout se nevýhodným nabídkám a ušetřit. Hranice částky pro porovnání se však zvyšuje s věkem. Na srovnávačích porovnává ceny dražších výrobků alespoň někdy 96 % respondentů. Větší elektroniku nebo i mobilní telefon nezakoupí bez porovnání cen opravdu jen zlomek lidí.