V souvislosti s aktuálním výskytem nového koronaviru SARS-CoV-19 ve světě vydává česká vláda mnohá opatření, která by měla pomoci ke zpomalení šíření mezi českými občany. Jaká opatření jsou nyní aktuální? Koho a čeho se týkají? Jaká doporučení se Českou republikou šíří v ohledu k novodobé pandemii?
Původ koronaviru je stále nejasným pojmem. Existuje množství teorií, jak a odkud se virus původem z čínského Wu-Chanu rozšířil. Jako o možných zdojích nákazy se nejvíce mluví o trhu s mořskými plody Chua-Nan, netopýrech či výzkumných laboratořích v centru Wu-Chanu.
Zatím jsou však veškeré teorie jen domněnkami, vědci nad odhalením skutečného zdroje nákazy stále pracují.
Opatření proti koronaviru v ČR stanovená vládou
Česká republika si ve svém počínání ohledně opatření proti koronaviru vede celkem dobře. I přes to, že čísla nakažených se každým dnem zvyšují, nárůst není tak dramatický jako v jiných evropských či světových zemích.
Jaká hlavní opatření v České republice vláda nastolila? Podrobnější seznam veškerých nařízení a omezení je vyvěšen na stránkách vlády ČR. (Zdroj: www.vlada.cz)
- zákaz pobytu a pohybu mimo bydliště bez ochranných pomůcek
- zákaz volného pohybu osob na území ČR s výjimkou cest do zaměstnaní, za rodinou, do zdravotnických zařízení a dalších nezbytných cest
- uzavření veškerých obchodů s výjimkou prodejen potravin, hygienického a drogistického zboží, lékáren a výdejen zdravotnických prostředků, paliv a pohonných hmot a dalších a prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky (podrobnější seznam uveden na webových stránkách vlády ČR)
- do odvolání přerušena výuka ve všech základních, středních školách a vysokých školách
- povinná čtrnáctidenní karanténa po návratu ze zahraničí pro všechny navrátivší
- zákaz vstupu do České republiky pro všechny cizince bez trvalého či přechodného pobytu v délce nad 90 dní
- zákaz vycestovat z ČR platný pro občany České republiky a cizince s trvalým či přechodným pobytem v délce nad 90 dní
- nařízení omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru
- pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami odstup nejméně dva metry
- zákaz pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) – s výjimkou dětí do dvou let věku a řidičů motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle
- znovuzavedena vnitřní ochrana hranic s Německem a Rakouskem a vzdušná vnitřní hranice – státní hranice se Slovenskem a s Polskem jsou uzavřeny z iniciativy těchto zemí
- v čase mezi 8.00 hod. a 10:00 hod. povoleno v obchodech nakupovat pouze osobám starších 65 let, držitelům průkazu ZTP/P starších 50 let a jejich nezbytného doprovodu
- nařízení pro provozovatele maloobchodních prodejen potravin se samoobslužným prodejem k bezplatnému poskytnutí jednorázových rukavic nebo jiných ochranných prostředků na ruce (např. mikrotenový sáček) zákazníkům při vstupu do prodejny
- zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost
- zákaz činnosti provozoven stravovacích služeb umístěných v nákupních centrech
K jakým příležitostem se vztahují výjimky v rámci omezení volného pohybu?
- cesta do zaměstnání a výkon podnikatelské činnosti
- cesta za rodinou či blízkými osobami
- cesta pro základní životní potřeby ( nákup potravin, léků a zdravotnických prostředků, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, krmiv a dalších potřeb pro zvířata)
- cesta do zdravotnických zařízení
- zajištění péče o děti, rodiče nebo o zvířata
- veterinární péče
- využívání nezbytných finančních a poštovních služeb – například finanční, poštovní či cesty k vyřízení důležitých úředních záležitostí
- doplnění pohonných hmot
- pobyt v přírodě nebo parcích – i zde však platí nutnost nošení ochranných pomůcek a doporučená mezilidská vzdálenost minimálně 2 metry
- pohřby
- veřejná hromadná doprava
- služby pro obyvatele včetně zásobování nebo rozvážkové služby
Zavřeny jsou elektroprodejny i autoškoly
Vládní nařízení a opatření v rámci novodobé koronavirové pandemie se bohužel dotkla (a v budoucnu ještě dotkne) i mnohých obchodů, provozovatelů a podnikatelů vedených v živnostenském rejstříku.
Vládní nařízení se v rámci omezení volného pohybu s ohledem příliš blízkého kontaktu týká například i ubytovacích zařízení nebo autoškol.
Mnohé z provozovatelů autoškol v rámci webových stránek na tuto problematiku poukazují. Nabádají své klienty k trpělivosti a v případě dotazů přikládají kontakty určené k podávání informací ohledně nejasností. Omezení se týká veškerého provozování těchto služeb, tedy praktických jízd, výuky i zkoušek.
V případě výpočetní a telekomunikační techniky nebo spotřební elektroniky je možné provádět servis těchto zařízení – ovšem s maximální ochranou klienta i poskytovatele servisu.
Kamenné obchody elektroprodejen jsou sice zavřené, stejně jako valná většina odlišně zaměřených obchodů (výjimky viz webové stránky vlády ČR), e-shopy však fungují i nadále. Otevřené zůstávají například lékárny. I přesto ale lékárenský online trh rapidně roste a lékárny zaznamenávají velký nárůst internetových prodejů.
Občané ČR si tak mohou objednat elektrozboží z pohodlí domova s dopravou až domů – i při přebírání balíčků je však nutné být chráněn rouškou či jinou ochranou dýchacích cest a nejlépe i rukavicemi. Zákazník tak chrání nejen sebe, ale i dopravce. Nejlepší ochranu nabízí nano roušky a nano respirátory.
Mnohé z prodejen i dopravců stále využívá možnosti uložení a následného vyzvednutí objednaného zboží ve výdejním místě. I s nimi se však pojí spousta ochranných opatření a pravidel.
TIP: Protože jsou zavřená i fitness centra, mnoho lidí nabírá na své váze. V tomto případě je pak dobré začít s pravidelnou a pestrou stravou. Fitness jídelníčky přímo na míru a zdarma nabízí pestryjidelnicek.cz.
České e-shopy fungují!
Provozování dopravních společností a posílení řad jejich zaměstnanců umožňuje alespoň částečné fungování množství obchodů, jejichž provozovny jsou v rámci vládních opatření proti koronaviru uzavřené, skrze e-shopy.
Čeští občané si díky tomu mohou dopřát nejen dobrého jídla, ale také nového oblečení, výtvarných potřeb, šperků či elektroniky a provozovatelé tak nepřijdou k příliš vysoké finanční ztrátě jako v případě celkového uzavření.
Kvůli nadměrnému využívání dopravních společností v době koronaviru je však možné, že se objednané zboží nedostaví včas. Stále je však k dispozici sledování zásilek, například díky aplikacím:
DPD balíky do zahraničí také umožňuje posílat, stejně jako PPL a jiné společnosti. Mnoho obchodů v této době koronaviru poskytuje poštovné zdarma nebo své produkty výrazně slevňují. E-shopy fungují například u oblíbených prodejců šperků Pandora či BeWooden.
Ženy si pochmurné dny mohou zlepšit například jedinečnou a originální kabelkou značky Anekke nebo vyhledat mnoho krásných bot, doplňků či šatů na stránkách internetových obchodů jako například AboutYou, Zalando apod.
Spousta oblíbených obchodů s módou své produkty pro muže, ženy i děti též nabízí skrze své e-shopy, například C&A, Zara, Gant, Tally Weijl a mnoho dalších.
Objednávky z Číny a koronavirus
Mnoho zákazníků se trápí otázkami ohledně zásilek z Číny v době koronaviru. Jak jsou na tom nejoblíbenější čínské e-shopy v době koronavirové pandemie?
Ve spoustě internetových diskuzích se jeden čas hojně objevovaly dotazy a spekulace, zda je zásilky z Číny, odkud se nový koronavirus rozšířil do celého světa, bezpečné přebírat. SARS-CoV-19 však mimo lidský organismus nepřežije více než několik hodin, tedy obavy z nakažení skrze balíčky z Číny byly a jsou zcela zbytečné.
To samé platí pro stále aktuální bázeň týkající se například AliExpressu a koronaviru nebo Wishe a koronaviru. Avšak i dodávky zboží z těchto dvou čínských velikánů jsou v ohledu ke COVID-19 pro Čechy zcela bezpečné.
Vzhledem k nedostatečným mezinárodním přepravním kapacitám však množství objednaných zásilek z Česka stále čeká v Číně. Jejich počet se uvádí někde kolem 1,5 milionu.
„Já chráním tebe, ty chráníš mě“
Poslední dny ukázaly, jak obyvatelé České republiky dokáží držet pohromadě, když je to nejvíc potřeba.
Již na samotném počátku propuknutí koronaviré infekce se u nás roušky a respirátory staly zcela nesehnatelným zbožím. Někteří na tom chtěli vydělat, nabízeli proto nedostupné zboží za hříšně vysoké částky.
Vykoupení ochranných pomůcek však v České republice kromě hyenismu odkryla soudržnost místního obyvatelstva.
Mnohé firmy, sociální zařízení, ale i domácnosti obyčejných lidí se doslova proměnily v šicí dílny a Českem se prohnala nečekaná vlna solidarity, kdy se ručně šité roušky rozdávají a zasílají potřebným zcela zdarma.
Někteří své roušky prodávají za menší poplatek, který však mnohdy sotva pokryje výrobní náklady. Jiní je poskytují zadarmo.
Zdravotnická i sociální zařízení, kde je i sebemenší ochrana zaměstnanců a klientů potřebná, si nad nedostatkem roušek mohla alespoň na chvíli oddechnout. Ručně vyráběné darované roušky se staly skutečným výrazem solidarity českého lidu.
Vedle užitečných návodů, jak si vyrobit ochrannou roušku, se internetem rozšířily i rady, jak na domácí výrobu dezinfekce, neboť i tento druh ochranné látky se v dnešní době shání velmi těžko. K výrobě roušky a dezinfekce na ruce však stačí jen málo – správný materiál a alespoň trochu šikovný výrobce.
Vlna vzájemné podpory a soudržnosti Čechů se již rozšířila do světa. Známé je například video s názvem How to Significantly Slow Coronavirus? (v překladu Jak významně zpomalit šíření koronaviru?), které shlédlo již přes dva milionů diváků.
Video s poselstvím částečné ochrany při nošení roušek se prostřednictvím Tweeteru českého premiéra Andreje Babiše dostalo až na profil amerického prezidenta Donalda Trumpa.