Novým směrem stavebnictví jsou ostrovní domy

Lidé na celém světě stále více zajímají o svůj vliv na životní prostředí a je přirozené se zamyslet nad možnostmi udržitelnosti, včetně šetrného bydlení. Tato starost zaměstnává lidi mnoha profesí, včetně architektů a stavitelů. Dům s nulovou čistou spotřebou je jedním z modelů, který získává na popularitě, protože je energeticky neutrální; vyrobí tolik energie, kolik spotřebuje.

Ostrovní domy jsou nabité technologiemi a chytrými řešeními, které jim pomáhají efektivně nakládat s energiemi, vstupy i odpady. Jejich principem je fakt, že nejsou napojeny na žádné sítě a fungují zcela autonomně.

Jedná se o relativně mladý koncept – energeticky a materiálově soběstačný a nezávislý dům, do nějž je voda přiváděna ze studny, dále recykluje dešťovou a šedou vodu, energii si vyrábí sám a odpady recykluje.

Co je to ostrovní dům?

Je to vize budov, které vytvářejí zdravější a pohodlnější život pro své obyvatele bez negativního dopadu na klima – posouvají lidstvo směrem k čistšímu, zdravějšímu a bezpečnějšímu světu. Dům, který získá označení aktivní ostrovní dům, musí splňovat základní požadavky na tři klíčové faktory: energetickou účinnost, životní prostředí a vnitřní komfort.

Energetická účinnost znamená, že veškerá potřebná energie je dodávána z obnovitelných zdrojů energie integrovaných do budovy nebo z blízkého kolektivního energetického systému a elektrické sítě.

Ostrovní dům musí mít pozitivní dopad na životní prostředí prostřednictvím optimalizovaného vztahu k místnímu kontextu, cíleného využívání zdrojů a celkového dopadu na životní prostředí po celou dobu jeho životního cyklu.

Komfort se promítá do vytváření zdravějšího a pohodlnějšího života tím, že poskytuje zdravější a pohodlnější vnitřní podmínky pro obyvatele, zajišťuje vydatný přísun denního světla a čerstvého vzduchu. Použité materiály mají neutrální dopad na komfort a vnitřní klima.

Koncept aktivního domu je modelem, který pomáhá majitelům domů snižovat jejich uhlíkovou stopu a zároveň je výzvou pro architekty a stavebníky, aby vytvářeli a realizovali inovativní návrhy.

Komfort v ostrovním domě

Ostrovní dům poskytuje svým obyvatelům vynikající prostředí díky inteligentnímu využití světla a tepla. Je navržen tak, aby poskytoval dostatek denního světla a čerstvého vzduchu a vhodné tepelné prostředí.

Je známo, že denní světlo zlepšuje náladu a pohodu, proto je důležité zajistit dostatek světla a příjemný výhled z oken, který rovněž zlepšuje náladu. Tepelné klima má také vliv na náladu a pohodu, takže vnitřní teplota by měla být udržována na příjemné úrovni – v létě ne příliš horká a v zimě ne příliš chladná. Cílů v oblasti klimatu musí být dosaženo bez zbytečné spotřeby energie.

Kromě toho musí být kvalita vzduchu v domě dobrá, ovšem je důležité nespoléhat na to, že ji zajistí nadměrná spotřeba energie. Ke splnění standardů kvality vzduchu lze použít kombinaci přirozeného větrání a mechanických prostředků. Zvolený systém musí také zajistit vhodné větrání pro odsávání v místnostech, které mohou mít vysokou vlhkost, jako jsou koupelny.

Energie a ostrovní domy

Návrh aktivního domu musí do své konstrukce zabudovat způsoby minimalizace tepelných ztrát a spotřeby energie, aby byla zajištěna minimální energetická náročnost domu.

Při pohledu na budovy po celém světě se odhaduje, že vytápění, chlazení a elektřina jsou zodpovědné za 40 % veškeré spotřeby energie, takže architekti navrhující ostrovní domy musejí brát v úvahu dodávky a výkonnost energie po celou dobu životnosti budovy.

Instalace fotovoltaických solárních panelů je naštěstí poměrně levná, samotné systémy jsou stále účinnější a k dispozici jsou i účinnější izolační výrobky. Na trhu jsou také pece na biomasu, které využívají udržitelné materiály, jako jsou dřevěné pelety, k výrobě energie, která poskytuje domovům teplo a světlo, zatímco kotle na biomasu mohou zajišťovat ohřev vody.

Cílem aktivního domu je využívat obnovitelné zdroje energie, které jsou neutrální z hlediska emisí oxidu uhličitého.

Životní prostředí a ostrovní dům

Dvěma hlavními problémy při vytváření ostrovního domu jsou jeho dopad na životní prostředí během výstavby a použití ekologicky vhodných stavebních materiálů. Je důležité vzít v úvahu emise do ovzduší, vody a půdy, například poškozování ozonové vrstvy, ke kterým bude docházet během výstavby.

Kromě toho je žádoucí, aby byl zohledněn recyklovaný obsah všech stavebních materiálů a aby všechny stavební materiály vydržely minimálně 50 let. Ostrovní domy také minimalizují spotřebu čerstvé vody, využívají nízkoprůtokové sprchové hlavice a toalety a další inovace šetřící vodu.

Zní to skličujícím způsobem? Nemusí. I když člověk nemá možnost postavit dům od základu podle zásad ostrovních domů, může se z pokynů poučit a provést úpravy ve svém vlastním domě. U novostaveb lze spolupracovat s architektem, který je obeznámen s těmito zásadami, a dosáhnout tak co nejlepšího výsledku pro rodinu i životní prostředí.

Ostrovní domy v ČR

V průběhu několika posledních let se v tuzemsku postavila zhruba stovka ať již částečně, nebo úplně soběstačných domů. Jejich záměrem je mimo jiné šíření ekologické myšlenky. Některé z domů by měly být pronajímány, a lidé si tak mohou vyzkoušet jejich benefity.

Celkový koncept ostrovního bydlení počítá i se společnou produkcí potravin, malým chovem zvířat a sdílením přebytků elektřiny s obcí. Projekt pracuje se solárními panely, dřevoplynným provozem kogenerační jednotky, tepelnými čerpadly a dalšími moderními technologiemi.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang