Paušální daň bude nyní jen minoritním doplňkem daňového systému

Paušální daň se týká živnostníků (OSVČ) s obratem do 2 milionů korun ročně a měla by jim ulevit od vedení účetnictví i kontrol ze strany finančního úřadu. Pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) je klíčové, aby zůstala na dobrovolné bázi.

Paušální částka bude každý rok aktualizována stejně jako výše minimálního odvodu na sociální a zdravotní pojištění. V celkové částce 6 208 Kč je zahrnuto zdravotní pojistné a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která má kompenzovat navýšení minimálního sociálního pojistného o 15 %.

Právě navýšené minimální sociální pojistné o 15 % má za účel zlepšit situaci živnostníků v důchodu. Většina OSVČ dnes totiž platí jen nezbytné minimum. Možnost dobrovolného přispívání ještě vyšší částky na pojistné na důchodové pojištění přitom zůstane zachována.

Principem paušální daně je hradit daň z příjmů i odvody na důchodové a zdravotní pojištění v jediné měsíční platbě bez povinnosti podávat daňové přiznání a přehledy pojistných.

Paušální daň je projekt, o který Asociace dlouho usilovala, jakkoliv se s největší pravděpodobností nebude týkat statisíců živnostníků. S přihlášením se k paušální dani totiž už nebude možné uplatňovat žádné další daňové slevy. Celá řada živnostníků přitom uplatňuje bonus na děti, slevu na manželku a podobně. Tito OSVČ patrně paušál nevyužijí.

Ministerstvo financí odhaduje, že by se do systému – právě kvůli nemožnosti uplatnit další daňové úlevy – mohlo přihlásit cca 120 tisíc lidí, ovšem vzhledem k sníženému limitu pro uplatnění paušální daně to bude pravděpodobně výrazně méně. Paušální daň tak bude bohužel jen velmi minoritním doplňkem české daňové soustavy.

Jak se přihlásit k paušální dani

Podnikatelé, kteří se k paušální dani chtějí připojit učinit vyplněním písemného formuláře Oznámení o vstupu do paušálního režimu na finančním úřadě, poštou nebo elektronicky datovou zprávou či vyplněním interaktivního elektronického formuláře v online finančním úřadu MOJE daně.

Návrh tří pásem je přijatelným kompromisem mezi zachováním jednoduchosti systému a daňovou spravedlností. Živnostník s příjmy do 500 tisíc korun ročně logicky nemůže státu platit stejně jako podnikatel s dvoumilionovými příjmy.

 Celková paušální platbaDaň z příjmůPojistné na důchodové pojištěníPojistné na zdravotní pojištění
I. pásmo6 208 Kč100 Kč3 386 Kč2 722 Kč
II. pásmo16 000 Kč4 963 Kč7 446 Kč3 591 Kč
III. pásmo26 000 Kč9 320 Kč11 388 Kč5 292 Kč

První pásmo se týká OSVČ s ročními příjmy do 1 mil. Kč, dále OSVČ s příjmy do 2 mil. Kč s uplatnitelným 80 % výdajovým paušálem a OSVČ s ročními příjmy do 1,5 mil. Kč s uplatnitelným 60 % či 80 % výdajovým paušálem.

Druhé pásmo je určeno zejména pro OSVČ s ročními příjmy do 1,5 mil. Kč, které se z důvodu 40 % výdajového paušálu nevešly do prvního pásma, a také pro OSVČ s ročními příjmy do 2 mil. Kč s uplatnitelným 60 % výdajovým paušálem.

Třetí pásmo je pak určeno pro ostatní OSVČ s ročními příjmy do 2 mil. Kč, které se kvůli uplatnitelnému 40 % výdajovému paušálu nevešly do nižšího pásma. Ve druhém pásmu budou OSVČ hradit fixní paušální zálohy ve výši 16 000 Kč měsíčně, ve třetím pásmu pak 26 000 Kč měsíčně.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang