Káva je v lidském životě nedílnou součástí. Je to nápoj, který většinu lidí probouzí ráno po noci a dělá jim společnost po celý den. Jeho vůně je obklopuje a jeho chuť způsobuje, že se cítíme uvolnění a povzbuzeni. Takový nápoj je pro spoustu lidí každodenní rutinou, ovšem jaké účinnky má na zdraví?
Káva se užívá nejen kvůli jejímu relaxačnímu účinku, ale také proto, že dodává energii lidskému tělu. Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Během posledních let se její poptávka zvyšovala a lidé stále více utrácejí peníze za různé druhy kávy.
Káva a její druhy
Existuje obrovské množství káv, jako jsou espresso, cappuccino, latte, mocha, americká káva a mnoho dalších. Všechny jsou velmi populární a často servírované v kavárnách. Káva může také pomoci bojovat proti depresi. Studie prokázaly, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu, mají nižší riziko onemocnění depresí ve srovnání s ostatními lidmi.
Káva může také pomáhat s únavou a zvyšovat naši energii. Káva se dá také použít pro cílenou výživu. Mnoho sportovců pije kávu, neboť obsahuje velké množství antioxidantů a energizujícího kofeinu a může se objevit i v některých výživových supplementech.
Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Už po staletí lidé upřednostňují tento nápoj k doplnění energie, relaxaci a také pro úžasnou chuť. Káva se dělí na řadu druhů založených na zpracování, mletí a také původu. Je to poměrně ohromující výběr kávy, který se stal jednou z nejúspěšnějších komerčních jednostek.
Existuje spousta druhů káv, ale nejoblíbenější zůstává malé, nenápadé espresso. Espresso je totiž pravděpodobně nejznámějším druhem kávy. Určené pro rychlé a vysoce koncentrované požití, espresso je namleté z velmi jemných zrn kávy, která se poté pod tlakem velkého objemu vody prohřeje. Espresso je charakteristické měkkým a velmi silným aroma, které osloví každého.
Velmi oblíbené je také americká káva, tento druh kávy se skládá z mírně mletých zrn kávy a teplé (ne vařící) vody. Slouží spíše pro doplnění energie než pro relaxaci. Americká káva je známá svou lehkostí a kratší dobou přípravy.
Spousta lidí pije silnou kávu, je známá svou obzvláště silnou chutí a mohutným aromatem. Jsou to mírně mletá kávová zrna, která se zahřívají nádobou a vyvařují částečně vařící vodou. Tento druh kávy se často používá k přípravě slaných odrůd jako jsou cappuccino, latte a mocha.
Výzkum – pití kávy
Výzkumu se zúčastnilo téměř 20 tisíc lidí, kteří si dopřávali alespoň čtyři šálky kávy denně. Ukázalo se, že u těchto lidí bylo riziko předčasné smrti o 64 % nižší ve srovnání s těmi, kteří kávu nepili vůbec anebo jen výjimečně.
Nová studie tak dospěla k závěru, že káva může snížit riziko předčasné smrti. Snižování rizik je důležité především od pětačtyřicátého roku života dále.
Ukazuje se, že pravidelné pití kávy může být důležitější pro zdraví obzvláště u starších lidí. Aktuálně provedený výzkum tak potvrzuje některé z předchozích výzkumů, které tvrdily, že pravidelné pití kávy ať už s kofeinem či bez může prodloužit zivot jedince.
Jaké účinky má údajně káva na lidský organismus?
Výzkum ukázal, že pravidelné pití kávy může snížit riziko vzniku mnoha chorob jako je třeba cukrovka druhého typu, onemocnění jater, rakovina tlustého střeva a konečníku, Alzheimerova choroba, rakovina kůže apod.
Káva je nabita antioxidanty a mnoho přírodních antioxidantů je obsaženo v kávovém zrnu, zatímco další vznikají během jeho pražení. Antioxidanty jsou sloučeniny, které dává lékařská věda do souvislosti s pozitivními účinky na naše zdraví a se snižováním rizik vzniku nejrůznějších chorob. Káva též obsahuje sloučeniny tlumící chronický zánět.
Rizikové skupiny
Pití kávy však nelze doporučit všem lidem. Maximálně omezit pití kávy s kofeinem by měly především těhotné ženy. Ty by neměly požít víc než 200 miligramů kofeinu denně, které odpovídají třídecilitrovému šálku kávy. Děti by samozřejmě kávu neměly pít vůbec.
V opačném případě se zvyšuje riziko potratu či předčasného porodu. Omezit pití kávy by měli též lidé se srdečními potížemi. Kofein totiž zrychluje srdeční tep. A stejně tak lidé s nepravidelným tepem a s vysokým krevním tlakem by měli pít kávu s rozmyslem.
Je třeba si také uvědomit, že i káva bez kofeinu nějaké jeho zbytkové množství stále obsahuje. Čtvrtlitrový hrnek kávy obsahuje 75 až 165 miligramů kofeinu. V případě bezkofeinové kávy je to 2 až 7 miligramů. Mimoto je třeba dodat, že pití kávy může vést k odvápňování, nicméně údajně nikoli v takové míře, aby bylo nutno se obávat o zdraví svých kostí. Známým jevem při pití kávy bývá též zvýšené močení.
V případě, že si do kávy člověk přidává mléko anebo si ji přislazuje, doporučuje se tak činit s rozmyslem. Lžíce smetany obsahuje cca 50 kalorií a 3 gramy nasycených tuků. Nízkotučné mléko mléko obsahuje cca 6 kalorií a 19 miligramů kalcia. Čajová lžička cukru obsahuje 16 kalorií.
To sice nezní jako mnoho, nicméně při pravidelném pití několika šálků denně se to už může nasčítat. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu by měli volit spíš filtrovanou kávu. Nefiltrovaná káva totiž obsahuje sloučeniny cafestol a kahweol, které u některých lidí mohou vyvolat zvýšení hladiny cholesterolu.
Lidé, kteří trpí nespavostí, by se měli pití kávy s kofeinem vyvarovat několik hodin před ulehnutím do postele.
Existuje i řada právě tak aktuálních studií dokládajících opak, a sice, že pravidelné pití většího množství kávy přináší z dlouhodobého hlediska víc záporů než kladů pro zdraví jedince. Rozhodně se vyplatí vždy se podívat na to, kdo tu kterou studii financuje.