Povinné ručení a havarijní pojištění jsou dva rozdílné pojmy, jejichž rozlišení dává zejména začínajícím řidičům nemálo zabrat. Jaké jsou hlavní charakteristiky obou produktů a v čem se liší? Jak a kde získat tu nejlevnější a nejvýhodnější pojistku?
Laickým jazykem, povinné ručení je pojistka na auto či motocykl daná zákonem, jíž musí mít sjednané každé vozidlo, které se pohybuje po silničních komunikacích a je registrováno v evidenci motorových vozidel.
Tato pojistka kryje škody vzniklé třetí straně. To znamená, že z řidičovy pojistky, který způsobil dopravní nehodu, pojišťovna uhradí újmu tomu, kdo byl nabouraný.
Opakem je havarijní pojištění, které naopak kryje škody vzniklé na řidičově voze. To znamená, že pokud motorista nabourá své vlastní auto například do stromu, uhradí mu pojišťovna náklady na opravu škod na svém automobilu. V čem spočívá největší rozdíl mezi povinným a havarijním pojištěním? Havarijní pojištění je dobrovolné, na rozdíl od povinného ručení, které je povinné už ze své podstaty a názvu.
Cena povinného ručení
Cena povinného ručení je různorodá a pohybuje se ve velmi širokém spektru. Začíná na několika stovkách měsíčně, až po několik tisíc. v potaz přitom přicházejí technické parametry vozu, jeho užití, zda se jedná o fyzickou osobu či podnikatele, bydliště a věk řidiče, beznehodovost a minulá pojištění. Na podobných podmínkách je pak postavena také cena povinného ručení motocyklu.
Pojišťovny se předhánějí ve výhodných nabídkách a častokrát nabízejí k pojistkám nejrůznější bonusy s vidinou nalákání nových zákazníků. Mezi takové návnady mohou patřit četná připojištění typu pojištění pneumatik, střetu se zvěří, autoskel, apod. Nejlevnější pojistka na auto ale ne vždy znamená tu nejlepší.
Dále slevy na tankování pohonných hmot na vybraných čerpacích stanicích, slevy u smluvních partnerů (nakupování na e-shopech a virtuálních tržištích), a jiné. Do balíčku povinného ručení a bonusů je nezřídka zahrnuto i havarijní pojištění.
Srovnání povinného ručení
Naoko výhodné balíčky spojující atraktivní produkty však mohou ve finále vyjít motoristu mnohem dráže, pokud si dá práci a rozpočítá si měsíční splátky jednotlivých pojistek. Dle průzkumů z poslední doby vyplývá, že sedm z deseti řidičů svá pojištění přeplácí.
Cena povinného ručení začíná na zhruba 900 korunách. Přičemž roli hraje typ, značka i model auta, výkon a objem motoru, dále zda jde o osobní užívání či užití pro podnikání, a mnoho dalších faktorů. Všechna tato kritéria jsou však na první pohled velmi složitou cestou k získání lepšího přehledu o nabídkách na trhu.
Málokomu se chce porovnávat jednotlivé nabídky pojišťoven a zkoumat ceníky. S tím ovšem pomůže srovnání povinného ručení, jež funguje na virtuální bázi a dokáže vyhledat vhodnou pojistku během několika minut.
Nejlevnější havarijní pojištění
Na stejném principu funguje také online srovnávač havarijní pojištění. Kalkulačka vypočítá vhodnou pojistku na základě stejných informací jako u povinného ručení, přičemž podstatnými údaji jsou zde rovněž rok výroby, přibližná cena, typ zabezpečení (GPS, immobilizer, mechanické), smluvní servisy a spoluúčast.
Nutno podotknout, že mnoho pojišťoven nabízí slevu za online sjednání a ušetřit lze až 70 % z ceny. Nejlevnější havarijní pojištění přesto vychází na několik tisíc korun ročně.
Příklad:
KIA Picanto 1.0, osobní užití, rok výroby 2010, přibližná cena 80 000 Kč, objem motoru 999 [cm3], největší výkon [kW/min-1] 45/5600, věk řidiče 26 let, bydliště Praha, žádná dopravní nehoda.
Nejlevnější havarijní pojištění dle online kalkulačky vychází na 1 668 Kč ročně, měsíčně 139 Kč se spoluúčastí 5 000 Kč.
Člověk by se měl ujistit že má platné pojištění také před delší cestou, jako je třeba dovolená v ČR. Vyhne se tak potížím a nepříjemnostem a může se cítit bezpečněji.