Nebankovní společnosti se při schvalování úvěrů vyznačují benevolentnějšími podmínkami než banky. Kontrolují jen zákonné minimum a často ani to ne. To se může zdát jako výhoda, mnohdy se však jedná o velmi rizikové půjčky. Na jaké rizikové úvěry je třeba dát si pozor?
Banky jsou při schvalování půjček mnohem přísnější než nebankovní instituce. Na úvěry od bank tak dosáhne jedině bonitní zájemce, jehož platební historie odpovídá požadavkům specifické banky.
Z toho důvodu je u banky nemožné žádat například o půjčku se stávajícími dluhy nebo se zápisem v registru. Zde do hry vstupují nebankovní společnosti, které cílí na často rizikové žadatele, kteří u banky neuspějí. Bohužel jsou ale tyto nebankovní půjčky často příčinnou dluhové pasti.
Půjčka bez doložení příjmu
Rizikových úvěrů je celá řada a patří mezi ně například půjčka bez potvrzení příjmu. Jak již název vypovídá, jedná se o půjčku, u které není třeba dokládat zdroj a výši příjmů klienta.
Tyto půjčky mnohdy spadají také do kategorie rychlých půjček, které je navíc často možné sjednat online. Tento typ úvěru může zahrnovat půjčky, u kterých není nutné dokládat potvrzení o příjmu vystavené zaměstnavatelem.
Mnohem častěji se však v souvislosti s těmito půjčkami mluví o úvěrech, kde se příjem nedokládá vůbec a nijak se nezjišťuje. V tomto případě je možné hovořit o skutečně rizikovém úvěru, který je cílen na nebonitní zájemce o půjčku. Kdo do této kategorie patří?
- studenti
- nezaměstnaní
- důchodci
- ženy na mateřské
Právě s ohledem na cílovou skupinu lidí tento produkt někdy bývá nazýván také jako studentská půjčka, půjčka pro nezaměstnané, půjčka pro důchodce nebo půjčka na mateřské.
Půjčka bez doložení příjmu se může jevit jako snadné řešení finanční krize, je však třeba dát pozor na podvodníky. Banky většinou bývají větší zárukou spolehlivosti než nebankovní společnosti, na jejichž trhu figuruje mnoho podvodných institucí.
Rozhodně se nevyplatí zažádat hned o první půjčku, na kterou člověk narazí. Vždy by měl předcházet detailní průzkum úvěrového trhu a historie dané společnosti. I malý úvěr totiž velmi rychle může skončit dluhovou pastí.
Půjčka bez registru
Půjčka bez registru je typ úvěru, u kterého se nenahlíží do registru dlužníků. Do registru dlužníků je možné se dostat kvůli nesplácení půjček, ovšem i z důvodu nesplácení jiných závazků, jako jsou například pokuty.
Jedním ze známějších registrů dlužníků je SOLUS, přičemž půjčky bez nahlížení do Solusu jsou jedním z nejčastějších příkladů půjček bez registru. Protože banky si své klienty a jejich bonitu detailně prověřují, opět se jedná o půjčku typickou pro „nebanky“.
I tyto půjčky mohou patřit mezi rychlé úvěry. Často se jedná o tak bleskové vyplacení peněz, že se tyto půjčky dají vyhledat pod názvem půjčka na účet ještě dnes. Některé společnosti dokonce slibují připsání peněz na účet do 15 minut.
Půjčka bez registru může přijít lákavá zejména těm, kteří se snaží splatit své stávající dluhy. Ovšem půjčka na půjčku rozhodně není ideálním řešením. V takovém momentě je lepší požádat o pomoc někoho z rodinných příslušníků či známých.
Tento typ půjček také není moc výhodný. Obvykle se pojí s mnoha poplatky a extrémně vysokým RPSN, což je ukazatel, který nejlépe odráží náklady na půjčku. Vysoké jsou samozřejmě i úroky, nemluvě o různých skrytých poplatcích.
Je proto důležité si parametry spočítat předem, aby si zájemce o úvěr ujasnil, kolik ve výsledku přeplatí. Často pak tyto půjčky končí s jedinou výhodou, kterou je její bleskové vyřízení.
Půjčka bez doložení příjmu se může jevit jako snadné řešení finanční krize, je však třeba dát pozor na podvodné instituce.
Půjčka v exekuci
Půjčky pro lidi v exekuci nabízejí výhradně nebankovní společnosti, a to jen některé. Jedná se o velice rizikový úvěr, který patří mezi ty nejnebezpečnější. Klientům s exekucí totiž nepůjčí ani solidní nebankovní společnost.
Je dobré vědět, že legálně smí úvěry poskytovat jen banky a nebankovní společnosti s licencí od ČNB. Tyto subjekty půjčku v exekuci nikdy neposkytnou. Firmy, které tento typ úvěru nabízí, se tedy pohybují na hranici či za hranicí zákona.
S vysokým rizikem se nepotýká jen klient, ale také sám poskytovatel půjčky. Je to z toho důvodu, že pravděpodobnost, že klient v exekuci nebude schopný splácet, je velice vysoká. Kompenzací zde proto bývá extrémně vysoké RPSN a mnoho dalších poplatků.
Je třeba si pamatovat, že poskytovatelé půjček se snaží vydělat, nikoliv pomoct člověku v nouzi. U poskytovatelů půjček v exekuci to platí dvojnásob.