Chystáte se na rekonstrukci? Pokud nedisponujete dostatečným kapitálem na přestavbu bytu, může pomoci půjčka. Pro jaký úvěr se ale rozhodnout? Přinášíme vám stručný přehled vhodných finančních produktů a jejich (ne)výhod.
Finanční plán se vyplácí
Nejdříve si vytvořte podrobný rozpočet. Zahrňte do něj nejen stavební materiál, práci řemeslníků, ale i nábytek a spotřebiče. Nezapomeňte počítat s montáží a pro jistotu myslete i na rezervu. Pokud máte něco našetřeno, je to plus. Půjčit si ale můžete i bez základního kapitálu, a to i na finančně náročnější přestavbu. Jaké typy úvěrů můžete využít?
Typy úvěrů vhodné na financování přestavby bydlení
- spotřebitelský úvěr
- hypotéka
- stavební spoření
- překlenovací úvěr
- rychlá půjčka
Spotřebitelský úvěr
Mezi výhody spotřebitelského úvěru patří možnost zapůjčení vysoké částky, rozložení splátek na několik let a nižší úrok. Nevýhodou je fakt, že žadatel musí složit základní kapitál v určité výši.
Hypotéka
Hypotéka funguje podobně jako spotřebitelský úvěr. Rozhodně se vyplatí, pokud plánujete náročnou a drahou rekonstrukci. I v tomto případě je ale nutné disponovat vlastními prostředky, abyste na hypotéku dosáhli. Za nevýhodu lze považovat nezbytný vklad pro získání dalších peněz.
Stavební spoření
Na stavebním spoření se váš vklad zhodnocuje příznivým úrokem. Další výhodou je státní příspěvek ve výši 10 % z uspořené částky, jeho maximální výše přitom činí 2 000 korun ročně. Nevýhodou pro vás může být tzv. vázací doba, která trvá 6 let, s penězi totiž můžete nakládat až po jejím uplynutí.
Překlenovací úvěr
Překlenovací úvěr je vázán na smlouvu o stavebním spoření. Pomůže vám financovat rekonstrukci i v případě, že jste na stavebním spoření zatím nedosáhli cílové částky nebo ještě neuplynula vázací doba. Výhodou tohoto úvěru je rychlé vyplacení peněz. Nevýhodou, že si za tuto službu připlatíte.
Rychlá půjčka
Jak už sám název napovídá, hlavní výhodou rychlé půjčky je prakticky okamžité poskytnutí peněz. Na účet vám přistanou několik minut po podání žádosti a vše zařídíte z pohodlí domova. Podmínky pro obdržení finanční částky jsou minimální, výši půjčky si určujete sami a bez uvedení účelu. Například mBank navíc k půjčce nabízí pojištění neschopnosti splácet. To znamená, že pokud onemocníte nebo přijdete o práci, nemusíte se bát následků výpadku příjmu. Banka mBank za vás uhradí splátku a stejnou částku vám pošle na účet, abyste se rychleji zase postavili na nohy.
Na závěr
Pokud máte základní kapitál určený na přestavbu, vyplatí se spotřebitelský úvěr i hypotéka, a to kvůli nízkým úrokům. Jestliže uspořeno nemáte a na rekonstrukci nespěcháte, zkuste stavební spoření. A když nemáte ani finanční základ, ani čas čekat na uspoření peněz – je vhodným řešením překlenovací úvěr nebo rychlá půjčka. Ideální půjčku nebo spoření lze zařídit přímo na míru vašim potřebám a možnostem.