Do roku 2023 cena helpdeskového trhu dosáhne 11 miliard dolarů. To je více než 0,2 trilionu korun. Z 2000 celosvětově nejúspěšnějších firem 63 % plánuje převod svých HD a SD služeb do cloudu. HelpDesky a SeviceDesky dlouhodobě zvedají úroveň práce ve firmách a šetří peníze. Proč přesně jsou tak výhodné? A jaký je mezi ServiceDeskem a HelpDeskem rozdíl?
Služby související se zákaznickou podporou jsou na trhu už dlouho. ServiceDesky jsou ale relativně mladý koncept, tento termín se začal používat v 80. letech s rozvojem IT služeb. Podle definice se jedná o „jediný styčný bod mezi poskytovatelem a uživatelem.” Co přesně to znamená, si povíme za chvíli. Hlavní rozdíly mezi ServiceDeskem a HelpDeskem jsou:
- klientela
- oblast zaměření
- pomoc vs. služba
Klientela ServiceDesku a HelpDesku
Jednou ze zásadních odlišností je to, pro koho je služba určena. HelpDesk je vlastně služba pro zákazníky, u kterých se vyskytl nějaký problém. Buď je jimi zakoupený produkt chybný nebo ho neumí správně použít.
Pracovníci HelpDesku vyřeší problém za ně nebo jim poradí, jak správně postupovat. S touto formou zákaznické podpory se asi setkal úplně každý. Mají ji všechny podniky od supermarketů po největší technologické giganty.
ServiceDesk naopak využívají spíše zaměstnanci uvnitř vaší firmy. V některých případech i proto, že mají s používanou IT službou nějaký problém, ale i v celé řadě dalších situací.
Oblast zaměřením ServiceDesku a HelpDesku
V oblasti využití spočívá další podstatný rozdíl. Zatímco HelpDesk je pojem, který se dá použít v podstatě v jakékoli oblasti, ServiceDesk se používá striktně pro IT služby. ServiceDesk může výrazně zefektivnit provoz vaší firmy a ušetřit tak spoustu času a peněz. Pokud ho máte outsourcovaný přes cloud, je navíc velice flexibilní a velmi dobře škálovatelný.
- Používá Vaše firma cloud? Pokud ne, měla by začít!
Pomoc vs. služba
Rozdíl naznačují už slova použitá v názvu; service (služba) a help (pomoc). HelpDesk se primárně zaměřuje na konkrétní závady, které na produktech nahlásili zákazníci. Řeší zcela konkrétní problémy a musí komunikovat s velkým množstvím lidí najednou.
Škála služeb, které nabízí ServiceDesk, je ale výrazně širší. Nezabývá se jen opravou chyb, ale také implementací celých nových konceptů do již běžícího IT systému. Mezi další služby ServiceDesku se řadí například:
- školení a doškolování zaměstnanců
- správa přístupnosti dat
- správa kontinuity podnikatelského záměru
- zajištění infrastruktury a monitorování systému
- školení a doškolování obchodních partnerů/dodavatelů
Shrnutí
Cílem ServiceDesku je co nejefektivněji využít používaný software a hardware. Tým zkušených IT odborníků ve spolupráci s vašimi zaměstnanci dokáže skoro zázraky. Nechte si používaný software upravit přímo na míru. Outsorcujte svůj ServiceDesk. Poskytovatelů SD služeb je na českém trhu hned několik.