Státní podpora pro stavební spoření – podmínky

Stavební spoření patří v momentální době mezi jednu z nejbezpečnějších a nejvýhodnějších forem spoření peněz. Obliba tohoto finančního produktu plyne především ze státního příspěvku. Kdo má nárok na státní podporu pro stavební spoření? Za jakých podmínek je možné dosáhnout na tento státní příspěvek?

Stavební spoření se uzavírá na vázanou dobu, která činí 6 let. Po této době lze smlouvu prodloužit nebo může dojít k její vypovězení. V případě, že se klient rozhodne smlouvu vypovědět, může svůj celkový vklad vybrat. Výše vkladů stavebního spoření záleží na každém zvlášť.

Vklady na stavební spoření mohou mít měsíční periodicitu, existují ale i další možnosti. Klient si kromě měsíčních příspěvků může zvolit i čtvrtletní, pololetní, ale také roční vkládání. Bezpečnost investice zaručuje zákonné pojištění všech vkladů až do výše 100 tisíc eur.

Naspořené finanční prostředky může klient využít na cokoliv. Klient peníze může použít k zafinancování dovolené, vybavení bytu nebo koupi nemovitosti. Peníze ovšem může nechat být a pokračovat v utváření finanční rezervy do budoucna.

Jedním z důvodů, proč lidé stavební spoření uzavírají, je úvěr ze stavebního spoření. Pokud si chce někdo půjčit na bydlení a nepotřebuje velkou částku, nemusí si díky tomuto úvěru brát hypotéku. Nevýhodou tohoto úvěru je nutnost spořit minimálně 2 roky.

Pokud chce žadatel spořit méně než 2 roky, může zvážit překlenovací úvěr nebo hypoteční úvěr. Peníze přidělené prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření lze použít pouze na účely související s bydlením.

Obliba stavebního spoření plyne především ze státního příspěvku.

Stavební spoření a státní podpora – podmínky

Státní podpora u stavebního spoření je jednou z největších výhod tohoto finančního produktu. Častou otázkou je, jaká je maximální roční státní podpora na stavební spoření. Jaká je tedy státní podpora u stavebního spoření a jaké jsou podmínky k získání tohoto příspěvku?

Kdo může získat státní podporu?

  • občan ČR
  • občan EU, kterému bylo vydáno povolení k pobytu na území ČR a přiděleno rodné číslo příslušným orgánem ČR
  • fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a rodným číslem přiděleným příslušným orgánem ČR

Další podmínkou je, že daná osoba musí být klientem stavební spořitelny minimálně 6 let nebo bude čerpat úvěr ze stavebního spoření, a to nejdříve po dvou letech. Právnické osoby na státní podporu nárok nemají.

Stavební spoření – státní podpora

Maximální roční státní podpora na stavební spoření je 2 000 Kč za rok. Částka, při které bude poskytnuta maximální státní podpora, činí 20 000 Kč. Optimální příspěvek na stavební spoření je proto 1 700 Kč měsíčně.

Státní podpora představuje vždy 10 % z uspořené částky v příslušném roce. Pokud klient na účet vloží více než 20 000 Kč za rok, přebývající částka bude automaticky převedena do následujícího roku a podpora z této částky také.

Klient si může založit libovolný počet smluv o stavebním spoření, nárok na státní podporu je ovšem vždy jen do výše 2 000 Kč. S vkladem klient po celou dobu šesti let nesmí disponovat, jinak bude státní podpora odebrána.

Státní podpora představuje vždy 10 % z uspořené částky v příslušném roce.

Kdo nabízí stavební spoření?

Stavební spoření mohou podle zákona poskytovat pouze stavební spořitelny. Stavební spoření nabízí také jiné bankovní instituce. V tomto případě se ovšem jedná jen o zprostředkování nabídky některé ze stavebních spořitelen

Stavební spoření momentálně nabízí:

  • Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
  • Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
  • Českomoravská stavební spořitelna, a.s.
  • Raiffeisen stavební spořitelna a.s.
  • Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.

Modrá pyramida je členem finanční skupiny Komerční banky. Nabídka stavebního spoření Modré pyramidy se jmenuje Moudré stavební spoření. Roční zhodnocení úspor se nachází ve výši 3,37 %. Podmínkou tohoto zhodnocení je pravidelný roční vklad 20 000 Kč.

Poskytovatelem dalšího stavebního spoření je Česká spořitelna. Tato nabídka je známá zejména pod názvem stavební spoření Buřinka. Maximální zhodnocení činí úspor činí 3,6 %. Je dobré vědět, že pokud se klient rozhodne ukončit smlouvu o stavebním spoření, musí počítat s výpovědní lhůtou 3 měsíce.

Českomoravská stavební spořitelna patří do finanční skupiny ČSOB. Spoření této společnosti je mnohem více známo jako stavební spoření s Liškou. Míra maximálního zhodnocení u této spořitelny dosahuje 3,8 % ročně za daných podmínek.

V nabídce stavebního spoření Raiffeisen stavební spořitelny stojí maximální roční výnos na 3,8 %. Stavební spoření od Raiffeisen stavební spořitelny se sjednává klasicky na pobočce nebo on-line. Hlavní výhoda sjednání on-line spočívá ve slevě 50 % z poplatku za uzavření smlouvy.

Tuto slevu dostane klient i při sjednání stavebního spoření Wüstenrot online. Toto spoření je známé pod jménem Stavebko. Jako průměrné roční zhodnocení Wüstenrot prezentuje 4,5 % p.a. Poplatky ovšem mohou celkové zhodnocení podstatně ovlivnit.

Stavební spoření mohou podle zákona poskytovat pouze stavební spořitelny.

Další možnosti zhodnocení peněz

Stavební spoření není jedinou možností zhodnocení peněz. Existují alternativy, které se stejně jako stavební spoření řadí mezi bezpečnější. U těchto bezpečnějších variant zhodnocení peněz je ovšem nutné počítat s nižším výnosem. Jaké jsou tyto alternativy?

Existují i poněkud rizikovější způsoby zhodnocení peněz. Zde je zpravidla potřeba již nějaká znalost a předchozí zkušenost. Výše zmíněné bezpečné způsoby zhodnocení peněz jsou pasivní, ovšem rizikovější způsoby již vyžadují určitou aktivitu.

Rizikové způsoby mohou nabízet o vyšší zhodnocení peněz, jsou ale nevyzpytatelné. Proto se hodí spíše pro zkušenější investory, ovšem každý si musí rozmyslet sám, jaký způsob zhodnocení peněz mu bude vyhovovat nejvíce. O jaké způsoby se jedná?

V neposlední řadě je možné vyzkoušet nákup drahých kovů. Investice do drahých kovů se řadí mezi vcelku oblíbené způsoby zhodnocování peněz. K těmto účelům lze využít buď investiční zlato nebo investiční stříbro.

Zajímavým způsobem je i investice do kryptoměn (u nás jsou nejznámější kryptoměnou bitcoiny). Zájem o alternativní měny v ČR roste, dle výsledků průzkumu společnosti STEM/MARK do kryptoměň investovalo 8 % Čechů, převážně mužů.

TIP: Dvojí zhodnocení peněz nabízí investování do nemovitostí. Vedle zajímavého nárůstu hodnoty, kterou lze pozorovat hlavně v posledních letech, přináší nemovitost ještě jeden zdroj příjmu – nájem.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang