Společnost Cypress Semiconductor (CY) vyrábí polovodičové produkty už 35 let. Mnohé z nich by technologicky o krok napřed, nicméně v řízení o krok pozadu. Za obojí může zakladatel společnosti byl skvělým vynálezcem, schopným předjímat budoucí trendy. Nicméně postrádal většího talentu v oblasti ekonomického řízení podniku. Po jeho odchodu z Cypress v roce 2016 za sebou zanechal relativně malou společnost s potenciálem stát se hráčem technologické extraligy.
Ještě před svým odchodem však stihl učinit dva důležité kroky: Fúzovat se Spansion, lídrem v oblasti automobilových technologií, a koupit IoT (internet věcí) byznys od Broadcom (AVGO). Obě zmiňované oblasti disponují velkým potenciálem do budoucna. Očekává se totiž, že v průběhu příštích pěti let se využití elektroniky v automobilech zdvojnásobí.
Navíc, dědictvím Rodgerovy éry jsou tzv. PSoC (programovatelné systémy na čipech). Jde o chytré mikrokontrolery, které lze použít v různých zařízeních. PSoC lze také naprogramovat k odrážení kybernetických útoků. Z výše uvedeného plyne, že širší škála nabízených produktů a lepší management by měly vést k podstatně většímu růstu společnosti Cypress Semiconductor.
Bilance vypadá solidně. Předpokládaná výše výnosu free cash flow v roce 2018 je více než 7 %.
Tech Data
Očekává se, že mnoho společností v tomto roce zvýší své IT rozpočty. Z této skutečnosti by měl mj. profitovat velkoobchodní distributor technologií, společnost Tech Data (TECD). Dodává totiž v rámci velkoobchodu tisíce nejrůznějších technologických produktů, například zařízení k tiskárnám, mobilním přístrojům, software pro virtualizaci či servery pro datová centra.
V loňském a předloňském roce se Tech Data pokusila oživit svůj byznys, a to tak, že prodala nevýdělečné provozy v Jižní Americe a v únoru dokončila transakci za 2,67 miliard USD, která cílila na rozšíření stávajícího portfolia nabízených služeb. EPS v říjnovém kvartále činil 2,00 USD, což představuje nárůst o 39 % a o 0,08 USD vyšší hodnotu, než jakou předpokládat konsenzus analytiků na Wall Street.
Mj. díky akvizicím tržby společnosti vzrostly o 41 % a taktéž předčily očekávání analytiků. Hrubá zisková marže vzrostla téměř o celý procentní bod na 5,8 %. V lednovém kvartále společnost očekává tržby ve výši 10,3 až 10,8 miliard USD (konsenzus Wall Street je 10,6 miliard USD). A EPS by měl být 3,35 až 3,65 USD (srov. před rokem byl 2,45 USD). Konsenzus Wall Street předpovídá EPS 3,38 USD.
Talend
Globální objemy dat doslova explodují a přechod na hybridní IT architekturu s využitím cloudu představují pozitivní trendy, které by mohly zapříčinit další expanzi společnosti Talend (TLND). Jde o společnost, která nabízí řešení integrace korporátních dat.
Data totiž mohou představovat strategickou výhodu nad konkurencí, ať už jde o společnost malou či velkou. Data jsou dnes všude, kam se podíváme. Problém však spočívá v něčem jiném. V jejich rozklíčování: v jejich sběru, třídění, rozboru a vyhodnocování.
Samozřejmě za dodržení bezpečnostních opatření a za pomocí hybridních a multicloudových prostředí. Na to vše se společnost Talend zaměřuje.
Společnost roku
Společnost Roku (ROKU) představuje hráče v oblasti streamování a moderních televizních služeb. Vyrábí televizní streamovací zařízení, umožňující lidem přístup k aplikacím od Netflix (NFLX), Amazon.com (AMZN) a Hulu.
Navíc Roku vyvinula operační systém, který zmiňované aplikace umí otevírat a který je před-instalován v mnoha chytrých televizních aparátech. Společnost Roku chrlí tuny uživatelů prodejem svých televizních streamovacích zařízení (73 % celkových tržeb a 33 % hrubý zisk) při relativně nízkém zisku a následně u již existujících uživatelů inkasuje z prodeje reklamy, služeb distribuce obsahů a dat o těchto uživatelích.
Pochopitelně v této branži existují velké konkurenční tlaky a akcie je proto velice volatilní. Ale za předpokladu, že bude vedení Roku dělat správné kroky, potenciál Roku je s každým dalším miliónem nových uživatelů její platformy obrovský.
Luxoft Holding
Existuje jen několik málo technologických společností s malou tržní kapitalizací, které se zrovna nacházejí v přechodu do fáze, kdy je generována výrazná hotovost. Luxoft Holding (LXFT) takovou společností je. Zatímco stále ještě těží ze svých expirujících kontraktů s UBS a Deutsche Bank, disponuje už expozicí do nových růstových sektorů jako je automobilový, telekomunikační, zdravotnický.
Ty by jí měly zajistit budoucí růst a dvojciferný meziroční růst tržeb. Operační marže sice během přechodové fáze klesají, nicméně časem opět porostou. Společnost Luxoft Holding utrácí na capex jen velice málo ze svých tržeb, operační cash flow (cca 3 %) a trvale generuje návratnost investovaného kapitálu v dvojciferném řádu, a to nehledě na probíhající přechodovou fázi.
V předchozím kvartále tržby společnosti vzrostly o 16,07 %, operační příjem o 13,66 % a EPS o 12,50 %, zatímco akcie LXFT se obchodují na 15,8násobku budoucích zisků. Vzhledem k tom, že lze očekávat další zvedání úrokových sazeb Fed, vyplatí se zaměřit především na ty společnosti, jejichž dluhové zatížení je pokud možno nejmenší. A Luxoft Holding nemá žádný korporátní dluh.
Právě tato skutečnost by této společnosti mohla poskytnout v letošním i příštím roce určitou výhodu nad konkurencí.
Známá sociální síť Twitter (TWTR) dokončila v loňském roce 2017 velkou restrukturalizaci své společnosti a závěry z této restrukturalizace plynoucí vypadají opravdu slibně. Kritikové v minulosti poukazovali především na neschopnost Twitter monetizovat masivní počet uživatelů své sociální sítě.
Proto se její vedení rozhodlo podniknout určité kroky právě v tomto směru. Před nedávnem tato společnost oznámila výrazný zájem zadavatelů reklamy v rámci živého streamování na Twitteru, uzavřela obchodní partnerství s mediálními hráči jako Bloomberg a Buzzfeed a vytvořila prémiovou nabídku videí.
Co se Twitteru týče, je zapotřebí poznamenat, že po provedené restrukturalizaci představuje atraktivní akviziční cíl nějakého velkého hráče v oblasti sociálních sítí. V tuto chvíli však 32 z 37 analytických firem, které pokryli akcie Twitter, ji hodnotí na Hold nebo Sell (jedna dokonce na Strong Sell).
Zdá se, že dosud nezaznamenaly technický obrat této akcie. Zvýšená investiční doporučení by mohla vyvolat čerstvou nákupní vlnu.
ServiceNow
Společnost ServiceNow (NOW) nabízí korporacím prostřednictvím předplatného a softwarových služeb škálovatelné služby IT správy. Její korporátní klientela je pestrá: z oblasti finanční, spotřebitelské, zdravotnické a technologické.
Různorodé je také zaměření nabízených IT služeb: lidské zdroje, management, výkonnost aj. Cílem je vždy snížit celkové náklady daného klienta zvýšením efektivity. Marže společnosti ServiceNow rostou a zvyšuje se též průměrná hodnota uzavřeného kontraktu s klientem.
Podle GAAP měřítek společnost ServiceNow sice zůstává bez zisku, nicméně posledních jedenáct čtvrtletí zveřejňovala své zisky dle non-GAAP. Výhled budoucích zisků a tržeb by měl být solidní přinejmenším po dobu příštích několika let.
PayPal Holdings
Společnost PayPal Holdings (PYPL) se transformuje do moderní digitální a mobilní platební brány. Další výhodou je, že PayPal se daří získávat další mladé spotřebitele prostřednictvím své služby Venmo, P2P mobilního platebního programu. Především příslušníci Generace Y tuto službu milují. Upřednostňují totiž platby skrze mobilní telefon.
Venmo je mobilní aplikací, která propojuje bankovní účet s platebními kartami. Většinou ji používají k posílání peněz jiné osobě. Během roku by se aplikace měla otevřít i pro maloobchodní platby. Experti odhadují počet uživatelů Venmo na 10 miliónů.
V tuto chvíli žádný uživatel Venmo neplatí transakční poplatky. Mimoto je ale třeba zdůraznit, že i původní byznys PayPal kvete. Počet uživatelů PayPal masivně vzrostl v momentě, kdy společnost připadla mezi možnosti platby debetní a kreditní karty.
Celkový počet aktivních účtů PayPal v minulém čtvrtletí vzrostl o 14 %. Čili počet aktivních účtů je větší než 200 miliónů a počet uživatelů Venmo 10 miliónů. PayPal také nabízí okamžitý přístup k prostředkům na Venmo za poplatek 0,25 USD.
A to je skutečně malý poplatek, jímž je vykoupeno relativně velké pohodlí uživatelů. I když je zmiňovaný poplatek takto nízký, představuje zdroj výrazných tržeb pro společnost, uvážíme-li počty uživatelů jejích služeb.
Intel
Intel (INTC) je „stará“ technologická společnost, která si ale Wall Street získala tím, že si razí cestu i na trhy v rámci technologického sektoru, které se momentálně vyznačují vysokým růstem. Primárně je Intel vnímán jakožto výrobce známých čipů pro počítače.
To ale zdaleka není jediná oblast, v níž Intel figuruje. Společnost momentálně prochází transformací, která by podle mínění analytiků mohla vyústit v citelný růst akcií Intel. Transformace by měla pokračovat i v letošním roce, což by se mělo odrazit i na větším růstu a vyšších ziscích.
Podle technických analytiků je pozoruhodná také technická akce akcie Intel, která se před nedávnem vymanil z tříletého obchodního pásma. Málo volatilní akcie Intel představuje dobrou volbu pro jinak vysoce volatilní technologický sektor.
Analytici počítají s tím, že letos podá lepší výkon než širší trh. Tuto akcii ocení především konzervativnější investoři.
Arista Networks
Společnost Arista Networks (ANET) provádí transformaci síťových struktur do cloudové podoby, což může přinést obrovský nárůst efektivity těchto struktur a s nimi spojených benefitů. Společnost se zaměřuje na internetové firmy, poskytovatele cloudových služeb a datová centra příští generace.
Zaměřuje se především na korporátní klientelu. Roční růst společnosti Arista Networks se pohybuje v oblasti 50 procent, zatímco u jiných poskytovatelů cloudových služeb je jen v rozmezí 20 až 30 procent.
Navíc Arista Networks zažívá prudký nárůst po svých službách mimo USA, především pak na trzích, které v oblasti cloudového vývoje zaostávají za Spojenými státy. Dlužno dodat, že Arista Networks bojuje proti společnosti Cisco Systems (CSCO) pro domnělé porušení svých patentů.
To se jí poměrně daří a už zaznamenala dílčí vítězství. Arista Networks mívá ve zvyku nejen předčit očekávání analytiků Wall Street, ale úplně ho rozdrtit. Počet jejích korporátních zákazníků totiž roste velmi rychle. Její tržby a EPS rostou momentálně rychleji než valuace akcie ANET, z čehož plyne, že by bylo záhodno ji nyní nakoupit.
Quarterhill
Akcie společnosti Quarterhill (QTRH) jsou zalistovány na Nasdaq i na torontské burze. Společnost se postupem času vyvinula v hráče na poli IoT (internetu věcí). Tato expanze způsobila strmý nárůst jejích tržeb z 93 miliónů USD v celém roce 2016 na 86 miliónů USD jen v posledním čtvrtletí. Zisk by měl být opravdu tučný (vyšší než 26 miliónů USD nebo 0,22 USD na akcii).
Zatím se akcie QTRH na Nasdaq obchodují pod 2 USD, jako by měly za sebou nějaké průměrné roky. Dosud je totiž nezachytily radary investorů. Přitom v dobách své největší slávy šlo o akcii s valuací více než 80 USD. Společnost nedávno provedla akvizice za cca 2,5 miliardy USD.
Primárně lze akcii QTRH doporučit spíše konzervativním investorům se zájmem o dividendu. Ta je momentálně více než 2 procenta, což je poměrně dost v těchto dobách s relativně nízkými úrokovými sazbami.
The Priceline Group
Společnost The Priceline Group (PCLN) začala fungovat v roce 1998 a od té doby expandovala a stihla pohltit řadu značek, například Booking.com, Agoda.com, Rentalcars.com, Kayak či OpenTable. Priceline.com nabízí cestovatelům primárně v rámci Spojených států vícero způsobů, jak ušetřit na letence, na ceně hotelového pokoje či zapůjčeného auta.
Nabízí také prázdninové balíčky či plavby po moři. Portál Booking.com je dostupný ve 42 jazycích světa a je nejziskovějším a největším online rezervačním portálem ubytovacích služeb na světě. Agoda.com je rostoucím portále online hotelových rezervací na asijském kontinentě. Kayak společnost PCLN získala v roce 2013.
Jde o známý recenzní stránky, umožňující lidem jednoduše srovnávat mezi stovkami turistických destinací, včetně letů, hotelů a autopůjčoven. OpenTable společnost PCLN získala v roce 2014. Jde o online zarezervování míst v restauraci. Společnost PCLN v současnosti masivně investuje do reklamy s cílem nalákat co největší počet lidí na své webové stránky.
Mimoto investuje do nových technologií apod. V neposlední řadě společnost na svých webech zaznamenává výrazný růst nabízených nemovitostí k pronájmu. Počet zaregistrovaných nemovitostí k pronájmu vzrostl o 58 procent na 816 tisíc.
Především dlouhodobí investoři by měli zvážit investici do společnosti The Priceline Group. Společnost disponuje několika známými značkami, vykazuje silný cash flow a výrazný dlouhodobý růst.
Co je to akcie
Akcie je vlastnická jednotka společnosti. Každá akcie představuje malý podíl na vlastnictví společnosti a obvykle se kupuje a prodává na burze. Akcie nakupují a prodávají jednotlivci, podílové fondy a další finanční instituce ve snaze diverzifikovat své investice a zvýšit své finanční výnosy.
Akcie se také označují jako majetkové podíly a cenné papíry. Když si koupí akcii společnosti, stávají se „akcionářem“ a májí nárok na podíl na zisku nebo ztrátě společnosti. Společnost může vydávat různé typy akcií, proto je důležité před nákupem pochopit, do jakého typu akcie se investuje.
Existují dva hlavní typy akcií. Kmenové akcie představují nejzákladnější formu vlastnictví a poskytují akcionářům základní hlasovací práva, právo na dividendy a právo získat majetek v případě likvidace společnosti. Preferenční akcie naproti tomu poskytují akcionářům přednostní právo na hlasovací práva, dividendy a likvidaci. S prioritními akciemi jsou také často spojeny vyšší výplaty dividend než s kmenovými akciemi.
Když investoři kupují akcie, kupují v podstatě část společnosti. Akcionář má právo na výplatu dividend a na výkon hlasovacího práva v důležitých záležitostech, jako je řízení společnosti nebo volba členů představenstva. Investice do akcií je skvělý způsob, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň získat potenciálně vyšší výnos z investice.
Před investováním do akcií je důležité provést průzkum a porozumět rizikům spojeným s danou společností a jejím odvětvím. Existuje několik typů rizik, která by měli investoři zvážit, například tržní riziko, riziko likvidity a provozní riziko. Je také důležité prověřit finanční výsledky a výhled společnosti, aby se potenciální akcionář ujistil, že činí správné investiční rozhodnutí.
Ať už je člověk začínající investor nebo zkušený profesionál, investice do akcií může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat své portfolio a získat potenciálně vyšší výnos.
Kdy kupovat akcie?
Na stále volatilnějším trhu může být obtížným úkolem zjistit, kdy nakupovat a prodávat akcie. Investování do akcií je spolehlivý způsob, jak zvýšit svůj majetek, ale nákup ve správný čas může pomoci maximalizovat výnosy. Při takovém množství dostupných informací může být obtížné zjistit, na co se při nákupu akcií zaměřit.
Prvním bodem, který je třeba zvážit, jsou podmínky na trhu. Obecně platí, že nákup v období relativního klidu a nízké volatility na trhu je obvykle vhodnou dobou pro nákup. Když se trhy jeví jako více volatilní, je to obvykle známka toho, že investoři jsou nejistí a ceny akcií by mohly být kolísavé. Před nákupem je velmi důležité pochopit základní údaje o podkladové společnosti a porozumět tomu, co může aktuální cena akcie předpovídat z hlediska budoucího růstu.
Důležité je také pečlivě posoudit základní údaje společnosti. Akcionáři by si měli být jisti, že společnosti, do kterých investují, důvěřují, pokud jde o její vedení, nabídku produktů/služeb, finanční stabilitu atd. Kromě toho je přínosné také důkladně prozkoumat grafy vývoje akcií společnosti za posledních několik měsíců. Pokud existují ukazatele trvale rostoucích nebo klesajících cen akcií, pak by mohlo být rozumné investovat v období stability.
Důležité je také zvážit dividendový výnos. Ten udává, kolik zisku společnost za určité časové období vyplatí v dividendách na akcii. Obecně platí, že vyšší procento dividendového výnosu znamená lepší výnos pro akcionáře.
Nakonec nákup akcií je vždy spojen s určitou mírou rizika. I když je třeba vzít v úvahu několik faktorů, pečlivý průzkum a dlouhodobý výhled mohou toto riziko výrazně snížit.