Ubytovací služby mají kvůli koronaviru velké problémy

Celosvětová koronavirová pandemie bude mít tvrdý dopad i na českou ekonomiku. Mimo jiné krize dostihne i nespočet ubytovacích služeb od hotelů či penzionů až po jejich dodavatele a cestovní kanceláře. Jaké problémy těchto služeb se s koronavirovou krizí pojí? Existuje nějaké východisko? Co na to vláda?

Hotely, penziony a jiná ubytovací zařízení zejí prázdnotou, mnohá z nich jsou zcela uzavřená. Cestovní kanceláře se kvůli koronaviru a vládním opatřením potýkají s vážnými problémy. Už teď je jasné, že obnova cestovního ruchu bude obtížná nejen v České republice, ale také po celém světě.

Dobrý způsob, jak podpořit české podniky a hotely, je vydat se na dovolenou v České republice. Ta nabízí mnoho krásných míst a je vhodná i na jednodenní výlet po ČR.

Hledáte kvalitní roušky od českého výrobce? Mezi nejlepší patří roušky od nanoSPACE.

Vedle cestovního ruchu kvůli koronaviru utrpí velké ztráty i mnohé sklady, firmy, autoškoly či elektroprodejny, ale i například mezinárodní obchod. Problémům čelí například i v posledních letech velmi oblíbené čínské e-shopy. Nejen čeští zákazníci jen pár dní nazpět řešili bezpečí zásilek z Číny v ohledu k možné nákaze COVID-19.

Tento celosvětově rozšířený virus však mimo lidský organismus nepřežije více než několik hodin, strach z převzetí zásilek s čínským zbožím tak není na místě.

Naštěstí jsou v České republice témata jako AliExpress a koronavirus a Wish a koronavirus v této době už celkem neaktuální. Existuje množství článků a věděckých prohlášení, která obavy z možné nákazy se stykem s čínským zbožím vyvrací.

Problémy cestovních kanceláří

Kvůli koronavirové pandemii, která ochromuje celý svět, a uzavření hranic čelí české cestovní agentury obrovským ztrátám. Ruší se tisíce předprodaných zájezdů a několik desítek cestovních společností již úplně zavřely své kanceláře. Stovky zaměstnanců tak přišly o práci a nemálo klientů o peníze.

S množstvím bezpečnostních opatření české vlády tento obor přestal na nějakou dobu prakticky existovat. Některé cestovní společnosti prostřednictvím sociálních sítí žádají své klienty, aby zájezdy nerušili úplně, ale třeba je jen odsunuli na později. Mnohé z nich totiž zálohy nemají z čeho vracet.

Tento způsob, například formou voucherů, díky kterým by se zálohované nebo již zcela zakoupené zájezdy mohly přesunout na pozdější datum, navrhuje i ministerstvo pro místní rozvoj. Pro mnohé cestovní agentury by to mohlo ulehčit množství práce a některým dokonce vyřešit otázku vlastní existence.

Doba koronavirová a s ní spojená vládní opatření však mnoha lidem způsobila ztrátu práce i mimo odvětví cestovního ruchu. Peníze dříve investované do dovolené by tak mnoho klientů chtělo využít například na chod domácnosti v těchto nepříjemných časech.

Koronavirus se silně dotkl cestovního ruchu po celém světě. Mnohé cestovní společnosti v České republice z důvodu zkrachování zavírá své kanceláře.

Ministerstvo průmyslu a obchodu však připravuje opatření, která by českému turismu mohla alespoň částečně pomoci. Ve spolupráci se státní agenturou CzechTourism chce podpořit domácí cestovní ruch jak po mediální stránce, tak po finanční i marketingové.

Jistou úlevu také přinesl kurzarbeitový program na ochranu zaměstnanosti nazvaný Antivirus. Příspěvky od státu na mzdy ve firmách, která trpí vládou nařízenými omezeními v rámci koronavirové pandemie, by mohly pomoci například ve zmírnění či úplnému zabránění hromadnému propouštění.

Ubytovací služby v době koronaviru

S cestovním ruchem, který se celosvětově potýká s obrovskými problémy, úzce souvisí ubytovací služby. Hotely, motely, penziony i jiná ubytovací zařízení se stejně jako cestovní společnosti ocitly v nemalé krizi – téměř ze dne na den.

Krize cestovního ruchu a s ním spojenými ubytovacími službami se však netýká jen soudobé situace. S výrazným poklesem cestování, hlavně do zahraničí, se bohužel počítá i do budoucna.

Nano roušky zachycují až 99,9 % částic. Patří tak k nejlepším nástrojům pro ochranu před koronavirem.
Prohlédnout nabídku nano roušek >

Kromě evropských turistických velmocí, jako jsou například Itálie či Španělsko, se problémy spojené s koronavirovou pandemií jistě dotknou i jiních zemí. Nemalé újmy utrpí například i ubytování v Rakousku.

V případě českých ubytovacích služeb však krize nevyšplhala do takových výšin jako se tomu stalo u cestovních kanceláří. Ministerstvo totiž uvolnilo režim pro hotely a penziony, kdy jim umožnilo otevřít své prostory osobám, které budou požadovat ubytování kvůli výkonu práce nebo podnikatelské činnosti, tzn. pro osoby uvedené v živnostenském rejstříku.

Spoustě ubytovacím zařízení to může pomoct alespoň v základní údržbě objektu a částečným vyplácení mezd zaměstancům.

České hotely a jiná ubytovací zařízení zejí prázdnotou. Ztráty se už nyní pohybují v řádkách desítek milionů korun.

Nynější ztráty už jsou však velmi vysoké, ať už se jedná o cestovní ruch nebo služby s ním spojenými. Částka se pohybuje v desítkách milionů korun a stále roste. Jak se z toho cestovní odvětví dostane, je v dnešní době ve hvězdách. Závisí na tom hned několik faktorů, například odvolání nouzového stavu u nás, ale také situace v Evropě a ve světě.

Největší strach v cestrovním odvetví po celém světě však přináší možná vidina hlavní sezony bez turistů. Nikdo netuší, jak dlouho bude kronavirová pandemie trvat nebo jak dlouho budou hranice kvůli tomu uzavřené. Pokud takový scénář nastane, ztráta se v rámci cestovního ruchu a s ním spojenými službami už teď odhaduje na několik miliard korun.

Mírnou pomoc přináší možná změna filozofie podnikání v tomto oboru. Až nastane čas, kdy se vládní opatření proti koronaviru alespoň trochu uvolní, bude třeba se nejdřív zaměřit na obnovení českého turismu a pomoci tak tuzemskému cestovnímu ruchu a ubytovacím zařízením.

Hotely ve světě a jejich nová využití

Cestovní ruch netrpí jen u nás, ale po celém světě. Ubytovací zařízení však v mnoha zemích našla jiná využití.

Koronavirus ve světě udeřil nebývalou měrou. Čísla nakažených se každým dnem zvedají o statisíce. Nemocnice v mnoha státech čelí neočekávaným vytížením a vládní orgány se všemožně snaží jejich přeplnění řešit. A právě ubytovací zařízení se zdají být skvělou alternativou.

Mnohé hotely se nejen v evropských městech začaly proměňovat v nemocnice. Například ve Španělsku několik hoteliérů nabídlo pokoje svých objektů k léčbě pacientů s mírným průběhem koronavirového onemocnění.

Několik ubytovacích zařízení po celém světě se v blízkosti nemocnic proměnilo v místo odpočinku a přespání pro tamní zdravotníky, kteří s nakaženými přijdou denně do styku. Jiná zas své prostory využívají pro izolaci lidí bez domovů nebo zranitelných obyvatelů.

Evropský model solidarity těchto hoteliérů a majitelů jiných ubytovacích zařízení, který se už ujal například ve Španělsku, Itálii, Velké Británii nebo Francii, se dostává též do povědomí silně zasažených Spojených států.

Nemocnice po celém světě čelí ohromnému nátlaku a vytížení. Množství hotelových řetězců však přispěchalo na pomoc a prostory jejich objektů dnes fungují například jako nemocniční pokoje pro pacienty s mírnými projevy koronavirové nákazy.

Plány české vlády v možné pomoci tuzemskému cestovnímu ruchu

Jak už bylo zmíněno výše, tuzemské cestovní agentury a česká ubytovací zařízení kvůli koronaviru čelí velkým problémům. Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s přípravou několika opatření na podporu domácího cestovního ruchu.

Kromě motivace prostřednictvím státní agentury CzechTourism se bude snažit české turisty nabádat a motivovat k cestování napříč Českou republikou. Chce tím pomoci nejen českým cestovním agenturám, ale i tuzemským ubytovacím zařízením či restauracím.

Kromě již výše zmíněného kurzarbeitu by podnikatelům v odvětví cestovního ruchu mohly pomoci bezúročné půjčky od vlády v rámci nově zřízeného programu COVID-19.

O tuto bezúročnou půjčku mohou zažádat podnikatelé v návaznosti ztrát v souvislosti nařízených opatření v ČR proti šíření koronaviru. Její splácení pak bude zahájeno až po roce. I tak je dobré vědět, jak se vyhnout problémům s půjčkou.

Problém však nastává i v rámci stále probíhajícího hledání původu koronaviru, jehož nalezení by mohlo pomoci při dalších krocích ohledně pochopení jeho průběhu, šíření, možná i léčby. Zatím však existuje jen množství teorií, s nimiž vědci po celém světě pracují.

Do té doby nezbývá nic jiného, než chránit sebe i ostatní a spolehnout se na ochranná nařízení vlády i ochranné pomůcky jako je například dezinfekce či roušky. Právě ty se v dnešní době staly známkou solidarity českých lidí. Jejich nedostatek způsobil, že i nezkušené švadlenky začaly šít a vyrábět ochranné roušky doma a následně rozdávat potřebným.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang