Investice do nových technologií a společností, které za nimi stojí, mohou být vysoce výnosné, bohužel je zde však otázka načasování, které také hraje ústřední roli. Investovat do správné společnosti v nesprávný čas a naopak může mít pro investiční portfolio fatální důsledky.
Model počítá s pěti fázemi zrání, v rámci kterých nové technologie vznikají, získávají přijetí mezi investory a spotřebiteli, narušují stávající obchodní modely a stávají se součástí středního proudu.
Takzvaná raná disrupce je doprovázena snahami o získání přízně rizikového kapitálu či andělských investorů. Fáze označovaná jako mánie nastává poté, co se o novou technologii začnou výrazně zajímat média, vzrůstá počet vyhledávání pojmu ve vyhledávačích.
Akcie spjaté s technologickou novinkou raketově posilují bez ohledu na tržby či zisk. Třetím údobím je zpětný náraz, kdy technologie není schopna dostát přehnaně vysokým očekáváním, přichází negativní pozornost médií a omezení ze strany regulačních úřadů.
Teprve po těchto porodních bolestech přichází aplikační fáze, ve které je technologie široce používána veřejně obchodovanými společnostmi, začíná generovat tržby i zisk a náklady na její provoz výrazně klesají.
Konečně posledním stupněm je nový standard, kdy je původně převratná technologie považována za naprosto běžnou součást podnikání či každodenního života. Na obzoru se začínají objevovat převratné technologie snažící se nový standard narušit a cyklus začíná nanovo.
Umělá inteligence
Umělá inteligence již přešla do své aplikační fáze. Podle názoru se její využití napříč sektory bude i nadále zvyšovat. Analytici investorům doporučují vsadit na společnosti, které umělou inteligenci aplikují v rámci svých operací, a vytvářejí tak nové standardy jejího užití.
Dále jsou to producenti hardware a dalších technologií podporujících umělou inteligenci včetně senzorů, polovodičových součástek a infrastruktury v podobě datových center a telekomunikačních společností se standardem 5G. Příkladem mohou být například společnosti jako Fanuc, Denso, Yaskawa Electric, Weg, Delta Electronics či Larsen & Toubro.
TIP: Umělá inteligence se hodí také pro tvoření kvalitního textového či vizuálního obsahu. S tímto může pomoci např. AI jménem Editee (dříve známá pod názvem Deeply).
Virtuální realita
Na samotném počátku své aplikační fáze se podle analytiků nachází virtuální realita. V jejím rámci však rozlišují podskupinu rozšířené reality, která prozatím čelí zpětnému nárazu. Technologie pro zprostředkování rozšířené reality prostřednictvím brýlí ještě není natolik vyspělá, aby mohla být široce přijata spotřebiteli. Analytici v případě rozšířené reality doporučují uvažovat o akciích Taiwan Semiconductor Manufacturing, LG Innotek a Line-On Technology.
Blockchain
V případě technologie blockchain již doznívá fáze mánie a pozvolná nastává zpětný náraz. Zároveň je technologii věnována tak intenzivní pozornost a na jejím vývoji se podílí tak velké množství společností, že by některé reálné aplikace mohly přijít již v letošním roce.
Investoři by měli pozorně sledovat, zdali některý z významnějších států nezavádí blockchain technologii do správy svých financí, či zda některá z centrálních bank vyspělých ekonomik neuvedla do oběhu svou vlastní kryptoměnu.
Některé společnosti by také mohly začít používat blockchain pro širokou paletu účelů v rámci sledování pohybu surovin a zboží. Analytici přiznávají, že investovat přímo do technologie blockchain je nesmírně obtížné. Alternativou jsou především společnosti, které se podílejí na vývoji blockchain aplikací nebo ty, které budou výrazně profitovat na bezhotovostní společnosti. Mezi takové se řadí například O2 Czech Republic, Globe Telecom, BTS Group Holdings a Fosun international.
Které akcie kupovat
Technologie stále mění svět nebývalým tempem, a proto se investoři snaží využít potenciál současných technologických trendů. Ať už se jedná o umělou inteligenci (AI), cloud computing, kybernetickou bezpečnost nebo elektronické obchodování, existuje mnoho investičních příležitostí.
Investice do zavedených technologických gigantů, jako jsou Apple, Microsoft, Amazon, Google (Alphabet) a Facebook, mohou poskytnout solidní základ pro zachycení technologických trendů. Tyto společnosti stojí v čele inovací v celé řadě technologických oblastí, neustále posouvají hranice a diverzifikují svou nabídku. Jejich velikost, finanční stabilita a rozsáhlé zdroje jim umožňují intenzivně investovat do nových technologií, což jim zajišťuje význam a potenciál růstu.
Cloud computing způsobil revoluci ve fungování podniků a poptávka po škálovatelných, efektivních a bezpečných cloudových řešeních stále roste. Investice do společností, jako jsou Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure a Google Cloud společnosti Alphabet, mohou přinést značné zisky. Ze zvýšené poptávky po ukládání a zpracování dat navíc těží provozovatelé datových center, jako jsou Equinix, Digital Realty Trust a CoreSite Realty.
Umělá inteligence a strojové učení mění odvětví napříč všemi obory. Investice do společností, které jsou v oblasti umělé inteligence lídry, mohou být velmi lukrativní. Ukázkovým příkladem je společnost Nvidia, významný výrobce čipů s umělou inteligencí.
Mezi další patří společnosti Alphabet (se svou dceřinou společností DeepMind), IBM, Microsoft a Amazon, které nabízejí řešení a služby v oblasti AI. Za zvážení stojí také společnosti specializující se na aplikace AI, jako jsou Nuance Communications (rozpoznávání hlasu) a Palantir Technologies (analýza dat).
Vzhledem k tomu, že kybernetické hrozby se stále vyvíjejí, roste potřeba robustních řešení kybernetické bezpečnosti. Investice do společností, které stojí v čele kybernetické bezpečnosti, jako jsou Palo Alto Networks, Fortinet a CrowdStrike Holdings, umožňují investorům podílet se na rostoucí poptávce po bezpečném digitálním prostředí. Navíc společnosti nabízející řešení pro správu identit a ochranu dat, jako jsou Okta a Splunk, představují atraktivní investiční příležitosti.
Pokračující posun k online nakupování a digitálním platbám vytváří příležitosti pro investory. Amazon se svou dominantní platformou elektronického obchodování zůstává hlavním uchazečem. K dalším pozoruhodným hráčům v oblasti elektronického obchodování patří Alibaba Group, JD.com a Shopify. V oblasti digitálních platebních řešení vedou společnosti PayPal, Square a Visa, které těží ze zvýšené závislosti na bezhotovostních transakcích.
V souvislosti s přechodem na čistší a udržitelnější zdroje energie se otevírají investiční příležitosti ve společnostech zabývajících se obnovitelnými zdroji energie a elektromobily. Investoři mohou zvážit společnosti, jako je Tesla, která je průkopníkem v oblasti elektrických vozidel a řešení pro obnovitelné zdroje energie. Kromě toho hráči v oblasti obnovitelných zdrojů energie, jako jsou NextEra Energy, Enphase Energy a First Solar, vykazují působivý růstový potenciál.
Investice do akcií zaměřených na technologie vyžadují pečlivou analýzu tržních trendů, finančního zdraví a růstového potenciálu. Zatímco technologičtí giganti poskytují stabilní základ, zkoumání příležitostí v oblasti cloud computingu, umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti, elektronického obchodování a obnovitelných zdrojů energie může maximalizovat ziskový potenciál.
Důkladný průzkum, diverzifikace a sledování vývoje v odvětví jsou pro úspěšné investiční strategie nezbytné. Stejně jako u každé investice by investoři měli zvážit svou toleranci k riziku a požádat finanční poradce o radu, jak sladit svá portfolia s aktuálními technologickými trendy.