VÝJEZDY DO ZAHRANIČÍ – PRAVIDLA

Dne 23. dubna 2020 vláda schválila nová pravidla pro vstup do České republiky pro občany Evropské unie. Součástí těchto pravidel je i vzor potvrzení o bezinfekčnosti, které připravilo Ministerstvo zdravotnictví. Občané EU se jím budou prokazovat na hranicích.

Pro firmy a jejich zaměstnance tato změna představuje významný posun. I když se zatím týká pouze občanů EU, otevírá cestu k uvolnění restrikcí a snazšímu pohybu osob. Zásadní je možnost testování namísto karantény v případě specifických důvodů cesty (viz body I.1.i) a j) a související opatření).

Dalším pozitivním krokem je úprava pro české občany (ne pendlery), kteří mohou za účelem výkonu ekonomické činnosti vycestovat do zahraničí až na 72 hodin bez nutnosti následného testu i karantény (bod I.3 e).

Otázka tzv. třetích zemí (mimo EU) zatím není vyřešena.

Pravidla pro vstup do České republiky pro občany Evropské unie

Pro vstup do České republiky platí pro občany Evropské unie určitá pravidla a podmínky. Zde jsou klíčové body:

  1. Cestovní doklady: Občané Evropské unie mohou cestovat do České republiky s platným cestovním pasem nebo národním průkazem. Platnost cestovního pasu nebo průkazu musí být alespoň do konce plánovaného pobytu.
  2. Zdravotní opatření: Pokud člověk cestuje z jiné země, která není součástí Schengenského prostoru, můžou být vyžadována zdravotní opatření, jako je očkování proti některým chorobám. Aktuální informace o zdravotních požadavcích se nacházejí na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky.
  3. Bezpečnostní opatření: Pokud člověk cestuje z jiného členského státu Evropské unie, nejsou obvykle žádné bezpečnostní kontroly na hranicích mezi těmito zeměmi. Nicméně vzhledem k aktuální situaci a nařízením ohledně pandemie Covid-19 se mohou pravidla měnit.
  4. Přihlášení pobytu: Pokud člověk plánuje pobývat v České republice déle než 30 dnů, může být povinen se registrovat na místním obecním úřadě.
  5. Cestovní pojištění: I když cestovní pojištění není povinné pro občany EU při cestování do České republiky, je však doporučeno pro pokrytí zdravotních nákladů, ztráty zavazadel a dalších nepředvídatelných událostí.
  6. Aktuální informace: Před cestou je vždy dobré zkontrolovat aktuální cestovní omezení, nařízení a doporučení v souvislosti s Covidem-19, protože se mohou měnit v závislosti na aktuální situaci.

Je důležité mít na paměti, že vzhledem k aktuální situaci a nařízením ohledně pandemie Covid-19 mohou být pravidla pro vstup do České republiky dočasně změněna nebo omezena. Proto je vždy nezbytné sledovat aktuální informace z oficiálních zdrojů nebo se poradit s konzulárními úřady.

Potvrzení o bezinfekčnosti

Potvrzení o bezinfekčnosti, často nazývané také jako certifikát o negativním testu na Covid-19, je dokument, který potvrzuje, že osoba není nakažena nemocí Covid-19 v době testování. Tento dokument je často vyžadován jako podmínka pro vstup do některých zemí nebo pro cestování v rámci mezinárodních letů.

Zde jsou některé klíčové body týkající se potvrzení o bezinfekčnosti:

  1. Typy testů: Většina zemí akceptuje různé typy testů na Covid-19, včetně PCR testů, antigenních testů nebo testů na protilátky. Nicméně některé země mohou preferovat jeden typ testu před ostatními.
  2. Časový rámec testu: Země často stanovují maximální dobu platnosti testu od doby odběru vzorku k datu cestování. Tento časový rámec se může lišit v závislosti na zemi, a proto je důležité zkontrolovat aktuální požadavky před cestou.
  3. Oficiální potvrzení: Potvrzení o bezinfekčnosti musí být obvykle vydáno oficiální zdravotní institucí nebo laboratoří a obsahovat určité informace, jako je jméno testované osoby, datum testu, typ testu a výsledek testu.
  4. Elektronické formáty: Některé země mohou vyžadovat, aby potvrzení o bezinfekčnosti bylo ve formě elektronického dokumentu nebo bylo nahráno do speciální aplikace pro sledování cestujících.
  5. Další požadavky: Vedle potvrzení o bezinfekčnosti mohou být některé země vyžadovat další dokumenty, jako je cestovní pojištění, registrace cesty nebo vyplnění online formulářů.

Je důležité sledovat aktuální požadavky cílové země před cestou a zajistit, že má cestující veškeré potřebné dokumenty v souladu s příslušnými pravidly. Vzhledem k rychle se měnící situaci ohledně Covid-19 mohou být požadavky na cestování pružné a mohou se měnit v závislosti na aktuální situaci.

Cestování pro cizince – od 27. 4. 2020

Nově mohou do ČR přicestovat občané EU, kteří vstupují do ČR za účelem výkonu:

  • ekonomické činnosti, nejdéle na 72 hodin a předloží potvrzení o absolvování testu;
  • ekonomické činnosti, nebo studia na vysoké škole a předloží potvrzení o absolvování testu;
  • tyto osoby musí na následný test mezi 10. a 14. dnem po vstupu;
  • pokud je jejich vstup do ČR nezbytný, lze umožnit vstup i bez předložení potvrzení o absolvování testu; nezbytnost potvrzuje ministr gesčně příslušný za dané odvětví; tyto osoby mají povinnost absolvovat test do 24 hodin po vstupu na území ČR;
  • všem subjektům, které přijímají cizince za účelem ekonomické činnosti zajistit jim ubytování, lékařskou péči, převoz z hranice a v případě ztráty zaměstnání převoz zpět do země původu;
  • tito lidé musí předem oznámit datum a způsob vstupu na území ČR způsobem stanoveným MZV ČR a nesmí používat hromadnou dopravu a taxi z hranice do místa ubytování (pravidlo zákazu užití této dopravy se vztahuje na všechny, kdo přijedou do ČR).

Ostatní osoby musí svůj vstup nahlásit Hygieně a jít do karantény s výjimkou pro:

  • rodinné příslušníky občanů ČR nebo občanů EU s přechodným nebo trvalým pobytem na území ČR, pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
  • občany EU a cizince s povoleným pobytem v EU, kteří tranzitují přes ČR za účelem cesty domů a mají k tomuto účelu vystavenou nótu zastupitelského úřadu (průjezd a repatriace), pokud doba jejich pobytu nebude delší než 24 hodin nebo pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
  • cizince, jejichž vstup je v zájmu ČR, pro pracovníky mezinárodní dopravy, pro pracovníky servisu kritické infrastruktury, pro diplomaty a úředníky mezinárodních organizací, pokud doba jejich pobytu na území ČR nebude delší než 14 dní nebo pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
  • pendlery, žáky a studenty, kteří za účelem výkonu práce nebo studia v ČR pravidelně oprávněně překračují státní hranici s ČR ze sousedního státu, pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
  • poté při každém dalším překročení státní hranice do ČR, které nastane po 14 dnech po předložení potvrzení o absolvování testu, předkládají potvrzení o absolvování testu, které není starší než 4 dny o tom, že byl proveden test;
  • pendlery ze zdravotnictví a sociálních služeb, IZS, kritické infrastruktury není stanovena povinnost předložit potvrzení o absolvování testu, pokud doba jejich pobytu na území ČR nebude delší než 14 dnů; potvrzení o absolvování testu dále nemusí předkládat zemědělci hospodařící v bezprostředním příhraničí, jejichž pobyt na území ČR nebude delší než 24 hodin;
  • naléhavé mimořádné situace, pokud doba jejich pobytu v ČR nebude delší než 24 hodin nebo pokud předloží potvrzení o absolvování testu.

Je třeba poznamenat, že specifická opatření a omezení se mohla lišit v závislosti na konkrétní zemi a aktuální situaci. Je důležité zkontrolovat aktuální informace a pokyny před cestou do cílové destinace.

Cestování pro Čechy – od 27. 4. 2020

Češi musí při vstupu do ČR na hranicích předložit buď potvrzení o absolvování testu, nebo se nahlásit na Hygienu. To neplatí pro osoby, které:

  • za účelem výkonu práce nebo studia v sousedním státě pravidelně překračují státní hranici (pendleři), pokud předloží potvrzení o absolvování testu;
  • poté při každém dalším překročení státní hranice do ČR, které nastane po 14 dnech po předložení potvrzení o absolvování testu, předkládají potvrzení o absolvování testu, které není starší než 4 dny o tom, že byl proveden test;
  • pro pendlery ze zdravotnictví a sociálních služeb, IZS, kritické infrastruktury není stanovena povinnost předložit potvrzení o absolvování testu, avšak nóta zastupitelského úřadu cílové země (jako dosud) pokud doba jejich vycestování nebude delší než 14 dnů;
  • vycestovaly v naléhavé mimořádné situaci na dobu kratší než 24 hodin;
  • vycestovaly jako pracovníci mezinárodní dopravy, servisu kritické infrastruktury, diplomati nebo úředníci mezinárodních organizací, pokud doba jejich vycestování nebyla delší než 14 dní;
  • servis kritické infrastruktury v zahraniční pro tyto případy musí být doplněn nótou zastupitelského úřadu cílové země;
  • hospodaří jako zemědělci v bezprostředním příhraniční, pokud vycestovali na dobu kratší než 24 hodin;
  • vycestovaly za účelem výkonu ekonomické činnosti, pokud doba jejich vycestování nebyla delší než 72 hodin a pokud nejde o pendlera.

Potvrzením o absolvování testu se rozumí doklad vydaný lékařem nebo orgánem ochrany veřejného zdraví potvrzující, že byl proveden test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, který není starší než 4 dny; test si zajišťuje osoba na vlastní náklady.

Co je mimořádná situace?

Mimořádná situace je stav, ve kterém se vyskytuje mimořádná událost nebo stav ohrožení, který vyžaduje okamžité a mimořádné opatření k ochraně veřejné bezpečnosti, majetku nebo životů lidí.

Tento termín se často používá v právním a vládním kontextu k označení situace, která překračuje běžné činnosti a vyžaduje mimořádné opatření.

Mimořádné situace mohou být způsobeny různými událostmi, včetně přírodních katastrof (např. záplavy, zemětřesení, požáry), epidemií, teroristických útoků, technických havárií nebo válečných konfliktů.

Vláda České republiky definovala, co se v souvislosti s koronavirovou pandemií COVID-19 považuje za mimořádnou situaci, která umožňuje vycestovat ze země i v době zákazu cestování.

Mimořádná situace zahrnuje:

  1. Přeshraniční přejezd příslušníků IZS, včetně horské služby a ostatních složek IZS
  2. Převoz krve, kostní dřeně a jiného biologického materiálu odběrovými týmy, převoz a průvoz sanitním vozem nebo vozem pohřební služby
  3. Podstoupení zdravotnických zákroků nebo lékařských prohlídek
  4. Plnění povinnosti uložené soudem, cesta na základě předvolání státního orgánu, výkon soudního rozhodnutí, nebo jiné úřední jednání či využívání nezbytných finančních a poštovních služeb
  5. Vyzvednutí či odvoz rodinných příslušníků ze zahraničí nebo do zahraničí, včetně aut na letištích
  6. Nezbytná péče o blízké rodinné příslušníky, kteří nejsou schopní se o sebe sami postarat, výkonu práva, péče o nezletilé dítě nebo styk s ním a zajištění nezbytné péče o zvířata
  7. Účast na pohřbech či svatbě
  8. Jiné humanitární situace

Kromě výše uvedených bodů může vláda v případě potřeby definovat i další situace, které se budou považovat za mimořádné.

Když je vyhlášena mimořádná situace, může to mít několik důsledků:

  1. Zavedení mimořádných opatření: Vláda nebo místní úřady mohou zavést mimořádná opatření k ochraně veřejnosti, jako je evakuace, zákaz vstupu do určitých oblastí, uzavření veřejných prostor, omezení pohybu osob nebo omezení provozu dopravy.
  2. Mobilizace záchranných a pomocných složek: V mimořádných situacích mohou být mobilizovány záchranné, bezpečnostní a pomocné složky, aby poskytly pomoc, ochranu a podporu obyvatelstvu.
  3. Omezení občanských práv: Ve jménu zachování veřejného pořádku a bezpečnosti mohou být dočasně omezena některá občanská práva a svobody, jako je právo shromažďování, svoboda pohybu nebo svoboda projevu.

Mimořádná situace obvykle vyžaduje koordinovanou akci různých úrovní vlády a spolupráci s občany a komunitami k minimalizaci škod a následků události.

Copyright © 2024 KG.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang