Zájem o hypotéky nadále roste, a to i navzdory tomu, že průměrná úroková sazba se pomalu přibližuje 3 % p.a. Ukazují to data České bankovní asociace za listopad 2021. Z nich vyplývá, že si Češi v rámci hypotečních úvěrů půjčili více peněz než v říjnu. Proč zájem o hypotéky nepolevuje? Poroste úroková sazba i nadále?
Průměrné sazby hypoték rostou již devátým měsícem. V listopadu se vyšplhaly na hranici 2,7 %, pomalu se ovšem začínají blížit 3 % p.a. Banky reagují na kroky ČNB, která v listopadu navýšila sazbu na 2,75 %, aby držela na uzdě rostoucí inflaci. Růst sazeb se dá očekávat i do budoucna.
Banky stále o klienty bojují a nabízejí jim výhody, jako jsou pětileté, sedmileté, nebo dokonce desetileté fixace. Trh s hypotékami se každým týdnem mění a nelze zcela predikovat, jak na tom bude trh za několik let. Proto se určitě nevyplácí hypotéku odkládat.
V listopadu vzrostl zájem o hypotéky
Konec roku vždy ve znamení rostoucího zájmu o hypotéky, listopad 2021 proto není výjimkou. Navzdory momentální ekonomické situace, nejistotě na finančních trzích a růstu úrokových sazeb zájem Čechů o hypotéky nepolevil, naopak ještě vzrostl.
Banky v předposledním měsíci v roce sjednaly 11 369 hypoték o celkovém objemu 46 miliard korun, z toho téměř 36 miliard pokrývají nově uzavřené úvěry a 10 miliard refinancování. To je o 11 % více než v říjnu, a dokonce o 22 % více než v listopadu minulého roku. Vrostla také průměrná velikost hypotéky, a to na 3,46 milionu korun.
Chování českých žadatelů o úvěr se dá pravděpodobně přičíst obavám z růstu úrokových sazeb. Část veřejnosti urychluje své plány vzít si hypotéku a do banky si jde zažádat raději dříve. Experti odhadují, že do budoucna sazby hypotečních úvěrů nadále porostou, i proto lze i v příštích měsících očekávat rostoucí zájem veřejnosti o hypoteční úvěry.
Za rok 2021 banky půjčily 400 miliard Kč
V odborných kruzích se hovořilo o tom, zda objem poskytnutých hypoték do konce roku 2021 překoná 400 miliard korun. Do listopadu letošního roku již banky poskytly 392 miliard Kč, že dojde k překročení milníku je tedy téměř jasné. Jan Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select se k věci vyjádřil takto:
„Nyní již není otázkou, zda objem poskytnutých hypoték pokoří hranici 400 miliard korun, ale o kolik. S ohledem na obvykle silné poslední měsíce v roce a zvýšený zájem způsobený dopředu ohlášenými regulatorními kroky ČNB, se dá očekávat překročení této hranice tak o přibližně 20 miliard korun.“
Porostou sazby hypoték i nadále?
Podle odborníků je vysoce pravděpodobné, že ČNB bude do budoucna sazby opět zvyšovat. Záleží jen na tom o kolik. Očekává se navýšení o 0,5 procentního bodu, už v listopadu však ČNB překvapila, když navýšila o sazby o 125 bazických bodů na 2,75 %. I v budoucnu tak může být růst vyšší, než očekávají odborníci. Nové zvýšení je zřejmě naplánováno na počátek roku 2022.
Sazby hypoték pravděpodobně porostou i nadále, a to až ke 4 a 5 %. Hlasy z řad expertů proto nedoporučují odkládat žádost o hypotéku či refinancování a raději vše vyřešit již po Novém roce. Momentální úroková sazba 3 % je sice poměrně vysoká, v porovnání s tím, co trh čeká, je však ještě stále přijatelná.
TIP: Rostoucí inflace nejen, že žene nahoru úrokové sazba, zároveň také ukrajuje peníze na běžných i spořicích účtech. Záchranou může být investice do zlata, státních dluhopisů nebo podílových fondů. Více o investicích si lze přečíst např. na portálu Vpenize.cz.
Kde si hypotéku sjednat?
Hypotéky v Česku nabízí řada velkých bank. Na výběr je tedy dostatek různých finančních produktů, banky se navíc předhánějí v nejrůznějších bonusech. Obvykle se bohužel nejedná o online půjčku a za sjednáním se musí na pobočku.
Než se klient pro některou z nabídek rozhodne, měl by určitě dostupné produkty nechat porovnat pomocí hypoteční kalkulačky. Ta se mimo jiné nachází na webech každé větší banky, lze si na ní spočítat výši měsíční splátky. Srovnání hypoték je k dispozici na webu Navigátorúvěrů.cz.
Vedle klasické hypotéky lze ve vybraných bankách zažádat o americkou hypotéku. Jedná se o neúčelový úvěr, který nemusí sloužit nutně k financování bydlení. Na rozdíl od klasické hypotéky banky obvykle půjčí méně, třeba 70 % hodnoty nemovitosti. Výhodou jsou nižší splátky a nižší úrok. Tento typ finančního produktu se však naneštěstí pojí s vysokými poplatky při sjednání.
Zažádat také o nebankovní hypotéku, která má benevolentnější podmínky, nicméně není tak často nabízena. Nebankovní společnosti, kam se řadí Provident, Ferratum nebo Zaplo půjčka, většinou poskytují spíše krátkodobé půjčky typu půjček do výplaty nebo mikropůjček. Jedná se opravdu o půjčky pro každého, hypotéka však mezi ně nepatří.
Výjimkou není ani hypotéka na družstevní byt. Tu je však složitější získat, protože u hypotečního úvěru se ručí nemovitostí. Majitel družstevního bytu si však kupuje jen podíl v nemovitosti, a to pro banku není dostatečná záruka. Variantou k hypotéce na družstevní byt je ručit jinou nemovitostí, třeba od někoho z příbuzných nebo získat neúčelovou půjčku.
Z jakých hypoték lze vybírat?
- hypotéka Česká spořitelna
- hypotéka ČSOB
- hypotéka Fio
- hypotéka mBank
- hypotéka Moneta
- hypotéka Komerční banka
- hypotéka Raiffeisenbank
- hypotéka Unicredit
Před výběrem se vždy vyplatí prostudovat si podmínky smlouvy, porovnat několik různých nabídek a vše důkladně zvážit. S hypotékou mohou nastat problémy i v budoucnu, komplikovaný je například postup s hypotékou po rozvodu. Banky se však obvykle snaží nepříjemnosti vyřešit a klientovi pomoci.