Trh nemovitostí naopak kvůli omezené nabídce a vysokých očekávání ze strany majitelů čeká stagnace. Ačkoliv nejaktuálnější data Českého statistického úřadu naznačují propad ve stavebnictví, podle sítě stavebnin PRO-DOMA se situace v únoru a březnu výrazně zlepšila.
„Právě tyto měsíce jsou nad očekáváním a v meziročním srovnání jsou letošní tržby PRO-DOMA zhruba o dvacet procent vyšší než loni,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti PRO-DOMA.
„Období leden až březen je krátké a mimo hlavní sezónu, takže si nemůžeme být jisti mírou ovlivnění hlavních faktorů jako jsou počasí, změna cen či nálada investorů. Z pohledu na celý rok stále predikujeme organický růst tržeb lehce nad deset procent.“
Trh nemovitostí zpomalí, ceny neklesnou
Na trhu je nadále nedostatek nemovitostí a nové přibývají pomalu. Loňský plošný nárůst cen o 15 procent se nezopakuje, ale zdražují některé dílčí druhy nemovitostí.
„Celkově pozorujeme, že prostor pro růst cen se vyčerpal. Nemovitosti jsou vzhledem k příjmům velmi drahé, poptávka mírně klesá a dřívější velmi dynamická situace na trhu nemovitostí se začíná stabilizovat. Dokud bude ale ekonomická situace optimistická jako nyní, kupující nemohou očekávat nějaké dramatické zlevňování. Ceny se budou pohybovat na současné úrovni,“ říká pracovník z RE/MAX City.
Co nás čeká v další části roku?
Stavebnictví bude v letošním roce pokračovat v růstových tendencích. Některé faktory by ji ale mohly negativně ovlivnit. Jde především o dodávky některých materiálů.
„Řada dodavatelů v nedávných hubených letech optimalizovala výrobu a nejsou tak nyní schopni reagovat na skokový nárůst poptávky,“ vysvětluje obchodní ředitel PRO-DOMA.
Dalším faktorem, který bude stavebnictví dále brzdit v růstu, je nedostatek zdrojů na pracovním trhu. Ať už ve výrobě, v montáži nebo v přepravě. Právě nedostatečná přepravní kapacita je v současnosti jeden z velkých problémů.
Oproti růstovému stavebnictví bude realitní trh spíše stagnovat. Poptávka po novém bydlení je nadále vysoká, ale v meziročním srovnání došlo – i kvůli rostoucí sazbě hypoték – k ochladnutí poptávek.
„Neznamená to, že by kupující nebyli. Nicméně na každou nemovitost se nyní hlásí o třetinu méně zájemců než v minulém roce. Zpřísněné podmínky pro získání úvěru nutí zájemce více vybírat. Registrujeme také pokles počtu nabízených nemovitostí,“ říká Pavel Hassman z RE/MAX 4You.
Trh nemovitostí během koronavirové krize
Krize způsobená koronavirem měla zásadní dopad na trh s nemovitostmi. Nejdrastičtěji se snížil počet transakcí při nákupu a prodeji domů, což vedlo k poklesu cen nemovitostí. Uzavírání obchodů v sektoru opětovného prodeje se oproti předchozímu roku výrazně snížilo a nákup a prodej novostaveb domů rovněž utrpěl.
K opatrnému výhledu trhu do budoucna přispívá i přetrvávající hrozba rostoucí nezaměstnanosti a pokles tvorby/stability pracovních míst. Poskytovatelé hypotečních úvěrů navíc zpřísnili kritéria pro poskytování úvěrů, což má za následek mnohem vyšší úroveň kontroly a standardy způsobilosti pro ty, kteří se snaží získat financování.
Také realitní kanceláře se potýkají s nejistotou na trhu a nyní musí zavést dodatečná opatření, aby zajistily bezpečnost svých zákazníků. Tato opatření, ačkoli jsou nezbytná, sehrála roli v dalším potlačení úrovně aktivity.
Co ovlivňuje trh s nemovitostmi?
Trh s nemovitostmi se hodně mění. Trh s nemovitostmi ovlivňují faktory, jako je nový ekonomický vývoj, úrokové sazby a konkurence jiných nemovitostí. Trhy se neustále mění a často se na nich objevují předvídatelné trendy.
Trh s nemovitostmi je obvykle ovlivňován ekonomickými faktory, jako jsou úrokové sazby, inflace a nezaměstnanost, místními ekonomickými podmínkami, včetně růstu počtu obyvatel, pracovních příležitostí a spotřebitelské důvěry, dynamikou nabídky a poptávky, daněmi a předpisy a sezónními faktory, jako je jaro a léto, které jsou obvykle nejvhodnějším obdobím pro nabízení nemovitostí.
Například na většině trhů se poptávka po nemovitostech v letních měsících zvyšuje a v zimních měsících klesá. Kromě toho bývají ceny nejvyšší v oblastech se silným růstem pracovních míst nebo žádanou občanskou vybaveností.